Fenomen Otwartych Ogrodów trwa nieprzerwanie od prawie dwudziestu lat. Kiedy we wrześniu 2005 roku otworzyły się pierwsze ogrody w Podkowie Leśnej, nikt nie przypuszczał, że Festiwal Otwartych Ogrodów stanie się symbolem, wręcz marką miast-ogrodów. Wraz z rozwojem pomysłu Magdaleny Prosińskiej i Łukasza Willmanna, który początkowo miał promować podkowiańskie dziedzictwo kulturowe, szczególnie architektoniczne i przyrodnicze, festiwal ewaluował w kierunku wydarzeń artystycznych kulturalnych, przyrodniczych i prozdrowotnych. Lokalna inicjatywa zdobyła naśladowców w okolicznych miejscowościach m. in. w Milanówku i Brwinowie, ale też w Konstancinie-Jeziornej, Zalesiu Dolnym, a także w dzielnicach Warszawy: na Sadybie i Włochach i jeszcze w wielu innych miejscach.

Podkowa Leśna

Tegoroczna, jubileuszowa XX edycja Festiwalu Otwarte Ogrody, odbyła się w Podkowie Leśnej w dniach 7-9 czerwca, natomiast XIX w Milanówku i Brwinowie 14-16 czerwca. Kilka wydarzeń w czasie trwania podkowiańskich ogrodów zorganizowali mieszkańcy Żółwina, Otrębus, Owczarni i Brwinowa Borek.

Na XX – jubileuszową edycję Festiwalu Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej złożyła się rekordowa liczba ponad 50 wydarzeń, odbywających się w otoczeniu pięknych podkowiańskich ogrodów i często zabytkowych willi prawie 100-letniego Miasta Ogrodu wpisanego w całości do rejestru zabytków.
Fenomen Festiwalu, którego program tworzony jest oddolnie, ma u swych źródeł szczególną aktywność obywatelską mieszkańców, którzy w geście otwartości zapraszają gości do swoich prywatnych ogrodów na bezpłatne i kameralne wydarzenia.

Ogrody są organizowane przede wszystkim ze środków własnych, tylko niektóre zostały dofinansowane ze środków Miasta Podkowa Leśna w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych. Festiwal wsparli jako darczyńcy – mieszkańcy Podkowy i Brwinowa oraz lokalni przedsiębiorcy – jako sponsorzy. Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Partner strategiczny Festiwalu – Szkółka Roślin Ulińscy – zaprezentowała specjalnie przygotowane kompozycje ogrodowe, które można było podziwiać na wernisażu fotografii Lidii Popiel i w ogrodzie przy Zabytku.

Festiwal zainaugurowało w piątek wieczorem, a spotkanie poświęcone było jego genezie i początkom.  Następnie odbył się wernisaż fotografii Lidii Popiel w Galerii Kasyno w pięknej scenerii kompozycji z  roślin. Pierwszy dzień festiwalu zakończył koncert piosenek do muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu artystów scen krakowskich.

W drugim dniu odbyło się otwarcie 27 ogrodów prezentujących różne wydarzenia. W programie podkowiańskich Otwartych Ogrodów odwiedzający znaleźli koncerty: jazzowy (Wooden Music), relaksacyjny – mis i gongów (Dom sztuk przy Wschodniej), piosenek J. Kaczmarskiego (Ikikata), muzyki pop (Duet Maoboo&Jo. Kejs), piosenki poetyckiej (ogród Marii i Włodzimierza Sarnów), muzyki barokowej (willa Aida), pieśni renesansu (ogród Joanny Kolinek), występ zespołów (Cicha woda, Pośród żywota Towarzystwo muzyki dawnej).  Ponadto obyły się spotkania autorskie „Komeda Hłasko Niziński” w bibliotece podkowiańskiej. W innych ogrodach odbyły się warsztaty architektoniczne, koronczarskie, pieczenia chleba i jeszcze wiele innych atrakcji.

