Tegoroczny okres śpiewania kolęd i pastorałek zakończył się śpiewająco. To właśnie 28. stycznia w miejskiej hali sportowej na ul. Żabie Oczko 1 przy SP nr 3 odbył się wspólny koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego oraz Zespołu Tańca Ludowego Pruszkowiacy. Na scenie wystąpiło ponad stu artystów, a publiczność była zachwycona poczynaniami młodych muzyków, którzy zaprezentowali nam najbardziej znane kolędy i te mniej znane pastorałki w wersji wokalnej oraz akustycznej.
Koncert odbył się przede wszystkim na bazie wzajemnej współpracy pomiędzy Burmistrzem Milanówka Piotrem Remiszewskim, a Prezydentem Pruszkowa Pawłem Makuchem. Jak wspomniał sam Burmistrz – kultura w mieście jest jedną z najważniejszych spraw, które trzeba pielęgnować, ale jest też narzędziem promocyjnym. - Pruszkowiacy to nasza duma. To właśnie tym skarbem chcemy się chwalić i dzielić z innymi – powiedział Prezydent Pruszkowa, który na znak początku długofalowej współpracy wręczył Panu Remiszewskiemu obraz w ramce, przedstawiający kawałek Pruszkowa. - Szanowni Państwo, mam pomysł, by do tego obrazka dołączyć całą masę innych, które będą pokazywały drogę z Pruszkowa do Milanówka, co Wy na to? – z uśmiechem na twarzy odparł Burmistrz Milanówka.
Z pewnością jest się czym chlubić. W końcu Pruszkowiacy to już stały element pruszkowskiej kultury, a także gwóźdź programu wielu koncertów w regionie i nie tylko, bo w końcu drużyna młodych muzycznych adeptów co semestr wyjeżdża na zagraniczne tournée. - Zespół jest jak jedna wielka rodzina, każdy jest tutaj ważny, są tylko młodzi i młodsi – zapowiedział koncert dyrektor ZTL Pruszkowiacy Piotr Grządkowski.
I oczywiście żaden ze słuchaczy muzyczną fiestą się nie zawiódł. Koncert był fenomenalnym popisem umiejętności młodych muzyków i śpiewaków. Kolędy i pastorałki mogliśmy usłyszeć w wersji wokalnej, ale też akustycznej za sprawą Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego. Napięcie utworów stale rosło, a widownia coraz bardziej się rozgrzewała. Artyści serwowali coraz to lepsze kawałki, a słuchacze rozkoszowali się dźwiękami. Crème de la crème koncertu był z pewnością „Jingle bells” w wykonaniu Orkiestry Dętej, ale to największą furorę skradła kolęda „Chojka” z repertuaru Arki Noego, która w dosłownym tłumaczeniu znaczy… choinka. Cała publiczność rytmicznie klaskała do utworu, a na koniec artyści zostali okraszeni gromkimi brawami. Fenomenalny wieczór spędzony w gronie rodzimej kultury.
To może Cię zainteresować:
Z okazji swoich 45 urodzin, Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy" przygotował dla Państwa spektakl pt. „Oskar". To barwna opowieść o wyprawach wybitnego etnografa Oskara Kolberga, który ponad pięćdziesiąt lat swojego życia poświęcił na odkrywanie i dokumentowanie kultury ludowej. Jego pragnieniem było stworzenie opisu opartego na bezpośrednim doświadczeniu. By osiągnąć swój cel, podróżował po terenach całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Zapiski z tych podróży złożyły się na imponujące dzieło - osiemdziesiąt pięć tomów monografii regionalnych, objętych wspólnym tytułem „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tance".
Jubileusz z przytupem!