W dniach 10-12 czerwca 2022 r. Podkowa Leśna i jej gościnni mieszkańcy, tworzący tu artyści oraz instytucje kultury i galerie sztuki jak co roku otworzą dla wszystkich swoje ogrody i zaproszą na 41 wydarzeń.
Festiwal Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej pod Warszawą odbywa się już po raz osiemnasty. Przypomina o bogatej historii założonej prawie sto lat temu jako miasto ogród miejscowości, której unikalny układ urbanistyczny, zabudowa i zieleń wpisane są w całości do rejestru zabytków.
Co roku w kilkudziesięciu wydarzeniach festiwalowych bierze udział kilka tysięcy osób, mieszkańców Podkowy Leśnej, okolicznych miejscowości i turystów kulturowych z całej Polski. Wzorem Podkowy festiwal jest również organizowany w innych zielonych, willowych miejscowościach wokół Warszawy. Program festiwalu tworzony jest oddolnie przez samych mieszkańców, którzy otwierają swoje prywatne ogrody, a także przez lokalne stowarzyszenia i instytucje kultury.
W bogatym i różnorodnym programie Festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierać można między prezentacją na temat kolonii artystycznych, licznymi koncertami, wernisażami i wystawami, warsztatami, spotkaniami autorskimi, spektaklem teatralnym, spacerami krajoznawczymi, a nawet poradami jak dbać o zdrowie i spotkaniem z pszczelarzem. Na zakończenie odbędzie się zaś tradycyjna już potańcówka na dechach, w tym roku z muzyką polską, ukraińską i żydowską dawnej Galicji. A poprzedzi ją koncert charytatywny dla Ukrainy zespołu Werchowyna, podczas którego prowadzona będzie zbiórka środków na wsparcie walczącej Ukrainy i uchodźców z tego kraju, m.in. na rzecz Caritas Ukraine.
To może Cię zainteresować:
Fenomen Otwartych Ogrodów trwa nieprzerwanie od prawie dwudziestu lat. Kiedy we wrześniu 2005 roku otworzyły się pierwsze ogrody w Podkowie Leśnej, nikt nie przypuszczał, że Festiwal Otwartych Ogrodów stanie się symbolem, wręcz marką miast-ogrodów. Wraz z rozwojem pomysłu Magdaleny Prosińskiej i Łukasza Willmanna, który początkowo miał promować podkowiańskie dziedzictwo kulturowe, szczególnie architektoniczne i przyrodnicze, festiwal ewaluował w kierunku wydarzeń artystycznych kulturalnych, przyrodniczych i prozdrowotnych. Lokalna inicjatywa zdobyła naśladowców w okolicznych miejscowościach m. in. w Milanówku i Brwinowie, ale też w Konstancinie-Jeziornej, Zalesiu Dolnym, a także w dzielnicach Warszawy: na Sadybie i Włochach i jeszcze w wielu innych miejscach.
Dwie dekady Otwartych Ogrodów