O inauguracji szkolenia „Kobieta bezpieczna 2” organizowanego przez MU3W pisaliśmy wcześniej. Ten artykuł poświęcamy pierwszej pomocy. Jak ważna jest  wiedza na ten temat, mogli przekonać się uczestnicy zajęć w dniu 16 marca, kiedy to zasłabła jedna z uczestniczek szkolenia.

W  ramach szkolenia odbyły się dwa spotkania poświęcone pierwszej pomocy. Zajęcia prowadziła Anna Dąbrowska - instruktor pierwszej pomocy w PCK.
W czasie szkolenia instruktorka przekazała wiele ważnych informacji, zaprezentowała też działania, które należy podjąć w ramach udzielania pierwszej pomocy. Kilka z tych informacji przekazujemy poniżej:

Zawartość apteczki
Rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania, 3 szt. bandaży dzianych nie elastycznych, folia termiczna, nożyczki o dużej sile cięcia, plastry w tym kolorowe dla dzieci, kompresy jałowe, agrafki, chusta, nie rekomenduje się żadnych środków na spirytusie do odkażania ran, rany można przemywać czysta wodą.

Nieprawidłowa praca serca
Objawy - człowiek robi się blady, sine usta i paznokcie, krople potu nad górną wargą i na czole.
Pomoc -  posadzić chorego w pozycji półsiedzącej pod ścianą, starać się go uspokoić (zwykle nieprawidłowa praca serca wywołuje u chorego silny strach) i dzwonić po pogotowie.  Bardzo ważny czas, im szybciej przyjedzie pogotowie tym większe szanse chorego.

Udar ( przestaje działać jakiś fragment mózgu na skutek zatoru lub wylewu)
Objawy – opada kącik ust lub oka, problemy z uniesieniem rąk, zaburzenia mowy, nagły i mocny ból głowy, problemy z widzeniem, drętwienie, problemy natury psychicznej, człowiek wygląda na zagubionego, jest marudny – może pojawić się jeden z wymienionych objawów
Pomoc – należy natychmiast wezwać pogotowie, im szybsza pomoc tym mniejsze szkody w mózgu.

Omdlenie
Nagła utrata przytomności w obecności innych osób, które maja szansę udzielić pierwszej pomocy
Pomoc – podtrzymać, nie pozwolić przewrócić się. Położyć mdlejącego i podnieść nogi do góry. Jeżeli w pomieszczeniu jest duszno – wynieść lub wyprowadzić na zewnątrz.

Krwotok spowodowany zranieniem
Na ranę kładziemy jałowy gazik, przykładamy ucisk na ranę (to może być rulonik bandaża) i mocno owijamy. Nie nakładamy opaski uciskowej powyżej miejsca zranienia. Wyjątek stanowi zmiażdżenie kończyny, wówczas opaskę uciskową zakładamy powyżej zmiażdżenia.

Zranienie poprzez wbicie ciała obcego
Nie wyciągamy ciała obcego, które działa jak korek. Wyciągnięcie mogłoby spowodować krwotok. Staramy się ustabilizować ciało obce i wieziemy chorego do lekarza lub wzywamy pogotowie.

Zademonstrowano również sposób położenia nieprzytomnego chorego na boku gdy odksztusza,  zaczyna wymiotować lub gdy przez moment musimy go zostawić, by zadzwonić po pogotowie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Kobieta bezpieczna – Pierwsza pomoc