W Galerii Bluszcz przeprowadzono konkurs poezji haiku. Dużym zainteresowaniem cieszył się Ogród rowerowy i jego kompletne serie „Bałtyk” i „Romet”. Dzięki jednemu z odwiedzających, który podarował ogrodowi zabytkową kolarkę marki „Jaguar”, organizatorzy dopełnili serię i wzbogacili kolekcję o cenny rower. Ekologiczne ogrody odwiedziło wielu miłośników przyrody to m.in. Ptasi ogród u Telimeny, spotkanie pt. „Zaproś pszczołę do ogrodu”, Drewniany ogród, Dialogi z krzakiem i nie tylko –  to obrazy poświęcone relacji człowieka z naturą. W Ogrodzie zaginionych gatunków szukano z uczestnikami baśniowych stworów. Wiele ogrodów poświęciło uwagę zdrowiu – Ogród Cud – Ciało Umysł Dusza, Ogród potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Bardzo interesująca była wystawa tkanin – Tajemniczy ogród – cały w jedwabiu w Willi Aida, retrospektywna wystawa Piotra Łukasiewicza pt. Fotoplastykon, wernisaż Michała Piotrowicza pt. Na łące popiołów, wystawa portretów Macieja Czyżewskiego w Galerii Impuls. Wystawa fotografii Andrzeja Świetlika mieściła się w Galerii Dom no 7. W ogrodzie Anny Kalińskiej i Janusza Radziejowskiego zaprezentowano co „zmalowała” sztuczna inteligencja, która zaskoczyła niezwykłymi interpretacjami. Pokazano wizualizacje stworzone przy pomocy AI, na podstawie różnych epok i manier malarskich.

Natomiast w niedzielę, pośród 20 otwartych ogrodów, w porannym ogrodzie Joanny i Lecha Nowickich zaprezentowano grafiki algorytmiczne, numeryczne analizy wyrażeń matematycznych. Kąpiel w dźwiękach gongów spotkała uczestników koncertu tybetańskiego w Domu sztuki przy ul. Wschodniej. W Ogrodzie u Flory można było tkać, tworzyć koronki, czy spróbować pracy przy wrzecionie. Ogród ceramiczno-artystyczny zaproponował rodzinne lepienie z gliny, natomiast  Kotakuro Studio pokazało wystawę ceramiki sgraffiti. Muzeum w Stawisku towarzyszyło festiwalowi, proponując oprowadzanie kuratorskie wystaw. Spektakl pt. „Ludzki obyczaj ciekawy jest zazwyczaj” teatru „Między słowami” uczcił 20-lecie istnienia teatru.

Niektóre ogrody otwarte też były cały weekend. Przez cały czas trwania festiwalu na płocie Galerii Mimochodem zawieszono wystawę prac Agaty Balińskiej pt. „Chwasty”, natomiast wystawa WKD – 95 lat EKD/WKD mieściła się na stacji WKD. Festiwal zakończyła tradycyjna już potańcówka na dechach ze Stylową Orkiestrą Taneczną – w klimacie międzywojennym. Były mile widziane stroje retro, jak zawsze mieszkańcy nie zawiedli.

Milanówek

Otwarte Ogrody w Milanówku odbyły się  14–16 czerwca 2024 r. W trakcie wystaw, koncertów, warsztatów, rozmów, spektakli w ogrodach mieszkańców Milanówka stworzono idealną okazję do poznania sąsiadów, nowych osób, wymiany doświadczeń, zainspirowania się, odpoczynku, zachwycenia się przygotowanymi atrakcjami dla odwiedzających. Szczególnie, że w tym roku czekała na uczestników niespodzianka – Ogrodowa Gra Terenowa. Należało odebrać kartę uczestnictwa w Starym Kinie, odwiedzić minimum 10 ogrodów oraz zaangażowanych w inicjatywę lokali gastronomicznych, zdobyć stemple, aby otrzymać na zakończenie festiwalu wieczorem w Starym Kinie sadzonkę morwy lub inną cenną nagrodę. W Milanówku w festiwalu wzięło udział 26 ogrodów i instytucji społecznych i kultury.

