W sobotę, 15 czerwca, mieszkańców Milanówka idących lub jadących ul. Kościuszki, zaskoczył niezwykły ruch panujący na terenie ogrodu Urzędu Miasta, od wczesnych godzin porannych. Tego dnia w Milanówku gościliśmy Polskie Radio oraz Mobilne Centrum Edukacyjne.

Jedynka w Milanówku

Od godziny 9:05 na 102,4 FM oraz na falach długich, poprzez aplikację na urządzeniach mobilnych i przez Internet na całym świecie, słuchacze mogli uzyskać wiele interesujących informacji o Milanówku, bowiem tego dnia, audycja „Jedyne takie miejsce!” prowadzona przez Sławę Bieńczycką, a ukazująca piękno Polski, była nadawana właśnie z Milanówka.

Słuchacze Jedynki mogli poznać historię Milanówka, jego architekturę, zabytkowe wille, w tym Willę Waleria, w której mieszkał i tworzył swoje rzeźby Jan Szczepkowski oraz poznać ludzi, którzy tę historię tworzyli i tworzą.  Usłyszeli o genius loci tego stosukowo młodego miasta, które w tym roku obchodzi dopiero 100-lecie istnienia, o konieczności spojrzenia na miasto gospodarskim okiem. Mogli również dowiedzieć się dlaczego Milanówek nazywany jest miastem-ogrodem i małym Londynem oraz w jakich okolicznościach trafiła do Milanówka urna z sercem Chopina, o rodzinie Witaczków i początkach przemysłu jedwabniczego w Milanówku, o produkcji krówek, a nawet usłyszeć anegdotę, że miód z jednej z pasiek miał ich smak. Była również informacja o Festiwalu Otwarte Ogrody, o historii milanowskich kortów i o tym, że w  willach (Waleria i  Zespół Willowy Turczynek) były wystawione przez milanowskich artystów sztuki przypominjące pewne zdarzenia związane z historią Milanówka.

W krótkich, kilkuminutowych wywiadach, o Milanówku mówili: Tadeusz Kuldanek (prezes Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej), Iwona Dornarowicz (reżyser, prezes Stowarzyszenia T-Art.), Włodzimierz Starościak (wieloletni wiceprezes Towarzystwa Miłośników Milanówka), Ewa Mickiewicz (wnuczka Jana Szczepkowskiego), Danuta Hanna Jakubowska (prezes zarządu Fundacji im. Marii i Jana Szczepkowskich),  Barbara Matuszewska- Berg i Ewa Noińska (artystki malarki, malujące na jedwabiu), Justyna Reczeniedi (śpiewaczka operowa), Michał Słowiński (przewodnik miejski, wicedyrektor MCK), Emilia Zadykowicz (Milanowskie Centrum Kultury), Barbara Pusz (jedna ze współorganizatorek Festiwalu Otwarte Ogrody), Tobiasz Bułynko (artysta plastyk, projektant i autor milanowskiego muralu), Piotr Remiszewski (burmistrz Milanówka). Koordynatorem przedsięwzięcia była Aneta Majak – dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury.

Mobilne Centrum Edukacyjne

Mobilne Centrum Edukacyjne (MCB), jest inicjatywą Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która w Polsce pełni również funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+. MCB powstało po to, aby przybliżyć przede wszystkim nauczycielom, nowe technologie wspomagające nauczanie. Działamy już ponad rok. Odwiedziliśmy kilkadziesiąt miejscowości, a w pierwszą podróż wyruszyliśmy 13 maja ubiegłego roku – do Bolesławca. Do Milanówka przyjechaliśmy po to, by dzieciaki zachęcić do poznawania nowych technologii, pokazać im jak to działa, by przyjemnie spędziły weekend - mówi Barbara Feliksik, członek Rady Programowej Fundacji.

W Mobilnym Centrum Edukacyjnym znajdują się m.in. tablety, interaktywna tablica oraz podłoga, kostki iMO-LEARN, okulary wirtualnej rzeczywistości oraz roboty do nauki programowania. Dzięki  robotom możemy uczyć programowania nawet 3-letnie dzieci – mówi nam edukatorka Małgorzata Woźniak. Wszystkie znajdujące się tu urządzenia i aplikacje mogą wspomagać naukę wielu przedmiotów – dodaje.

O godz.11. do MCB wchodzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z nauczycielką. Uczniowie zostają podzieleni na 3 grupy i edukatorzy rozpoczynają zajęcia z każdą z grup. Z żalem opuszczam wnętrze MCB, nie chcąc przeszkadzać w zajęciach. Kolejne 2 grupy uczniów będą miały okazję zapoznać się z nowymi technologiami  prezentowanymi w MCB o godz. 12.00 i 13.00.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Niecodzienni goście w ogrodzie Urzędu Miasta w Milanówku


To może Cię zainteresować: