Tymi słowami Burmistrz Piotr Remiszewski zwrócił się do Anny i Tadeusza Kuldanków, autorów albumu „100 lat Gminy Milanówek”, pod koniec uroczystości promującej album. Ja, po zapoznaniu się z albumem przypuszczam, że słowa Burmistrza były skierowane również do wszystkich mieszkańców Milanówka, którzy pomogli autorom w przygotowaniu albumu. Promocja albumu odbyła się w niedzielę, 10 listopada 2019 r.
To właśnie do tych wszystkich mieszkańców autorzy kierują „Podziękowanie” zamieszczone na pierwszej stronie albumu, dedykowanego „…wszystkim, którzy mieszkają lub kiedyś mieszkali w tym mieście i zostawili tu swoje serce.” Dziękowali jeszcze raz podczas uroczystości. Bo przecież, gdyby nie życzliwość mieszkańców, którzy przekazali zdjęcia ze swoich domowych archiwów – ten album, zawierający kilkaset zdjęć dokumentujących historię 100 lat Gminy Milanówek - nie mógłby powstać.
O prowadzenie uroczystości poproszono Anetę Majak – Dyrektora Milanowskiego Centrum Kultury oraz red. Piotra Łosia z Radia dla Ciebie. Na początku usłyszeliśmy wzruszający, poświęcony Milanówkowi wiersz - Marii Ołpińskiej, odczytany przez autorkę, którego ostatnie wers brzmiał „Nie zdradzajmy Milanówka, bo to dom nasz i ostoja.”
Następnie Tadeusz Kuldanek podziękował za przybycie na promocję albumu wielu osobom, wymieniając je z nazwiska i zaprosił na scenę Burmistrza Piotra Remiszewskiego, Starostę Marka Wieżbickiego oraz gospodarza obiektu, w którym odbywała się uroczystość – Zbigniewa Relugę Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 przy ul. Piasta. Pozwolę sobie w tym miejscu zacytować fragment wypowiedzi Starosty Marka Wieżbickiego, który składając gratulacje autorom powiedział między innymi „…było to naturalne, że Państwo Kuldanek porwą się na wydanie albumu. Dziękuję za współpracę z powiatem grodziskim i ze mną.”
Następnie dowiedzieliśmy się, z wywiadu, który z autorami albumu przeprowadzili Aneta Majak i Piotr Łoś, że prace nad albumem trwały od maja ubiegłego roku. Album to nie tylko praca historyczna, ale również baza fotograficzna. Mamy w nim 4 rozdziały o charakterze historycznym: II Rzeczpospolita 11.11.1918 – 31.08.1939, II Wojna Światowa 1.09.1939 – 17.01.1945, Polska Ludowa 18.01.1945 – 4.06.1989, Demokracja. 4.06.1990 (do wydarzeń, które miały miejsce w bieżącym roku) i rozdział piąty – Architektoniczna różnorodność willi milanowskich. Każdy rozdział rozpoczyna część opisowa opatrzona świetnie dobranym cytatem - mottem, a następnie mamy zdjęcia ułożone latami. Przytoczę tylko jeden cytat pochodzący z „Traktatu Moralnego” Czesława Miłosza, rozpoczynający rozdział Demokracja od 4.06. 1989 „ …Ciebie zapraszam dziś do arki,/ Która przez czasu potok wartki/ Na nowe brzegi nas poniesie…”
Autorzy, chcąc oddać wiernie historię gminy, przyjęli najtrudniejszą metodę zamieszczania zdjęć – każda strona to zdjęcia związane z wydarzeniami konkretnego roku. W sytuacji, kiedy jakieś zdjęcie, zdaniem autorów, istotne dla historii tego co działo się w tym roku, nie mieściło się na stronie – zamieszczali je w innym roku z zaznaczeniem, że jest to zdjęcie o charakterze wspomnieniowym (mamy kilka takich przypadków).
Nic więc dziwnego, że Anna Kuldanek mówiła „…Boję się, jak będzie odbierany ten album. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że pomylą się lata. Proszę byście Państwo byli łaskawi dla nas.”
Album jest pięknie wydany. Autorzy zadbali o każdy szczegół, również o skrupulatne podanie źródeł poszczególnych zdjęć.
Gorąco zachęcam mieszkańców Milanówka ale również tych, którzy tu nie mieszkają, ale sercem związani są z Milanówkiem, do jego przeczytania. Wiele egzemplarzy albumu zostało wręczonych uczestnikom uroczystości.
Podczas uroczystości usłyszeliśmy piosenki Anny German ale także: „Truskawki w Milanówku” oraz „Ave Maria” Gounoda i „Time to Say Goodbye” w wykonaniu świetnej wokalistki - Katarzyny Zawady, absolwentki Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, zdobywczyni I miejsca podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German w Moskwie (2015).
To może Cię zainteresować: