W sobotę, 12 stycznia, w Teatrze Letnim w Milanówku odbył się Koncert Noworoczny, w trakcie którego licznie zgromadzeni mieszkańcy Milanówka mogli nie tylko wysłuchać pięknych kolęd, pastorałek oraz żywiołowej muzyki góralskiej, ale także brać czynny udział w kolędowaniu. Zebranych powitała dyrektor MCK Aneta Majak. Burmistrz Jerzy Wysocki złożył wszystkim zebranym życzenia noworoczne, a potem do głosu doszli górale. Koncert „Turnioków” był mieszanką niespożytej energii, góralskiego humoru i bardzo dobrej muzyki.
Zespół „Turnioki" powstał w 2000 r. z inicjatywy Arkadiusza Wiecha, pochodzącego z Lachowic koło Suchej Beskidzkiej, grającego na gitarze autora kilku pastorałek wykonanych w trakcie koncertu. Początkowo skład zespołu stanowiło sześciu muzyków. W 2006 r. do zespołu dołączyła bardzo atrakcyjna, sympatyczna wokalistka Anna Malacina z Poronina, której zaproszeniu na scenę nie oparł się burmistrz Jerzy Wysocki, wykonując solo i w duecie z Anną Malaciną jedną z kolęd. Występ burmistrza, podobnie jak wszystkie utwory wykonywane przez kapelę, był nagrodzony gromkimi brawami.
Kapela, zaliczana do czołówki polskich zespołów folkowych, podąża drogą folku góralskiego, wzbogaconego nutą rockową, pop i reggae. „Turnioki” zagrały już ponad 800 koncertów zarówno na dużych plenerowych scenach jak również w wielkich salach koncertowych, współpracując z takimi dyrygentami i kompozytorami jak Krzesimir Dębski, Bogdan Jamułowicz czy Wojciech Mrozek. Współpraca ta zaowocowała wydaniem czterech płyt autorskich zespołu oraz dwóch płyt - składanek z udziałem innych zespołów. Trzy płyty były do nabycia po koncercie.
Występ kapeli bardzo podobał się zebranej publiczności, która nie bardzo miała ochotę żegnać się z sympatycznymi góralami, prosząc o bisy. Pani Anecie Majak udało się namówić „Turnioków” do dwóch bisów, przy czym przy wyjściu do drugiego bisu, został wytyczony „nowy szlak” na scenę.
To może Cię zainteresować:
Przysłuchując się ostatniemu posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Milanówka, nie można nie odczuwać zażenowania. Kilka osób, które odsłuchały nagranie pytało mnie, czy zauważyłam, że radni włączyli się w działania na rzecz jednej z firm zajmujących się techniką estradową, która przez krótki czas współpracowała z Milanowskim Centrum Kultury (MCK). Inni zwracali uwagę na brak profesjonalizmu radnych przeprowadzających kontrolę i na „nagonkę” na Straż Miejską (SM). Nagonka dotknęła również MCK, a druga wersja protokołu świadczy o tym, że kontrolujący z pewnych nieuprawnionych stwierdzeń wycofali się, co nie oznacza, że złożyli broń.
Oskarżanie, pomyłki czy nieprawdy?
W piątek, 4 października, w Milanowskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy „POWSTANIE STYCZNIOWE W PRASIE ZAGRANICZNEJ”. Na wystawie jest prezentowanych ponad 200 oryginalnych rycin, pochodzących z tygodników ilustrowanych, które ukazały się głównie w Europie Zachodniej w latach 1861 – 1868, poświęconych Polsce i tzw. sprawie polskiej. Znajdują się też kompletne roczniki zagranicznych tygodników ilustrowanych. Większość rycin pochodzi z tygodników francuskich, ale są również ryciny publikowane w prasie angielskiej, niemieckiej, szwedzkiej, włoskiej, a nawet amerykańskiej.
Tę wystawę trzeba zobaczyć