Wrześniowy termin organizacji Festiwalu Otwartych Ogrodów FOO powrócił do odsłony, zarówno w Milanówku, jak i sąsiedniej Podkowie Leśnej, z początków, bo pierwsze edycje festiwalu odbywały się późnym latem lub wczesną jesienią. W tym roku dla miłośników atrakcji FOO w obu miejscowościach dużą niedogodnością była zbieżność terminów (poprzednio zwykle udawało się tego unikać), a wybór był wyjątkowo kłopotliwy z uwagi na niezwykłą atrakcyjność i różnorodność ogrodów obu imprez.

Jak informowali organizatorzy, XVI edycja FOO w Milanówku, to trzydniowa seria m.in. warsztatów plastycznych, wystaw fotograficznych, zajęć sportowych i koncertów – 31 wydarzeń w milanowskich ogrodach i przestrzeni miejskiej. Oczywiście, zarówno możliwości organizacyjne gospodarzy poszczególnych spotkań, jak tematyka prezentacji zdecydowały o różnorodności i nieporównywalności.

Z pewnością największą popularnością cieszyły się trzy wieczorne koncerty w centralnym punkcie miasta przy Placu Starzyńskiego. Frekwencja wskazywała na to, że publiczność ma już dość izolacji wymuszanej przez pandemię, a i po artystach było widać, że spragnieni są publiczności. Tak więc, szczególnie w sobotę i niedzielę, nawet zaskoczeni organizatorzy (dzielna i niezastąpiona załoga Milanowskiego Centrum Kultury) uruchamiali ostatnie rezerwy krzeseł, leżaków i różnego rodzaju miejsc do siedzenia. Na niedzielny koncert czterech tenorów (naprawdę świetnych) z trudem zdążyli ci, którzy godzinę wcześniej podziwiali w Owczarni oryginalna muzykę afrykańską.

Tegoroczna aura okazała się łaskawa: w piątek i sobotę było ciepło, słonecznie – przeszkadzały jedynie komary (nawet muzykom). Mimo zapowiadanych burz, także niedziela była piękna i krótki rzęsisty deszczyk w południe nikomu nie popsuł szyków.

Dwa (w sumie dość skromne) punkty programu FOO przypominały fakt uzyskania przez Milanówek praw miejskich 70 lat temu. Do dziś chyba nie wszyscy mieszkańcy Milanówka cenią ten akt wczesno-peerlowskiej nobilitacji i uroczystość odbyła się bez sztucznych ogni i fanfar.

Nie sposób zrecenzować wszystkie wydarzenia w krótkim artykule. Z pewnością na uwagę zasługiwały liczne atrakcje organizowane przez Centrum Usług Społecznych w Milanówku, w szczególności te związane z działalnością Milanowskiego Klubu Seniora. Oddzielną grupę stanowiły prezentacje ofert edukacyjnych dla dzieci: szkoła językowa dla dzieci – język angielski, warsztaty językowe – język hiszpański, nauka rysunku i malarstwa, programowanie drukarki 3D.

Pośród ogrodów prezentujących twórczość artystyczną na szczególną uwagę zasługiwała jedna z wystaw. Była to kameralna wystawa fotografii artystycznej. Szczególnego znaczenia nadaje jej fakt, że autorką fotografii była zmarła wiosną tego roku Joanna Pawlikowska milanowska młoda utalentowana fotografka. Pisała o sobie: Pokazuję za pomocą zdjęć emocje… coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka, coś – czego nie zauważamy w pośpiechu codzienności, coś – co warto zatrzymać jednym naciśnięciem spustu migawki na zawsze. I to właśnie widać na jej zdjęciach.

Na zakończenie jedna uwaga: wspominając lata poprzednie, można odnieść wrażenie, że w bogactwie oferowanych atrakcji jest coraz mniej takich, do których pasuje określenie „Otwarty Ogród”.

Uroczyste otwarcie festiwalu. Koncert Zemollem Session

Koncert Zemollem Session, grupy znanych polskich wykonawców rocka pod wodzą Andrzeja „E-moll” Kowalczyka. Organizator - Milanowskie Centrum Kultury.

Rodzinna sobota z Hufcem Milanówek

Gra miejska dla rodzin oraz młodzieży, ognisko z kiełbaskami. Organizator - Hufiec ZHP Milanówek im. Janusza Kusocińskiego.

Integracyjny Ogród Aktywności

Seanse filmowe prezentujące działalność Milanowskiego Klubu Seniora. Nam udało się uczestniczyć w pokazowych warsztatach „Tańca w kręgu”. Organizator – Centrum Usług Społecznych.

Ogród magicznej strony życia

Prezentacja gimnastyki metodą Pilates. Indywidualne konsultacje dietetyczne. Organizator – Małgorzata Chechłacz i Dorota Szeląg.

Twórczość uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej KSNAW

Prezentacja prac uczestników Warsztatów. Prace można było zakupić. My podziwialiśmy piękną ceramikę. Organizator - Warsztaty Terapii Zajęciowej KSNAW w Milanówku.

Krok do przodu z Edutte – centrum wszechstronnego rozwoju dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Program zajęć był bardzo szeroki. Nam udało się uczestniczyć w zajęciach „Robotyka z Lego”. Organizator – Joanna Rostek – Edutte - centrum wszechstronnego rozwoju dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

WKD w krainie Jedwabiu / transport kolejowy w Milanówku i okolicy

Spacer z dawnego przystanku EKD przy ul. Warszawskiej w Milanówku do stacji Podkowa Leśna Gł. poprzedził wykład ilustrowany starymi zdjęciami. Zainteresowanie wykładem i spacerem było duże. Organizator – Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD.

