Rocznica 90 lat niepodległości obchodzona jest w tym roku szczególnie. Między innymi za sprawą powrotu do tradycji niepodległościowych balów. Słynny bal u Prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie był jedyny, choć pewnie najhuczniejszy. Pomysł organizacji balu fetującego niepodległość i to w stylu lat międzywojennych zrodził się też w Pałacyku Kasynie w Podkowie Leśnej. Jak twierdzą organizatorzy nawet wcześniej niż w prezydenckim pałacu.
W sobotnią noc 15 listopada okna Pałacyku Kasyna migotały kolorowymiświatłem a z wewnątrz dochodziły dźwięki nastrojowej muzyki m.in. przedwojennych szlagierów. W odrestaurowanym i oddanym w tym roku na użytek społeczności podkowiańskiej Pałacyku Kasynie trwał pierwszy bal. Pomysłodawcy i organizatorzy - pracownicy Centrum Kultury i Inicjatyw Społecznych – organizując bal, chcieli nawiązać do przedwojennych tradycji, kiedy to w stylowym Pałacyku, Kasynie spotkania towarzyskie, uroczystości i bale odbywały się bardzo często. W Pałacyku, co może sugerować nazwa, nigdy jednak nie było kasyna. Za to architekt obiektu Juliusz Dzierżanowski wzorował swój projekt na słynnym w międzywojniu kasynie w uzdrowiskowej miejscowości Vichy. Co prawda przed budynkiem stały współczesne samochody, ale klimat i urok lat 20- i 30-tych XX w. wróciły zupełnie na salony Pałacyku dzięki muzyce, modzie i tańcom, które tego wieczoru preferowali zaproszeni goście.
Bal uroczyście rozpoczął burmistrz Andrzej Kościelny, który przywołał przedwojenną tradycję balów niepodległościowych. Jedną z atrakcji wieczoru była aukcja dzieł bardziej i mniej znanych lokalnych artystów oraz wartościowych książek i pamiątek historycznych. Dochód z aukcji przeznaczony był na doposażenie Pałacyku. – Nie spodziewamy się dużego dochodu z aukcji. Jest to raczej atrakcja balu. Zbieramy jednak pieniądze na doposażenie sali lustrzanej i dobrej klasy fortepian, który teraz musimy wypożyczać - mówił Oskar Koszutski, członek zarządu TPPM i pracownik Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Większość przedmiotów wystawionych na aukcji znalazła amatorów. Chętni mogli także skorzystać z okazji i zrobić sobie stylizowane na lata międzywojenne zdjęcia w atelier fotografii artystycznej "SFINKS".
Po północy rozbrzmiały pieśni patriotyczne, śpiewane podczas I wojny światowej, a więc „Legiony”, „O mój rozmarynie…” a także te mniej znane.
Organizatorzy zapowiadają już następne bale - sylwestrowy i karnawałowy, które sądząc po zainteresowaniu uczestnictwem w balu z okazji 90-lecia odzyskania niepodległości, także będą miały wielu amatorów.
To może Cię zainteresować:
Spacerującym po Parku Miejskim w Podkowie rzuca się w oczy oryginalna w kształcie, fantazyjna, dwupiętrowa budowla, przykryta ceglastą dachówką, jakby przeniesiona żywcem z poniemieckiego uzdrowiska, przywodząc na myśl np. dawną architekturę Sopotu. Wieńczy ją wysoka ośmioboczna wieżyczka, tzw. belwederek, a poniżej dachu, na wysokości I piętra, znajduje się charakterystyczny duży taras z drewnianymi, ozdobnymi arkadami, po bokach mając dwa tzw. alkierze nakryte spadzistymi daszkami.
Tajemnice Pałacyku Kasyno