W niedzielę 12 maja, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wernisażu ogólnopolskiej wystawy „Murale Polskiej Niepodległości” i w spacerze śladami Jana Szczepkowskiego, jednego z dwu bohaterów milanowskiego muralu, poprzedzającym wernisaż.
Z pewnością większość naszych czytelników pamięta, że Milanowskie Centrum Kultury znalazło się w gronie 10 laureatów (zajmując 4. lokatę), którzy otrzymali ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowe wsparcie na realizację działań artystyczno-edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży, zakończonych powstaniem muralu. Mural został odsłonięty 15 września 2018. O jego powstawaniu i odsłonięciu pisaliśmy na naszych łamach. Ostatnio przypomnieliśmy artykuł, który w dniu 5 listopada 2018 ukazał się na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.
Spacer, prawdopodobną trasą pieszych wędrówek Jana Szczepkowskiego z małżonką (Kościelna, Kościuszki, Sienkiewicza, Krasińskiego, Spacerowa, Wielki Kąt, Krakowska, Słowackiego) poprowadził o godz. 13:30 Michał Słowiński - zastępca dyrektora Milanowskiego Centrum Kultury. Najważniejszym obiektem na trasie spaceru była oczywiście Willa Waleria, w której przez wiele lat mieszkał i tworzył Jan Szczepkowski. Uczestnikom spaceru pokazano również 2 wille przy ul. Sienkiewicza: Podhalankę i Ostromir/Pod Góralem, przypuszczając, że w ich kierunki kierował swoje kroki artysta, zafascynowany sztuką Podhala. W spacerze wzięła udział dość duża grupa osób, głównie spoza Milanówka. Każdy otrzymał plan trasy, zawierający również ciekawe informacje o prezentowanych obiektach.
Wernisaż wystawy rozpoczął się o godz. 15:00 powitaniem gości przez Dyrektor MCK Anetę Majak wraz zastępcą Michałem Słowińskim. W imieniu burmistrza Piotra Remiszewskiego powitał zebranych jego zastępca - Ryszard Raban. Swoją obecnością na scenie zaszczyciły nas również: pani Magdalena Karowska-Koperwas, pani Agnieszka Łazowska-Powałka z Narodowego Centrum Kultury, biorące także udział w pomysłowym symbolicznym przecięciu wstęgi. Z Narodowego Centrum Kultury przybyła również pani Gabriela Będkowska.
Z okazji otwarcia wystawy Milanowskie Centrum Kultury przygotowało wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Można było posłuchać koncertu orkiestry Maćka Kierzkowskiego, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wziąć udział w licznych warsztatach: kulinarnych, tanecznych, wicia wianków, budowania murali z małych elementów. Można było również wysłać do znajomych, poprzez bezpłatną usługę oferowaną tego dnia przez MCK, pozdrowienia na pięknych kartkach z wybranymi muralami.
Niestety pogoda zmusiła organizatorów do rozstawiania namiotów, ale zrobili to bardzo sprawnie, bo przecież od prawie 4 lat organizują imprezy pod chmurką. Są zahartowani w boju.
Z przyjemnością i podziwem patrzyłam na peleton milanowskich rowerzystów, którzy zmęczeni wycieczką w okolice Mszczonowa przyjechali, by obejrzeć prezentowane na wystawie murale. Można tylko żałować, że taką determinacją nie wykazali się radni z Komisji Kultury i Sportu – nikt nie wziął udziału w wernisażu. Zainteresowanie wystawą, poza Przewodniczącą Rady wykazała jeszcze dwójka naszych radnych: Marzena Osiadacz i Piotr Napłoszek.
Warto podkreślić, że wernisaż wystawy, która odwiedzi wszystkie 10 miast, odbył się w Milanówku. To duże wyróżnienie. W pozostałych miastach będą jedynie prezentowane plansze z muralami.
Zachęcamy gorąco do odwiedzenia wystawy. Warto zobaczyć różne koncepcje artystyczne, różne pomysły na uczczenie poprzez mural – Polskiej Niepodległości.
Zapraszamy do Galerii, w której zamieściliśmy wiele zdjęć z tego wydarzenia. Mogą tam Państwo zobaczyć również zdjęcia murali, które powstały w dziesięciu miastach.
To może Cię zainteresować: