Święto Objawienia Pańskiego zwane Świętem Trzech Króli zamyka okres Świąt Bożego Narodzenia. Święto to ma swoją piękną tradycję, która od roku 2011 kiedy to 6. stycznia stał się dniem wolnym od pracy, z roku na rok jest w naszym kraju coraz popularniejsza. Tego dnia, ulice polskich miast i wsi przemierzają Orszaki Trzech Króli, by wraz z królami: Kacprem, Melchiorem i Baltazarem pokłonić się Nowonarodzonemu Dzieciątku. W tym roku orszaki szły  w imię pokoju i dobra. Tak też było w Milanówku.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli wyruszył spod kościoła św. Jadwigi, po mszy świętej o godz. 12:30, koncelebrowanej przez księży z obu milanowskich parafii i gościa pełniącego posługę w USA.

Po odśpiewaniu kilku kolęd, rozdaniu zgromadzonym koron i śpiewników, królowie sformowali swoje orszaki i poprowadzili je ulicami Milanówka. Pierwszy wyruszył orszak zielony azjatyckiego króla Melchiora, następnie orszak niebieski afrykańskiego króla Baltazara, a na końcu orszak czerwony króla Kacpra (Kaspra) z Europy. Ponad dziesięciostopniowy mróz nie wystraszył wiernych, którzy licznie uczestniczyli zarówno w mszy świętej jak i w orszaku. Było również dużo dzieci, z których wiele miało do odegrania w orszaku odpowiedzialne  role.

Orszak przeszedł wiaduktem i ul. Piłsudskiego do ulicy Warszawskiej, gdzie miał miejsce postój przy scenie usytuowanej vis a vis budynku Poczty. Tu pastuszkowie rozpalili symboliczne ognisko, a anioły wdmuchiwały w zgromadzonych piórka szczęścia.

Następnie orszak przeszedł na teren Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie złożono Dzieciątku pokłon i obdarowano je darami, a także podziękowano wszystkim dzięki którym kolejny raz mogliśmy uczestniczyć w dobrze zorganizowanej uroczystości.

Na koniec trochę historii. Pierwsze orszaki przed wielu laty były organizowane w Hiszpanii. Najstarszy kroczył ulicami hiszpańskiego miasta Alcoy. Ich scenariusz podobno powstał przed 2000 lat. W Polsce pierwszy orszak, a właściwie uliczne jasełka w Warszawie, w 2008 r zorganizowali: nauczyciel Szkoły Żagle Stowarzyszenia Sternik-  Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo -  Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim dyrektorem Sternika. W następnych latach realizowano pomysł ojca jednego z uczniów szkoły – Dariusza Karłowicza, który zaproponował by uliczne jasełka oprzeć na historii Trzech Króli. Autorem nazwy Orszak Trzech Króli oraz pierwszego scenariusza był Piotr Giertych.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Orszak Trzech Króli w Milanówku


To może Cię zainteresować: