21 lutego 2016 r. uczestnicy projektu TRY: Transition Youth już po raz drugi spotkali się w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Milanówku, aby przygotować się do stworzenia wspólnie z mieszkańcami, wolontariuszami oraz partnerami z Włoch i Hiszpanii Społecznego Ogrodu Miejskiego na terenie parku przy ul. Fiderkiewicza.
Na spotkaniu gościliśmy Izabelę i Małgorzatę – współzałożycielki ogrodu społecznego “Motyka i Słońce”, który został otwarty w 2015 r. na terenie Osiedla Jazdów w Warszawie, na tyłach jednego z tzw. fińskich domków. Podobnie jak w przypadku Milanówka, powstanie ogrodu na Jazdowie zostało zainicjowane przez niewielką grupę działaczy społecznych. Obecnie w przedsięwzięcie na stałe zaangażowanych jest już kilkanaście osób i wciąż zgłaszają się kolejne.
Po co nam ogród społeczny?
Ogrody społeczne powstały już w wielu miastach i miasteczkach w Polsce i na świecie. Duży ogród społeczny, połączony z pszczelarium, powstał nawet w położonej niedaleko Milanówka wsi Koszajec w gminie Brwinów.
Skąd pomysł i chęć do współtworzenia społecznego ogrodu? Z jednej strony to sposób na pożyteczne spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, a z drugiej możliwość nawiązania nowych przyjaźni poprzez zaagażowanie się w życie lokalnej społeczności. Z pewnością wiele satysfakcji przynoszą wspólne zbiory plonów, będących alternatywnym źródłem zdrowej, ekologicznej żywności. Z kolei dla najmłodszych posadzenie własnej cebulki kwiatowej i oczekiwanie, aż wyrośnie i zakwitnie, to źródło dużej radości.
Udział we wspólnym projektowaniu i urządzaniu ogrodu jest również świetną okazją do nauki. Grządki i nasadzenia są bowiem przygotowane zgodnie z zasadami permakultury – dziedziny wiedzy łączącej inżynierię ekologiczną i ekologiczne projektowanie w celu tworzenia zrównoważonych, samoregulujących się systemów rolniczych, wzorowanych na rozwiązaniach oferowanych przez samą naturę.
Ożywiamy Milanówek!
Społeczny Ogród Miejski w Milanówku powstanie na niezagospodarowanym fragmencie parku przy ul. Fiderkiewcza (tj. d. Amfiteatru zwanego “Dołkiem”), udostępnionym przez Urząd Miasta Milanówka. Park został niedawno gruntownie wyremontowany, dlatego projekt ogrodu stworzony przez uczestników, będzie uwzględniał specyfikę tego miejsca. Liczymy przy tym, że Społeczny Ogród Miejski stanie się kolejną atrakcją milanowskiego parku, która przyciągnie nowych odwiedzających.
Kolejne spotkanie już wkrótce. Zapraszamy serdecznie do udziału i włączenia się w nasze działania!