Miejscowości z terenu Gminy Michałowice mają piękną i niezwykłą historię. Jednak sama nazwa gminy pojawiła się na mapach administracyjnych Polski 70 lat temu i jubileusz tego właśnie wydarzenia świętowaliśmy 27 i 28 maja.

Jak już wspominaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, edukacja młodego pokolenia jest jednym z priorytetów gminy, stąd obchody rozpoczęły się od wmurowania kamienia węgielnego pod nowopowstające przedszkole w Osiedlu Michałowice. W uroczystości, oprócz licznie przybyłych mieszkańców i władz gminy, uczestniczyła posłanka Bożena Żelazowska i poseł Maciej Lasek. Na uroczystość przybyli też przedstawiciele władz marszałka województwa i powiatu.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się tuż po południu na terenie pobliskiej szkoły podstawowej i miała bardzo lokalny charakter z mocnym zaangażowaniem mieszkańców. Przybyli tego dnia do hali sportowej mieszkańcy mogli poznać historię gminy ze specjalnie przygotowanej na ten dzień wystawy. – Cieszę się, że wspólnie będziemy obchodzić ten jubileusz – mówiła na wstępie Wójt Małgorzata Pachecka. – 70 lat to piękny wiek i mam nadzieję, że jest to piękny czas dla wielu mieszkańców gminy, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w niej od co najmniej 70. lat. Jak zaznaczała Wójt, w historii małych ojczyzn najciekawsi są ludzie i słowa te nie były na wyrost, gdyż na terenie gminy do dziś mieszka wiele osób, które wprowadziły się tu ponad 70 lat temu. Osoby te dostały z tej okazji specjalne medale.

Nie był to jedyny punkt oficjalnych obchodów. Uroczystość ta przypadała w rocznicę powstania samorządu w Polsce. W Michałowicach bardzo ważną rolę w kształtowaniu samorządu odegrali ludzie związani z Soldarnością, dlatego wyświetlony został też film opowiadający o ich losach. Tego dnia wręczono dodatkowo też pamiątkowe medale za pracę w samorządzie oraz medale za wieloletnie pożycie dla czterech par z gminy. Wręczono też medal „Zasłużony dla miasta Ogrodu Komorów” Pani Lidii Kulczyńskiej WIlich.

Nie zabrakło też występów artystycznych przeplatających część oficjalną. Uroczystość rozpoczął występ Chóru Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego z fragmentami opery Straszny Dwór, po którym mogliśmy usłyszeć też skecz o Gminie Michałowice. W dalszej części wystąpił Zespół Pozytywnie Nastrojone z Pęcic, zespół Kumy z Komorowa, chór seniorów Michałowiczanka. Oficjalne uroczystości kończyły występy najmłodszych uzdolnionych mieszkańców gminy.

Po części oficjalnej przybyli na uroczystość goście przeszli do namiotu na bosku, gdzie czekał na wszystkich poczęstunek przygotowany przez koła gospodyń, a o 17 rozpoczął się brawurowy pokaz mody – od przedszkola do seniora. Dzień kończyła potańcówka z zespołem Żuki.

Niedziela zaś, z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, była świętem dzieci! Atrakcje rozpoczął rajd rowerowy po terenie gminy. Organizatorzy zachęcali po drodze do korzystania z atrakcji rekreacyjnych, po których prowadziła trasa. Meta zlokalizowana była w parku w Regułach, gdzie po godzinie 14.00 rozpoczął się piknik rodzinny. Na miejscu na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji, gier, zabaw i konkursów, które dostarczały niezapomnianych chwil dzieciom i ich rodzicom. Dodatkowo mieszkańcy mogli pozostawić swoje pamiątki do kapsuły czasu. Na scenie mogliśmy zobaczyć pokaz iluzjonisty, przedstawienie Teatru „Katarynka”, koncert zespołu „Ciepłe Popołudnie”.

Tego dnia można było też przejechać się zabytkowym „ogórkiem” do Małego Muzeum Historycznego w Nowej Wsi.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Piękny jubileusz


To może Cię zainteresować: