To już tradycja. W wielu miastach, nie tylko w Polsce, w piątek przed Niedzielą Palmową, wierni wychodzą poza mury kościołów, by idąc ulicami miast, rozważać Mękę naszego Zbawiciela. Tak też było w miniony piątek w Milanówku.
W tym roku Droga Krzyżowa miała tę samą trasę co od kilku lat, tyle tylko, że szliśmy w odwrotnym kierunku niż w roku ubiegłym. Wyszliśmy po mszy świętej odprawionej o godz. 18:00 w kościele św. Jadwigi i ulicami: Kościuszki, Krakowską, Warszawską (po przejściu tunelem), Grudowską, Królewską i Szkolną, doszliśmy do kościoła Matki Bożej Bolesnej, gdzie zakończyliśmy Drogę Krzyżową.
Krzyż nieśli przedstawiciele różnych grup społecznych, w tym: matki, ojcowie, emeryci, młodzi. Pomiędzy stacjami śpiewaliśmy pieśni wielkopostne, zaś przy stacjach uczestniczyliśmy w rozważaniach, czytanych przez członków wspólnot działających przy obu milanowskich parafiach i modliliśmy się w różnych intencjach.
Droga Krzyżowa zatrzymała nasz codzienny bieg i we wspólnej modlitwie pozwoliła na chwilę refleksji nad wagą rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia, na zastanowienie się nad samym sobą i swoim życiem.
Nad bezpieczeństwem uczestników Drogi Krzyżowej czuwała Policja i Straż Miejska.
Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie, a w średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku.
W Polsce pierwszym miastem, które jak twierdzą ojcowie jezuici, przejęło tradycję wielkopostnych procesji, znaną od wieków w niektórych krajach Europy Zachodniej i obu Amerykach - był Kalisz. Obecnie, szczególnie w większych miastach, gdzie jest dużo kościołów, Drogi Krzyżowe są odprawiane w różne dni w okresie Wielkiego Postu.
Nową formą odprawiania Drogi Krzyżowej w Polsce, powstałą w XXI w., jest Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK), zainicjowana w 2009 r. w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. EDK polega na przejściu nocą, w milczeniu, rozważając stacje Drogi Krzyżowej według przygotowanych wcześniej materiałów - co najmniej 40 km trasy, na której rozmieszczonych jest 14 stacji Drogi Krzyżowej. W roku 2016, w EDK wzięło udział ok. 25 000 osób.