W ostatni piątek w ramach cyklu „Jazz w Podkowie” w CKIO w Podkowie Leśnej zagrał honorowy obywatel miasta Podkowa Leśna, człowiek znany na całym świecie, którego płyta była nawet okraszona statuetką Grammy. Włodek Pawlik, po raz pierwszy na scenie w Podkowie wraz ze swoim synem – wiolonczelistą Łukaszem Pawlikiem – zagrali premierowy koncert promujący nową płytę „Pawlik & Pawlik Duo”. Ten krążek jest z pewnością czymś zupełnie nowatorskim na polskim rynku muzycznym. Zestawienie wiolonczeli z fortepianem przywodzi raczej na myśl skojarzenia z muzyką klasyczną, bowiem instrument ten niezwykle rzadko pojawia się muzyce improwizowanej.
Trasa koncertowa promująca nowy album „Pawlik & Pawlik Duo” obejmuje cztery miejsca. Trzy miasta w Niemczech (Berlin, Hamburg, Bad Oeynhausen) oraz jedno w Polsce – Podkowa Leśna. Jest to z pewnością duży zaszczyt, w końcu Włodek Pawlik mieszka tutaj od lat i jest także honorowym obywatelem tego miasta.
Urodzony w Kielcach Włodek Pawlik ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej. Studiował również na wydziale jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2014 roku zdobył nagrodę Grammy za najlepszy album nagrany przez duży zespół jazzowy. Pianista został wyróżniony za płytę "Night In Calisia". To efekt współpracy kompozytora z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. W nagraniach wziął ponadto udział jeden z najbardziej cenionych amerykańskich trębaczy - Randy Brecker. - Jazz jest muzyką amerykańską. Dostałem nagrodę w ojczyźnie jazzu. Nie ukrywam, jestem bardzo szczęśliwy - mówił wtedy.
Płyta jest wyjątkowym projektem obu artystów – Mamy tutaj wybrane utwory taty, które pięknie brzmią na wiolonczeli. – mówił nam Łukasz Pawlik – Są bardzo melodyjne. Choć nie były pisane na wiolonczelę, a na składy jazzowe to, moim zdaniem, właśnie wiolonczela najpełniej przekazuje ich romantyczny charakter. Na płycie znalazła się także „Królowa Chłodu”, utwór oryginalnie napisany na wiolonczelę, nagrany dwadzieścia parę lat temu do teatru telewizji polskiej.
Po raz pierwszy Panowie byli razem na scenie od początku do końca. Łukasza Pawlika można było usłyszeć m.in. na płycie "4 Works 4 Orchestra" z 2016 roku, gdzie zagrał jako solista na fortepianie i wiolonczeli, ale teraz po raz pierwszy ojciec i syn wspólnie nagrali swoją płytę. – W duecie już graliśmy. – mówił Włodek Pawlik – Łukasz grał już moje utwory, zrobiliśmy z tego taki wielki koncert orkiestrowy na wiolonczelę i fortepian. Nie raz mieliśmy już wspólne muzyczne przedsięwzięcia, natomiast „Pawlik & Pawlik Duo” jest płytą, na której gramy tylko i wyłącznie we dwóch, od początku do końca.
Do składu koncertowego, jakim był fortepian i wiolonczela, na dwa ostatnie utwory dołączyli się… goście. - Gramy dwa nietypowe utwory, wykraczające poza ramy klasycznego duetu fortepianu i wiolonczeli. Z półplaybacku razem z nami zagrają nagrane przez Łukasza perkusja i gitara basowa. mówił nam Włodek Pawlik.
- Wiolonczela to instrument rzadko używany w muzyce jazzowej, niezwykle trudny i niewdzięczny w improwizacji. – mówił Włodek Pawlik - Wielu się poddaje przy próbach połączenia wiolonczeli z jazzem, jednak Łukasz się nie poddał i z pewnością mogę powiedzieć, że to jeden z najlepszych partnerów muzycznych, a w moim długim życiu koncertowym z setkami muzyków, solistów.
Czy ciężko jest pogodzić dwie myśli muzyczne ojca i syna? Na pewno. Każdy z nich, czy Włodek czy Łukasz, trochę inaczej patrzą na każdy utwór, temat, myśl muzyczną. Urodził się z tego wyjątkowy, ciekawy album. Ich relacja nie wygląda jak nauczyciela z uczniem, obaj Panowie czują się na scenie jak współpracownicy. Wzajemnie uczą się od siebie, inspirują i nabierają nowych pomysłów na grę. – Każdy jest jedną w swoim rodzaju jednostką, osobowością muzyczną, niezależnie od więzów rodzinnych. – mówił Łukasz Pawlik - Jesteśmy sobą, inspirujemy się nawzajem, to jest właśnie esencja różnorodności. Zrozumiałe jest, że z pokolenia na pokolenie przechodzi fascynacja muzyką, a potem staje się to zawodem.
Wszystkim czytelników zainteresowanym tym niecodziennym duetem zachęcamy do zakupu płyty, dostępnej od 3 listopada. Partnerem projektu było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
To może Cię zainteresować: