fot. Michał Inkielman

W ubiegły czwartek, 7 grudnia br., w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbył się wernisaż wystawy pt. Józef Piłsudski 150. rocznica urodzin. Partnerem Muzeum przy organizacji wystawy była Gmina Milanówek oraz Milanowskie Centrum Kultury. To dobry krok w kierunku promocji naszego Miasta.

Wystawę honorowym patronatem objął Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Część oficjalną rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego, po którym głos zabrali: dyrektor Muzeum Wojska Polskiego - dr Adam Buława, Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej - Sławomir Frątczak, kurator wystawy - Wojciech Krajewski oraz Burmistrz Miasta Milanówka - Wiesława Kwiatkowska. Dyrektor Adam Buława, po powitaniu gości, wśród których była duża grupa mieszkańców Milanówka, odczytał list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w którym kilka zdań poświęcono talentom i sukcesom Józefa Piłsudskiego.

Po krótkiej modlitwie odmówionej wraz z  Biskupem Polowym Wojska Polskiego - Józefem Guzdkiem oraz Ewangelickim Biskupem Wojskowym - Mirosławem Wolą, wysłuchaliśmy kilku pieśni w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Na wystawie, która będzie czynna do 15 lutego 2018 roku,  można zobaczyć pamiątki po Józefie Piłsudskim ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Gminy Milanówek.

Gmina Milanówek na wystawę przekazała 3 ze 127 dzieł Jana Szczepkowskiego (głównie gipsów), które otrzymała nieodpłatnie od Fundacji im. Jana Szczepkowskiego, w momencie zakupu przez gminę w 2007 roku Willi Waleria, za kwotę 2,5 mln. zł.: 

  • Projekt pokrywy sarkofagu Józefa Piłsudskiego, który zwyciężył w konkursie na sarkofag wawelski Marszałka. Sąd Konkursowy jednogłośnie uznał jego projekt za najlepszy i zalecił jego realizację. Realizację, w czerwonym marmurze, przerwał wybuch II Wojny Światowej, a sytuacja polityczna po 1945 r. uniemożliwiła powrót do projektu. Czy w obecnej rzeczywistości politycznej dojdzie do realizacji? Czas pokaże. Pokrywa sarkofagu pojechała na wystawę do Muzeum Wojska Polskiego bezpośrednio z kościoła Matki Bożej Bolesnej na Grudowie, gdzie była przechowywana, po renowacji, od czerwca 2016 r. Pisaliśmy o jej powrocie po renowacji http://www.obiektywna.pl/Milanowek/czy-pokrywa-sarkofagu-jozefa-pilsudskiego-wrocila-do-milanowka.
  • Szkic i model łuku tryumfalnego, który miał być apoteozą „Wielkiego Wodza Narodu”. Łuk tryumfalny miał stanąć na Marszałkowskiej, mniej więcej na wysokości Placu Na Rozdrożu. Do jego realizacji również nie doszło, a projekt proponowany przez Jana Szczepkowskiego nie spotkał się z przychylnością komisji konkursowej.
  • Maska pośmiertna Józefa Piłsudskiego, zdejmowana godzinę po jego śmierci. Maskę zdejmował sztukator Stanisław Jankowski, a Jan Szczepkowski asystował przy jej zdejmowaniu. Brązowy odlew maski wykonał w lipcu 1935 r Jerzy Wankiewicz.

Na zakończenie jedna osobista refleksja nie związana z samą wystawą. Z przyjemnością słuchałam jak kurator wystawy dziękował  pracownikom Muzeum, wymieniając ich imiona i nazwiska, współpracującym z nim przy organizacji wystawy. Pisząc o tym liczę na refleksje włodarzy naszego miasta.

Dziękujemy Milanowskiemu Centrum Kultury za zaproszenie i zorganizowanie dojazdu do Muzeum Wojska Polskiego, z którego skorzystało ok. 40 mieszkańców Milanówka.

Zapraszamy Państwa do Galerii. Zamieściliśmy w niej wiele zdjęć z wystawy.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Milanówek partnerem Muzeum Wojska Polskiego


To może Cię zainteresować: