Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbywają się w dwóch terminach 13-14 i 20-21 września, pod hasłem: "Dziedzictwo - źródło tożsamości". Podkowa Leśna wybrała pierwszy termin, zaś Milanówek drugi, dzięki czemu mieszkańcy, nie tylko obu miast, mają szansę ciekawie spędzić oba weekendy. Program EDD w Podkowie Leśnej nawiązywał do przypadających w 2014 r. ważnych rocznic historycznych: 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, 25. rocznicy wyborów 4 czerwca.
W sobotę, o godzinie 10.30 z dworca WKD Podkowa Leśna Główna wystartowały 2 wycieczki: piesza i o wiele bardziej liczna rowerowa, po obiektach związanych z II Wojną Światową i Powstaniem Warszawskim, takich jak miejsca konspiracji, szpital powstańczy czy groby powstańców. Wycieczkę pieszą prowadziła Anna Foss, zaś rowerową Oskar Koszutski. Każdy z wycieczkowiczów otrzymał mapkę, na której było zaznaczonych 25 miejsc godnych odwiedzenia. Można tylko żałować, że przed tymi obiektami, ważnymi dla stosunkowo krótkiej historii Podkowy Leśnej, nie ma żadnych tablic informacyjnych.
O godzinie 12.00 burmistrz Małgorzata Stępień-Przygoda, w towarzystwie przedstawicieli WKD i inicjatora przedsięwzięcia pana Stefana Molendy, odsłoniła na dworcu WKD Podkowa Leśna Główna tablicę upamiętniającą 90. rocznicę otrzymania koncesji przez Spółkę „Siła i Światło" na budowę Elektrycznej Kolei Dojazdowej. Tablica została poświęcona przez proboszcza parafii św. Krzysztofa księdza kanonika Wojciecha Osiala. W uroczystości, której organizatorami byli: WKD Sp. z o.o. i Urząd Miejski w Podkowie Leśnej, wzięła udział spora grupa mieszkańców, w tym uczestnicy wycieczki rowerowej.
Ci, którzy przybyli o 12.30 pod Pałacyk Kasyno, mogli wziąć udział w Artystycznym Pikniku Rodzinnym „Od rzemiosła do sztuki. Kontynuujmy tradycję" i podziwiać wyroby prezentowane przez przedstawicieli miejscowych rodów rzemieślniczych z Podkowy, Brwinowa i Milanówka, w II Podkowiańskim Pikniku Mniejszości Narodowych, a o godz. 15.00 podziwiać występy Chóru „Pośrodku Żywota" z Podkowy Leśnej, a później wziąć udział w wernisażu wystawy plakatów z lat 1980-1989 z kolekcji Danuty i Jerzego Brukwickich. Kolekcja powstała w okresie pierwszej "Solidarności", stanu wojennego i w trakcie transformacji ustrojowej. O 18.00 został wyświetlony film dokumentalny, reż. Beaty Biel "Tadeusz Mazowiecki", przedstawiający postać Tadeusza Mazowieckiego - premiera pierwszego demokratycznego rządu po przemianach 1989 r.
Tu odbył się również konkurs na produkt lokalny, którego laureaci mieli szansę zdobyć nagrodę Burmistrza Podkowy Leśnej, Publiczności i Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna. Do udziału w konkursie byli zaproszeni wszyscy mieszkańcy Podkowy Leśnej. Potrawy biorące udział w konkursie były udostępnione do degustacji komisji konkursowej i wszystkim chętnym. Nagrody przyznano w 2 kategoriach: towarzyskiej: II miejsce - Elżbieta Karpowicz za szarlotkę, I miejsce - Anna Jarco za zupę grzybową i w komercyjnej: IV miejsce - małżeństwo Ciszkiewiczów firma Vitapol za podkowiańską ćwikłę, III miejsce – VU Cafe za leśne jogurciki, II miejsce – Izabela Tokarz za maliny w soku słodzone miodem i I miejsce – restauracja Gruba Kaczka za pasztet z kaczki. Publiczność przyznała nagrodę Annie Jarco za nalewki domowe.
Po rozstrzygnięciu konkursu, miał miejsce występ Chóru „Wydartych Domom Kur" z Brwinowa, który jak powiedziała jego uczestniczka, zapowiadająca poszczególne utwory - jest młodym chórem, ale dumnym z tego, że jest suportem zespołu Hej. Tak więc po propozycji dla ciała, była propozycja dla ducha.
Wieczorem, o godz.20.00 w Sali widowiskowej przy ul.Świerkowej odbył się koncert „Nowa Warszawa" - w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, Bartka Wąsika i Royal String Quartet. Publiczność wypełniająca salę usłyszała kilkanaście utworów o Warszawie, z tekstami i muzyką wybitnych autorów, w mistrzowskim wykonaniu Stanisławy Celińskiej (wokal), Bartka Wąsika (fortepian) i Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska. (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela). Słuchając interpretacji Stanisławy Celińskiej, tak różnej od dobrze nam znanej, odkrywało się nowe przesłanie autorów tekstu. Artyści bisowali i tylko wówczas można było robić zdjęcia.
W niedzielę, na godz. 11.00 zaprosiło do swojej skromnej siedziby przy ul. Wiewiórek -
Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60, na "Powstańczy Poranek - Spotkania z historią", w ramach którego można było zobaczyć film z serii Portrety Wojenne poświęcony Bronisławowi Hellwigowi – żołnierzowi batalionu Parasol, a także wysłuchać 2 wykładów: Heleny Sarny – absolwentki liceum, a obecnie, studentki historii UW pt. „ (...) bo rymoklectwo rzecz sławna już od dwóch tysięcy lat”- Jan Ramocki „Bonawentura”, poeta batalionu „ Zośka” oraz dr. Marka Deszczyńskiego (UW) pt. "Trzy sierpnie (1914, 1939, 1944), dwa pokolenia. W poszukiwaniu wspólnego mianownika". Powstańczy Poranek poprzedziło podpisanie porozumienia pomiędzy podkowiańskim liceum i liceum ze Staszowa, dotyczącego wspólnej realizacji projektu edukacyjnego „Żelazny most”.
O godz.19.00 w willi Borowin rozpoczął się spektakl plenerowy na kanwie dramatu Jerzego Kowalskiego „Babie lato 1944”. Reżyserem spektaklu jest autorka scenariusza – Joanna Cichoń, a wystąpili w nim: Witold Bieliński, Andrzej Precigs i aktorzy Teatru Otwartego działającego przy CKiIO, mieszkańcy Podkowy Leśnej i okolic. O spektaklu, który pierwszy raz był wystawiony podczas VIII edycji Festiwalu Otwartych Ogrodów w 2012 roku pisaliśmy szeroko na łamach Obiektywnej Gazety Internetowej. Spektakl był również wystawiony na terenie muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, w dniu 6 września 2014.
Organizatorem większości imprez było Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna oraz Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich.
Tych z Państwa, którzy nie mogli wziąć udziału w EDD zapraszamy do Galerii.
To może Cię zainteresować: