Już jutro rozpoczyna się w Milanówku międzynarodowy projekt edukacyjno-kulturowy Fundacji Musszelka. „Drzewa cenniejsze niż złoto” to dwuletni cykl różnorodnych działań, który ma zwrócić uwagę na przyrodniczą i kulturową wartość drzew i środowiska naturalnego. Będzie to również szansa wypracowania rozwiązań pozwalających na ochronę dziedzictwa przyrodniczego Miasta-Ogrodu.
Inauguracyjnym wydarzeniem projektu będzie wykład dr inż. Marzeny Suchockiej (Instytut Drzewa, SGGW). Naukowczyni opowie, dlaczego stare drzewa są tak wartościowe, a także odniesie się do planów wycinki drzew przy ul. Warszawskiej i przebudowy ul. Krakowskiej, przedstawiając rozwiązania przyjazne dla drzew. Transmisja online rozpocznie się jutro (21 kwietnia) o godz. 18:00 na stronie fb: https://www.facebook.com/events/202216681278604.
– Nasz projekt zrodził się z żalu, niezgody i nadziei. Z żalu za utraconą Puszczą Jaktorowską, która porastała niegdyś teren naszej gminy. Z niezgody na to, że zaszczytny tytuł Miasta-Ogrodu bywa tu traktowany jak przekleństwo, blokujące „nowoczesny” rozwój miasta. Z niezgody na wycinkę drzew i śmieci na terenie użytków ekologicznych. I z nadziei, że wspólnie możemy to zmienić, by nasze dzieci mogły czuć dumę z bycia mieszkańcami gminy przyjaznej drzewom i lokalnej przyrodzie – skarbu cenniejszego niż złoto – mówi Beata Frankowska-Patrzykont, współzałożycielka Fundacji Musszelka realizującej projekt. – Bo jak mówi opowieść: można mieć skarb w swoim własnym domu i nic o tym nie wiedzieć. Żeby się o tym przekonać, trzeba ruszyć w daleką drogę i do domu powrócić. Potrzebujemy zrobić to razem. Dzieci i seniorzy, mieszkańcy willi i blokowisk, artyści i naukowcy, aktywiści i urzędnicy. Połączymy nasze języki dzięki sztuce opowiadania historii z Norwegii i Islandii, wesprą nas badacze i naukowcy z Białorusi i z Polski.
Projekt – jak zapewniają organizatorki – to również szansa na realną zmianę w myśleniu o lokalnej przyrodzie i zachęta do podjęcia konkretnych działań przez mieszkańców i przedstawicieli samorządu.
– Chcemy, żeby nasz projekt trafił do szerszego grona odbiorców i pomógł mieszkańcom, samorządowcom, a także urzędnikom docenić kulturową i przyrodniczą wartość lokalnej przyrody, skłaniając ich do faktycznego zaangażowania w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju Milanówka, zarówno w prace w Społecznym Ogrodzie Miejskim, ogrodzie deszczowym, w ogólnopolskie obchody Święta Drzewa, organizowane przez Klub Gaja, jak i wspólne tworzenie Karty Mieszkańca Miasta-Ogrodu – mówi Joanna Miś-Skrzypczak, współzałożycielka Musszelki. – Chcemy, żeby „troska o lokalne unikatowe dziedzictwo przyrodnicze” przestała być w Milanówku pustym frazesem, a stała się faktem, który znajdzie odzwierciedlenie w stosownej uchwale zawierającej postanowienia Karty, które z kolei będą szeroko propagowane wśród mieszkańców. Chcemy pokazać, że problemy ekologiczne Milanówka mają wymiar ogólnopolski i globalny.
Aby zrealizować te cele Fundacja Musszelka zamierza długofalowo prowadzić kampanię na rzecz przyrody Milanówka, ze szczególnym uwzględnieniem drzew, angażując i integrując we wspólne działania dzieci, seniorów, mieszkańców willi i blokowisk, urzędników, radnych, a także lokalnych aktywistów i animatorów. W najbliższych miesiącach zaplanowano kolejne wykłady, warsztaty z dziećmi i dorosłymi, działania w terenie zielonym.
Do projektu zostały zaproszone osoby profesjonalnie zajmujące się opowiadaniem historii (storytellingiem) jako skuteczną metodą aktywizacji i integracji społeczności na poziomie lokalnym. Są to Georgiana Keable z Norwegii i Sigurbjorg Karlsdottir z Islandii, a także naukowcy, zajmujący się drzewami z perspektywy antropologii kultury i dendrologii, teoretycy i praktycy permakultury czy znani aktywiści ekologiczni. Zwieńczeniem projektu będzie Wystawa zdjęć i opowieści, koncert dla drzew lokalnych artystek oraz publikacja podsumowująca projekt, wraz z dołączoną doń Kartą Mieszkańca Miasta-Ogrodu. Fundacja Musszelka na projekt pozyskała środki z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
W obliczu ostatnich wydarzeń w Milanówku (m.in. barbarzyńskiej wycince drzew, o której pisaliśmy TUTAJ) należy stwierdzić, że projekt Musszelki „Drzewa cenniejsze niż złoto” ma niebagatelne znaczenie dla wszystkich, którym na sercu leży los Miasta-Ogrodu. Redakcja Obiektywnej jest patronem medialnym projektu.
To może Cię zainteresować: