Podkowę Leśną z Węgrami łączy bardzo długa i piękna historia. O genezie tej przyjaźni mogliśmy dowiedzieć się podczas obchodów Tygodnia Węgierskiego, a zwłaszcza jego zakończenia, 23 października – w Dzień Republiki – Święto Niepodległości Węgier ustanowione w rocznicę wybuchu powstania węgierskiego w 1956 r.

Tego dnia przed południem złożono kwiaty w Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i w Kościele św. Krzysztofa pod tablicą upamiętniającą powstańcze wydarzenia na Węgrzech. Na podkowiańskim cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach 3 węgierskich żołnierzy poległych we wrześniu 1944 r.

Okupacyjna i najnowsza historia Podkowy niesie wiele ciekawych wątków, w których splotły się losy dwóch nacji, stojących w latach 1939-1945 po różnych stronach barykady, a jednak sobie bliskich. Te losy, jak i związane z nimi miejsca, mogliśmy poznać tego samego dnia podczas spaceru historycznego. Mimo deszczowej pogody niezrażeni tym pasjonaci historii lokalnej z Podkowy i okolic przeszli 3,5 km trasę spaceru. W spacerze brali udział nie tylko mieszkańcy Podkowy, ale i okolicznych miejscowości. Trasa wiodła od Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, pod pomnik żołnierzy Kompanii AK Brzezinka, w stronę lasku pomiędzy ulicami Modrzewiową, Wschodnią, Bukową i Jaworową.

Tą drogą doszliśmy na podkowiański cmentarz, który powstał właśnie w miejscu pochówku zabitych przez nazistów, stacjonujących w podkowie Węgrów. Spacerowicze poznali tu nie tylko historię z okresu II wojny, ale i późniejszą, dotyczącą Heleny i Henryka Walickich oraz króla kurierów Gustawa L. Domiczka. Na koniec zobaczyliśmy tablice pamiątkowe w kościele p.w. św. Krzysztofa. Poznaliśmy też tło historyczne i wątek miłosny.

Po drodze mieliśmy okazję wysłuchać wielu niezwykłych historii i anegdot z pasją opowiadanych przez Agnieszkę Wojcierowską. Dowiedzieliśmy się o zaginionych i odnalezionych dziełach malarza Jana Skotnickiego, o roli ks. Leona Kantorskiego w zbliżeniu Węgrów i Polaków, a także dlaczego wśród honorowych obywateli Podkowy jest aż dwóch Węgrów.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Podkowa pamięta o węgierskich braciach


To może Cię zainteresować: