W dniu 1-go września, jak co roku, mieszkańcy Milanówka oddali hołd bohaterom tamtych dni. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godz. 17.15 na miejscowym cmentarzu, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobach żołnierzy Wojska Polskiego i uczestników Powstania Warszawskiego, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.
O godzinie 18.00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęła się koncelebrowana msza święta, poprzedzona zbiórką i wprowadzeniem pocztów sztandarowych. O godzinie 19.00 na pobliskim placu im. Stefana Starzyńskiego odbyła się patriotyczna uroczystość. Zarówno w mszy świętej jak i w uroczystości patriotycznej wzięły udział władze miasta z Burmistrzem Jerzym Wysockim i przewodniczącym rady Jerzym Olczakiem, delegacje: powiatu z wicestarostą Andrzejem Składankiem i członkiem zarządu powiatu Krzysztofem Filipiakiem, organizacji pozarządowych, licznych milanowskich szkół, a nawet przedszkola.
Ze smutkiem patrzyłam na coraz mniej liczną grupę kombatantów, z przyjemnością na liczną grupę młodzieży.
Przed kościołem, nie tylko ja zwróciłam uwagę na brak harcerzy. W mszy św. uczestniczył jedynie poczet sztandarowy, na placu Starzyńskiego był już chyba cały hufiec.
W tym miejscu pozwolę sobie przypomnieć Państwu sytuację, sprzed ponad 20 lat, której byłam świadkiem w kołobrzeskiej bazylice. Proboszcz tej bazyliki, przed rozpoczęciem mszy św. uroczyście witał wkraczających oddziałami, pięknie umundurowanych harcerzy. Dla nich były zarezerwowane miejsca w ławkach, bo przecież przyszli często z obozów oddalonych o kilka kilometrów od bazyliki. Jakie to były wzruszające momenty. Gdyby nasi harcerze wmaszerowali tak licznie do kościoła, czy nie było by piękniej?
To może Cię zainteresować:
Godzina "W" to symboliczna godzina, w której 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Wprawdzie do pierwszych walk z Niemcami doszło na Żoliborzu już około godziny 14:00, a na Woli i w Śródmieściu - około godziny 16:00, to jednak o tej symbolicznej godzinie 17:00 włączane są syreny alarmowe, zatrzymują się samochody i spieszący się ludzie, by oddać hołd bohaterom. W wielu miastach odbywają się uroczystości pod pomnikami upamiętniającymi tamte dni, składane są kwiaty, organizuje się okolicznościowe wystawy i śpiewa (nie)zakazane piosenki. Pamiętamy również o bohaterach, którzy w czasie okupacji, w różnych gminach całej Polski podejmowali walkę z okupantem i ginęli w nierównej walce. Redakcja uczestniczyła w uroczystościach, które odbyły się w Grodzisku Maz. i w Milanówku.
Pamiętamy