Festiwal rozpoczęły Ogrody pełne życia, plenerem malarskim „Mila Dąb”, pokazami Straży Pożarnej i Policji oraz prezentacją Ośrodka dla osób starszych. Następnie Ogrody Archiwów Rodzinnych zaprezentowały zdjęcia i pamiątki milanowskie. Piątkowy wieczór festiwalu obfitował w wydarzenia związane ze sztuką i muzyką: Mapa zachodzącej zmiany – wystawa Marty Szulc „Nowa Ziemia” i otwarcie Muzycznego Ogrodu Sztuki. W sobotę w ramach Ogrodu ekologiczno-przyrodniczego stworzono punkt konsultacyjny „Czyste powietrze”. Willa Sadówek zaproponowała zwiedzanie terenów z sadami i mini ZOO.

Na placu przed dworcem PKP odbyła się degustacja kawy – Cupping. W Ogrodzie kreatywnym można było porozmawiać po angielsku i odbyć trening skutecznego zapamiętywania. W Ogrodzie na ul. Królewskiej 56 cały dzień odbywała się integracja sąsiedzka „Złapani w siatkę”. Była tam prezentacja ubiorów łowickich i warsztaty koronki siatkowej i klockowej. W Ogrodach artystów Małgorzaty Serwatki-Kopacewicz i Wojciecha Kopacewicza odbył się wieczór wielowymiarowy artystycznie. Na ogromnym jedwabnym blejtramie malowano w plenerze obraz. Śpiewano i tańczono. Andrzej Antolak grał jazzowo na flecie poprzecznym. W ogrodzie prezentowano sztukę gospodyni i fotografie gospodarza. Autor robił odwiedzającym portrety. Kulminacją wieczoru było robienie poklatkowe zdjęcia modelce w jedwabnej sukience. W Starym kinie odbyła się wystawa fotografii Grupy Twórczej Fotografii pt. „Chwasty”. W Willi Banczewianka zaproponowano warsztaty malowania na jedwabiu. Następnie odbył się koncert saksofonisty Wiktora Sarnowskiego. Natomiast w Ogrodzie Symfonia Natury odbył się koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej. W programie przygotowano utwory muzyki filmowej i poważnej. W Ogrodzie Dźwięków na terenie zielonym przed pocztą można było posłuchać koncertu na bębnach djembe i dundunach zespołu African Harmajer. W muzycznym ogrodzie odbył się koncert zespołów szkolnych, a po zmroku można było zobaczyć nieme kino z muzyką organową na żywo.

W niedzielę odwiedzający Ogród w Domu Rehabilitacyjno-opiekuńczym mogli polepić z gliny na kole garncarskim. W  Ogrodzie integracji międzypokoleniowej mieszkańcy znaleźli liczne atrakcje: malowanie przy sztalugach, miasteczko ruchu drogowego. Była zumba, pilates, tai chi i joga na trawie. Występ grupy tanecznej CIM zachęcił zebranych do tańca.

Festiwal zakończyły dwa koncerty: pieśni Ryszarda Sielickiego w interpretacji Justyny Reczeniedi oraz Ogród poetycko-muzyczny „Zachód słońca w Milanówku”. Wybrane wiersze Jarosława M. Rymkiewicza, Czesława Miłosza i Urszuli Zajączkowskiej czytała Anna Seniuk przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego – POLONIKA.

Zapraszamy za rok na te tak szczególne wydarzenia integrujące mieszkańców, instytucje kultury, stowarzyszenia poprzez oddolne działania wspomagane nieustannymi poszukiwaniami inspiracji, ciekawych artystów i tworzenia nowych atrakcji. Planowanie Festiwalu Otwartych Ogrodów 2025 już się rozpoczęło, zadebiutują kolejne osoby, znów mieszkańcy włączą się w ten projekt, który przyciąga co roku tysiące osób w różnym wieku. „Pamiętajmy o ogrodach”.

Brwinów

W dniach 14-16 czerwca 2024 r. Festiwal Otwarte Ogrody Odbył się też na terenie Gminy Brwinów. Uczestniczyliśmy tu w wielu ciekawych wydarzeniach.

Piątkowe muzykowanie
Festiwal Otwarte Ogrody w Gminie Brwinów rozpoczął piątkowy koncert Marka Majewskiego wraz z przyjaciółmi i gośćmi. Ogrodowa odsłona Brwinowskiej Sceny Kabaretu Literackiego, z dużą przewagą wspólnych śpiewów z publiką, ukazała publiczności piosenki autorskie muzyka i nie tylko.

Gorączka sobotniej nocy

Sobota była najbardziej owocnym dniem na deskach Otwartych Ogrodów. Pracowania Pasja zaprosiła miłośników sztuki do Brwinowskiej Biblioteki Publicznej na wernisaż „Krajobraz Fantasy”. Prócz prac dzieci i młodzieży znalazło się miejsce dla targów książki oraz rodzinnego czytania na głos.
Autorka Katarzyna Masny zaprosiła publiczność do swojego ogrodu w Kaniach, by przy dźwiękach projektu „Mickiewicz in love” Marcina Skaby, podziwiać jej abstrakcyjne i realistyczne rzeźby.

W międzyczasie Chór Pana Moniuszki pod batutą Jadwigi Małeckiej przedstawił w Otrębuskiej Przychodni Kulturalnej spektakl muzyczny „Straszny Dwór – (Nie) Straszny Pałacyk”. Dzieciaki zaprezentowały bajkową opowieść z muzyką Stanisława Moniuszki, Adama Lepki czy przebojami Disney’owskimi.
Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Brwinowie zaprosiło nas na kiermasz ciast i zabawy integracyjne w ogrodzie, które zwieńczył koncert zespołu Invox – duetu Piotra i Krystiana.

Żółwińska OSP zaprezentowała w swoich progach VIII Żółwińskie Spotkanie Literackie – „Pisarze poza cenzurą”. Anna Grażyna Kister przybliżyła nam sytuację literacką polskich pisarzy w PRL-u, Włodzimierz Domagalski-Łabęcki opowiedział o antykomunistycznej organizacji „Solidarność Walcząca”, a fragmenty twórczości omawianych autorów zaprezentowała Ewa Dałkowska. Finałem spotkania była emisja filmu dokumentalnego w reżyserii Piotra Mielecha i Jędrzeja Lipskiego – „Okruchy Rozbitego Dzbana”, poświęconego życiu i twórczości Krzysztofa Gulbinowicza.

Obecność w przytulnym ogrodzie w Koszajcu uświetnił występ kapeli Nicponie. Grupa grająca przedwojenne warszawskie kawałki wspaniale wpisała się w kameralny klimat zieleni Adama i Anny Adamczyków.

Brwinowski Pałac Kultury pokazał publiczności prace mozaikowe, ceramiczne, filcowe czy rysunkowe. Młodzi artyści swoje dzieła wykonywali na zajęciach, toteż Otwarte Ogrody były okazją do pokazania ich całorocznych trudów.
Sobotę zakończył występ Chóru Wydartych Domom Kur. Artystki, z maestro Arturem Małeckim na czele, zaprezentowały licznej publiczności znane kawałki, między innymi z musicalu „The Greatest Showman” czy serialu „Outlander”.

Słoneczna niedziela

Ogród Rodziny Wernerów zaprosił do siebie prawdziwe gwiazdy warszawskiej sceny operowej. Artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej zaprezentowali najpiękniejsze arie i duety ze światowej literatury operowej i operetkowej.

Scenę Plenerową przy ul. Pałacowej 1 zajął zespół „Słowodaję”. Alternatywna muzyka pop, zamieniona na klasyczny skład złożony z tria smyczkowego, fortepianu, instrumentów perkusyjnych oraz, co najważniejsze, żeńskiego wokalu, to domena młodych muzyków z Warszawy, którzy w Brwinowie zaprezentowali sfwoje niemałe umiejętności.

Świetlica OK w Kaniach zaprezentowała na Otwartych Ogrodach dokonania swoich grup artystycznych. Ujrzeliśmy rysunek, ceramikę czy choćby taniec.
Prawdziwym zwieńczeniem był jednak finałowy koncert Ewy Paprotnej, zatytułowany „Tribute to Maria Callas”. Koncert upamiętniający wybitną śpiewaczkę był magiczną interpretacją arii, pieśni i piosenek, które wybrzmiały przy akompaniamencie pianistki Saeki Kaori.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: