Mieszkańcy Gminy Michałowice uczcili pamięć o 6 młodych podchorążych, żołnierzy AK, którzy zginęli 6 marca 1944 roku w Opaczy-Kolonii w czasie ćwiczeń nieopodal torów EKD. Jak co roku przy pomniku, upamiętniającym tę zbrodnię, zapłonęły znicze.
6 marca to ważny dzień w kalendarzu Gminy Michałowice. Tego dnia czczona jest pamięć o młodych podchorążych Armii Krajowej, którzy wraz ze swoim dowódcą – porucznikiem Szczegodzińskim ps. Ursyn, przybyli do Opaczy-Kolonii na ćwiczenia wojskowe w okolicy torów Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Wśród nich byli: 19-letni Zbigniew Borowski ps. „Jastrząb”, 17-letni Romuald Fijałkowski ps. „Tosca”, 19-letni Wiesław Henryk Kalinowski ps. „Tarski”, 19-letni Ryszard Stanisław Kusiak ps. „Apollo”, 21-letni Tadeusz Piotr Michałowski ps. „Billi” i 21-letni Ludwik Zawadzki ps. „Junak”. Niestety, na skutek donosu miejscowych niemieckich osadników, owa szóstka podchorążych została ujęta przez niemiecką żandarmerię, stacjonującą w Pruszkowie, skatowana i zastrzelona. Jeszcze w czasie okupacji zakopane zwłoki zamordowanych zostały w tajemnicy przewiezione na cmentarz parafialny na warszawskich Włochach, skąd pochodzili młodzi żołnierze. Pozostałym członkom kampanii wraz z dowódcom udało się uciec.
Groby podchorążych na cmentarzu przy ul. Ryżowej zostały uporządkowane w 1960 r. Natomiast w 1974 r. w miejscu egzekucji na skrzyżowaniu ulic Ryżowej i Bodycha w Opaczy-Kolonii stanął pomnik w kształcie Krzyża Walecznych, przy którym wartę pełniły harcerki ze Szkoły Podstawowej w Michałowicach. 40 lat później w obecności mieszkańców, włodarzy i zaproszonych gości odbyło się tu ponowne uroczyste odsłonięcie pomnika, który został odrestaurowany. Co roku w tym miejscu mieszkańcy składają kwiaty i znicze. - Dziś w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę pamięć o żołnierzach i cywilach, którzy zginęli podczas wojen, nabiera szczególnego wymiaru. Chwała walczącym o wolność narodów! Pamięć i cześć poległym! Bezwzględne potępienie agresorów – mogliśmy w tym roku przeczytać na stronach Urzędu Gminy Michałowice.
To może Cię zainteresować:
Godzina "W" to symboliczna godzina, w której 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Wprawdzie do pierwszych walk z Niemcami doszło na Żoliborzu już około godziny 14:00, a na Woli i w Śródmieściu - około godziny 16:00, to jednak o tej symbolicznej godzinie 17:00 włączane są syreny alarmowe, zatrzymują się samochody i spieszący się ludzie, by oddać hołd bohaterom. W wielu miastach odbywają się uroczystości pod pomnikami upamiętniającymi tamte dni, składane są kwiaty, organizuje się okolicznościowe wystawy i śpiewa (nie)zakazane piosenki. Pamiętamy również o bohaterach, którzy w czasie okupacji, w różnych gminach całej Polski podejmowali walkę z okupantem i ginęli w nierównej walce. Redakcja uczestniczyła w uroczystościach, które odbyły się w Grodzisku Maz. i w Milanówku.
Pamiętamy