Ogród Zdrowia

Tu można było zaszczepić się przeciwko Covid 19 jednorazową szczepionką Johnson&Johnson, wykonać EKG, zbadać: saturację, puls, ciśnienie, a nawet sprawdzić ryzyko uzależnienia od alkoholu i nikotyny. Organizator – Centrum Usług Społecznych.

Podróż w trzeci wymiar z Biblioteką

Pogadanka o druku 3D i roli dobrze przygotowanego projektu, prezentacja druku oraz wystawa poświęcona Stanisławowi Lemowi – autorowi wielu książek science fiction, filozofowi, futurologowi oraz krytykowi w rocznicę 100-lecia urodzin. Organizator – Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku.

Mamy pociąg nie tylko do języków, ale i do zabawy

W bogatym programie były między innymi warsztaty SLIME, pokazy baniek mydlanych, tatuaże rokatowe i wodne, warsztaty taneczne oraz artystyczne malowanie twarzy. Organizator - Szkoła Językowa Language Station.

Na rodzinnym jedwabnym szlaku. Historia Henryka i Stanisławy Witaczków, rodzeństwa z Milanówka

Autorka książki zapoznawała uczestników spotkania z wieloma ciekawymi fragmentami życia rodzeństwa. Poza tym w trakcie spotkania można było kupić książkę, sponsorowaną przez Urząd Miasta w Milanówku. Orgazizator - Stowarzyszenie Kuźnia Milanowska.

Wystawa prac uczestników warsztatów fotografii muzycznej

Na wystawie były prezentowane bardzo interesujące prace uczestników warsztatów, którym burmistrz Piotr Remiszewski wręczył dyplomy. Rolę galerii pełniła kładka nad torami PKP przy ul. Przejazd. Organizator - Zespół ds. Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

11 elementów gry w Ogrodzie Temidy

W ogrodzie willi Temida odbył się koncert (duet instrumentów folkowych) 11 melodii zebranych w XIX wieku, połaczony z wystawą bardzo oryginalnych – bajkowych prac (11 obrazków) Laury Rumi. Organizator - Katarzyna Andrzejewska de Latour.

Koncert w wykonaniu zespołu Brass Federacja

W skład zespołu wchodzą wyłącznie instrumenty dęte blaszane, w nawiązaniu do tradycji nowoorleańskich brass-bandów. W repertuarze aranżacje klasycznych coverów i utwory własne. Organizator - Milanowskie Centrum Kultury.

Ogród magicznej strony życia

W ogrodzie prezentowano wystawę fotografii zmarłej tej wiosny, milanowskiej utalentowanej fotografki Joanny Pawlikowskiej oraz wernisaż  obrazów Magdy Maciaszek AMONARIA (obrazy w technice akrylu). Miłym dodatkiem do sztuki był poczęstunek firmy Tortilla. Organizator - Małgorzata Chechłacz i Dorota Szeląg.

Ogród Szkoły Rysunku i Malarstwa "Creosfera"

Warsztaty rysunku i malarstwa dla każdego. Szkoła przygotowuje także młodzież planującą podjąć studia na uczelniach artystycznych (rzeźba, malarstwo) i architekturze.
Organizator - Szkoła Rysunku i Malarstwa "Creosfera".

Ogród Radością Życia – Promocja Zdrowia

Była muzyka, milanowskie krówki, wystawy prac lokalnych artystów oraz wystawa starych komputerów, warsztaty pszczelarskie, prezentacja ćwiczeń usprawniających i możliwość zbadania poziomu cukru, a także pięknie udekorowana brama wjazdowa.
Organizator – Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Drzewo życzeń. Opowieści z bliska i daleka

Spektakl opowieści o relacji ludzi i drzew. Podczas spotkania zbierane były głosy mieszkańców dotyczące wyboru drzewa z najciekawsza historią - milanowskiego kandydata do ogólnopolskiego konkursu "Drzewo Roku 2022"

Koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego

W programie koncertu była muzyka rozrywkowo-filmowa. Utwory, z poszerzoną informacją o ich twórcach, były w przyjemny sposób zapowiadane przez jedną z uczestniczek orkiestry. Organizator - Milanowskie Centrum Kultury.

Koncert „Love Afrika”

Podczas koncertu trio w składzie: Gambijczyk, Senegalczyk i Polak zaprezentowało afrykańskie instrumenty oraz bogatą różnorodność muzyczną Gambii i Senegalu z nowoczesną improwizacją na saksofonie, przenoszącą słuchaczy na Czarny Ląd. Organizator - Galeria Letnia Ogród Leonardo da Vinci.

Uroczyste zamknięcie XVI Festiwalu Otwarte Ogrody. Koncert w wykonaniu Leon Voci - męskiego kwartetu tenorów z Ukrainy.

Koncert 4 tenorów:  Roman Chava, Ihor Radvanskyi, Andriy Stetshkiy, Nazar Tatshyshyn uświetnił obchody 70-lecia nadania praw miejskich. Podczas koncertu usłyszeliśmy śpiewane w kilku językach arie i współczesne przeboje. Organizator - Milanowskie Centrum Kultury i Urząd Miasta Milanówka.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: