Na ostatnim koncercie jazzowym 22 kwietnia publiczność szczelnie wypełniła salę Starego Kina i gromkimi brawami nagradzała kolejne utwory (wszystkie kompozycji Wojciecha  Konikiewicza) w wykonaniu W. Konikiewicza – fortepian (wzbogacony elektroniką), Marcina Lamcha – kontrabas i Arka Skolika – perkusja.

Na wstępie usłyszeliśmy „Blues dla p. Leszka”. Następnie muzycy wykonali dwie „Impresje” z płyty „Portraits of R.” poświęconej Wystawie Portretów Romana Polańskiego - obie dość dynamiczne, po których usłyszeliśmy spokojną balladę. I znów, dla odmiany dynamiczny utwór „Hard Melody”. Kolejny utwór „Blues for KaRu”, poświęcony pamięci polskiego plastyka-designera Rudolfa Kałuży znanego na zachodzie, głównie w Niemczech jako KaRu, a zmarłego w Polsce w zapomnieniu. Ostatnim utworem był „Uraboros” – refleksyjny metafizyczny temat o poszukiwaniu  odpowiedzi na pytanie o sens bytu. Nazwa utworu, to nazwa mitycznego węża Uroborsa, który zjadając swój ogon stale odradzał się na nowo. Oczywiście nie zabrakło bisu. Był to utwór „Fala”, którego melodyka doskonale odpowiadała nazwie. Widownia żegnała zespół owacjami. Słuchacze bardzo dobrze przyjęli muzykę, chwilami graniczącą z klasyką, w brzmieniu trio jazzowego.

Wojciech Konikiewicz jest kompozytorem muzyki współczesnej, elektronicznej, filmowej, i teatralnej. Współpracuje z artystami z wielu krajów – od Japonii po USA. Ponadto jest członkiem Rady Artystycznej ekskluzywnego amerykańskiego stowarzyszenia ISIM. Konikiewicz jest doskonały zarówno na fortepianie solo jak w plenerowych koncertach/spektaklach muzyki elektronicznej dla wielotysięcznej publiczności, w składach jazzowych – m.in. znany projekt Tribute To Miles Orchestra do współpracy z plejadą polskich (m.in. Ciechowski, Janerka, Lipiński, Brylewski) i zagranicznych artystów rockowych (m.in. Ian Paice, Dr.Das, J.J.Burnell). Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt wydanych zarówno w Polsce, jak i za granicą, które zbierają znakomite recenzje w światowej (The Wire, Jazzwise, The Guardian) i polskiej prasie.

Pozostała część składu to dwaj wybitni muzycy, tworzący sekcję rytmiczną: basista Marcin Lamch współpracujący m.in. z Stanisławem Soyką, Januszem Yaniną Iwańskim, duetem Lipnicka&Porter i Voo Voo, a także zajmujący się aranżacją i produkcją muzyczną oraz komponujący muzykę do spektakli teatralnych i Arek Skolik – perkusista, kompozytor jazzowy i aranżer, obdarzony tytułem „najlepszego perkusisty roku” przez miesięcznik „Gitara Bas i Bębny”. Zajmuje czołowe miejsce w ankiecie pisma Jazz Forum jako perkusista jazzowy. W 2005 roku uhonorowany przez Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury muzycznej. Również od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jazz w Starym Kinie – Konikiewicz Trio


To może Cię zainteresować: