Nieformalna Grupa Podkowian wystosowała zaproszenie do mieszkańców na pierwszą w historii Podkowy Leśnej debatę kandydatów na burmistrza. Grupa skupia ludzi o różnych poglądach politycznych, których łączy zamieszkanie w Podkowie Leśnej. 

Wierzymy, że podkowianie zasługują na to, aby uczestniczyć w merytorycznej debacie dotyczącej naszego miasta - czytamy w liście Grupy do sąsiadów i sąsiadek podkowiańskich inicjującym to wydarzenie. Podjęto się organizacji debaty wyborczej, ponieważ mieszkańcy Podkowy będą mieli możliwość porównania wizji miasta, jakie mają poszczególni kandydaci na burmistrza.

Niestety zaproszenie przyjęły tylko trzy komitety z czterech startujących w wyborach na Burmistrza Miasta Podkowy Leśnej – Beso Latsabidze z KWW Pomysł na miasto. Podkowa Leśna, Małgorzaty Stępki z  KWW Podkowa - Nasz dom oraz Wojciecha, Wiśniewskiego KWW Kocham Podkowę. Kandydatka komitetu KWW Mieszkańcy dla Podkowy Magda Eckhoff  odmówiła wzięcia udziału w debacie. W swojej odpowiedzi na zaproszenie napisała: mając uzasadnione obawy co do rzetelności, obiektywizmu oraz profesjonalnego przygotowania debaty, uprzejmie informuję że nie będę brała udziału w debacie organizowanej przez Państwa, gdyż czuję, że przybierze ona charakter igrzysk.

Powodem tej decyzji jest niezgoda na jednego z wcześniejszych organizatorów debaty, Łukasza Antoniego Jankowskiego, który jest dziennikarzem między innymi TV Republika. Dziennikarz dla dobra inicjatywy zrezygnował z bycia organizatorem debaty. W odpowiedzi na pismo Magdy Eckhoff, napisał, że kwestia jego osobistych poglądów i miejsca pracy zostały przytoczone: jako w zasadzie jedyny argument, aby odmówić całemu środowisku wiarygodności. Pozostałe organizatorki są aktywistkami społecznymi, część z nich uczestniczyła w marszach na rzecz kobiet, między innymi Strajku Kobiet, wszystkie zajmują się różnymi dziedzinami i mają różne wykształcenie. Ewa Konieczny jest menadżerką podkowiańskiej restauracji, Anna Siwirska – wykładowczynią akademicką, Natalia Grącka  - terapeutką i nauczycielką jogi, a Maria Skarżyńska – konserwatorką dzieł sztuki i ceramikiem. Podkreślają również, że zależy im przede wszystkim: na stworzeniu uczciwej debaty, w której wezmą udział wszyscy kandydaci [...] wierzymy, że jesteśmy na najlepszej drodze do odbudowy naszej wspólnoty i do powrotu wartościowej i merytorycznej debaty, nad teraźniejszością i przyszłością naszego wspólnego miasta – czytamy w odezwie do mieszkańców Podkowy.

Jeśliby do debaty stanęliby wszyscy kandydaci, Podkowa Leśna mogłaby dać przykład postawy niepolaryzującej społecznie, a także pokazałaby, że debata mogłaby się odbyć z poszanowaniem każdego z czterech pomysłów na miasto. Podkowa miałaby wówczas szansę wytyczyć nowe standardy demokracji lokalnej ujmujące   sprawującego urząd burmistrza ponad podziałami, że w mieście żyją ludzie o bardzo różnych poglądach politycznych i światopoglądach i wszyscy powinni być równoprawnymi uczestnikami debaty publicznej. W podejmowanym wysiłku stworzenia debaty, inicjatorzy kierowali się przekonaniem, że warto aktywnie  poprawić jakość  debaty wyborczej. Każda podkowianka i podkowianin ma prawo działać na rzecz swojego miejsca zamieszkania. Nie uprawnione jest ujmowanie komuś zdolności, umiejętności, sprawczości czy profesjonalizmu w tych działaniach. Miasto to właśnie miejsce życia mieszkańców i każdy ma prawo do debatowania o swoim mieście, szczególnie w czasie wyborów samorządowych. Nikt nie powinien tego prawa nikomu obierać.

Czy Podkowa Leśna jest wciąż miastem wyznaczającym azymut postawom obywatelskim? I czy to „nie” jednego z kandydatów może przyćmić etos Podkowy jako miasta otwartego na demokratyczną debatę? Czy otrzymamy odpowiedzi podczas wyborów 7 kwietnia 2024 r., zobaczymy? Tymczasem wyznaczono datę i miejsce debaty w Podkowie Leśnej -  4 kwietnia, o 18:00 w Pałacyku-Kasyno, ul. Stanisława Lilpopa 18.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: