Jestem pod wielkim wrażeniem. „To wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym mieszkańcem. Panie Andrzeju, chylę przed Panem czoło.” Te słowa, to fragment podziękowań skierowanych przez Burmistrza Piotra Remiszewskiego do Andrzeja Pettyna, autora kolejnej książki promującej Milanówek – „Śladami Fryderyka Chopina w Milanówku.” Słowa podziękowań Burmistrz skierował również do żony pana Andrzeja - pani Hanny Pettyn.
Uroczyste spotkanie promujące książkę „Śladami Fryderyka Chopina w Milanówku”, zorganizowano w niedzielę, 27 października o godz.16:00, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy ul. Spacerowej, która nie mogła pomieścić wszystkich zainteresowanych spotkaniem. Spotkanie odbyło się w 170 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina i w 75 rocznicę przywiezienia urny z sercem F. Chopina do Milanówka. Jego organizatorami było: Milanowskie Centrum Kultury (MCK) i Milanowskie Towarzystwo Letnicze (MTL). Spotkanie prowadzili: Aneta Majak (dyrektor MCK) i Dariusz Biernacki (prezes MTL) Promocji książki towarzyszyła wystawa grafik Mariusza Koszuty, tematycznie związanych z Fryderykiem Chopinem, znajdujących się w książce.
Spotkanie rozpoczął krótki koncert chopinowski – 2 utwory Chopina wykonała młoda mieszkanka Milanówka – Katarzyna Kolecka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie.
Następnie wywiad z Andrzejem Pettynem przeprowadziła dyrektor MCK – Aneta Majak podkreślając, że na książkę czekaliśmy 9 lat (wcześniejszemu wydaniu przeszkodziła choroba autora), ale czekać było warto, bo jest to niezwykła książka, a właściwie przewodnik po Milanówku. Zawiera dużo ciekawych informacji o mieście i ludziach związanych z muzyką Fryderyka Chopina, wiele anegdot i wypowiedzi. Czytając ją, rzeczywiście czujemy jak byśmy chodzili po Milanówku śladami Chopina.
Na pytanie, skąd się wzięła miłość Andrzeja Pettyna do Chopina, w odpowiedzi padł 1949 rok i nazwiska 2 nauczycielek Szkoły Podstawowej Nr 3, do której uczęszczał pan Andrzej: Stanisławy Tomczak i Ireny Steuermark. Zabrały one uczniów na wykład do Teatru Letniego, a potem do Żelazowej Woli. Andrzej Pettyn mówił również między innymi o wielu latach zbierania dokumentów do napisania książki, o korzystaniu z zasobów różnych archiwów, o wywiadach z chopinistami mieszkającymi w Milanówku, o wymianie dokumentów z Polakami mieszkającymi zagranicą. Wspomniał o wydanej w 2010 r publikacji „Chopin w Milanówku”, przy wydaniu której współpracował z Michałem Inkielmanem, o spacerach po Milanówku organizowanych dla czytelników Życia Warszawy, o istnieniu w Milanówku od wiosny 1945 r filii Wyższej Szkoły Muzycznej (przy ul. Chrzanowskiej, funkcjonowała 2 lata) i o Festiwalu Inspiracji Chopinowskich organizowanym z inicjatywy Ryszarda Szadkowskiego (odbyły się 3). Zwrócił uwagę na miejsce, które w swoich utworach poświęciła Chopinowi Maria Morozowicz-Szczepkowska i przypomniał, że jedną ze sztuk tej autorki wystawiło przed kilku laty Stowarzyszenie T-Art. Apelował o zorganizowanie w Milanówku przeglądu sztuk teatralnych poświęconych Chopinowi, ale ze smutkiem stwierdził, że nie ma gdzie tego przeglądu zorganizować. „Pewną nadzieję wiążę z nowym Burmistrzem, który jest człowiekiem kultury” – stwierdził na zakończenie swojej wypowiedzi.
Pani Aneta Majak zwróciła uwagę na fakt, że ta obecna uroczystość i osoba arcybiskupa Antoniego Szlagowskiego spinają dwa wcześniejsze ważne wydarzenia: jedno z 1926 r związane z odsłonięciem pomnika Chopina w Łazienkach (przemówienie wygłosił arcybiskup Szlagowski) i drugie z 1945 r - przekazanie urny z sercem Fryderyka Chopina do kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Pieczę nad przechowywaną w Milanówku urną sprawował arcybiskup. Podkreśliła również, że książkę „Śladami Fryderyka Chopina w Milanówku” poleca wszystkim nauczycielom milanowskich szkół.
Pan Dariusz Biernacki przeczytał tekst wystąpienia arcybiskupa Szlagowskiego, zamieszczony w promowanej książce oraz dwa inne fragmenty książki. Usłyszeliśmy także utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu młodziutkiej Patrycji Korszeń (11 lat), mieszkanki Milanówka, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Pruszkowie.
W spotkaniu promującym książkę brał udział pan Sławomir Tomczak, który podzielił się swoimi wspomnieniami z odprowadzenia urny z sercem Fryderyka Chopina z milanowskiej plebanii do kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Pan Sławomir był, obok Andrzeja Jaczewskiego, członkiem harcerskiego pocztu sztandarowego, uczestniczącego w przekazaniu urny.
Spotkanie promujące książkę Andrzeja Pettyna „Śladami Fryderyka Chopina w Milanówku” zakończyły pieśni w wykonaniu: Aleksandry Bonieckiej (solo i w duecie z Dariuszem Biernackim), Dariusza Biernackiego i Capelli Milanoviensis, przy akompaniamencie Alicji Brzeskiej oraz gratulacje i podziękowania składane Andrzejowi Pettynowi.
Miałam okazję przeczytać książkę. Jestem pełna szacunku dla autora za szerokie udokumentowanie podanych w niej faktów.
Podczas spotkania można było nabyć promowaną książkę.
Zapraszamy do Galerii, w której zamieściliśmy wiele zdjęć ze spotkania. Zdjęcia wykonał MIchał Inkielman.
To może Cię zainteresować: