41 lat temu zmarł Jarosław Iwaszkiewicz

Wczoraj minęła 41 rocznica śmierci Jarosława Iwaszkiewicza – poety, prozaika, dramaturga i tłumacza. Był autorem niezapomnianych opowiadań, takich jak „Brzezina”, „Panny z Wilka”, powieści: "Kochankowie z Marony”, „Sława i chwała", dramatu „Lato w Nohant” i licznych tomów poezji. Czterokrotnie (w 1957, 1963, 1965 i 1966 roku) nominowany był do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Od 1928 roku Jarosław Iwaszkiewicz mieszkał wraz ze swoją żoną Anną w Podkowie Leśnej, w posiadłości Stawisko. Dzisiaj znajduje się w niej muzeum.

Przez ponad pięćdziesiąt lat, od zamieszkania na Stawisku w 1928 do śmierci Iwaszkiewicza w 1980 roku, Stawisko było nie tylko siedliskiem Iwaszkiewiczów, ale także tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym. W okresie przedwojennym bywali tu m.in. Karol Szymanowski, Jan Lechoń, Antoni Słonimski i Czesław Miłosz. – czytamy na stronie Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku – Szczególna karta w historii Stawiska to czas wojny i okupacji. Siedziba Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów służyła wtedy jako schronienie wielu uciekinierom z Warszawy. Pomieszkiwali tu m.in. Jerzy Andrzejewski, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Dygat, Pola Gojawiczyńska, Witold Lutosławski.

W rocznicę śmierci pisarza na stronie podkowiańskiego Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich pojawił się obszerny wpis: "Bo w gruncie rzeczy twarz ludzka jest jedynym przedmiotem godnym prawdziwej sztuki. Jest symbolem ludzkiego cierpienia, ludzkiej radości, ludzkiego życia i ludzkich dążeń. Wielka sztuka jest tym, co godzi nas z życiem. Wielka sztuka gry ludzkim obliczem, olśniewaniem prawdą wewnętrzną i pięknem zewnętrznym. I w długim filmie naszego życia nie tylko ważne są przebłyski tyle nam mówiących twarzy, ale i momenty (...) zatrzymania ich na chwilę i powiedzenia tej chwili: bądź wieczna. Na tym polega nieśmiertelność sztuki". Cytatowi towarzyszy dopisek: Słowa te pochodzą z eseju "Twarze" Jarosława Iwaszkiewicza, najbardziej podkowiańskiego z wielkich polskich poetów i pisarzy.

Jarosław Iwaszkiewicz zmarł 2 marca 1980 roku w Warszawie. Dwa dni później został pochowany z honorami państwowymi na cmentarzu w Brwinowie. W pogrzebie uczestniczyli członkowie najwyższych władz partyjnych i państwowych, m.in. przewodniczący Rady Państwa prof. Henryk Jabłoński, marszałek Sejmu Stanisław Gucwa, kierownik Wydziału Kultury KC PZPR Bogdan Gawroński, kierownik Wydziału Prasy, Radia i Telewizji KC PZPR Kazimierz Rokoszewski, minister kultury i sztuki Zygmunt Najdowski oraz przewodniczący Komitetu do spraw Radia i Telewizji Maciej Szczepański.

Poniżej możecie obejrzeć krótki film na temat Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: