Gmina Michałowice prowadzi szereg działań i programów mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, przy jednoczesnej dbałości o środowisko. Jednym z nich jest Gminny Program „Kompostownik”, który daje mieszkańcom gminy Michałowice możliwość uzyskania dotacji na zakup przydomowego kompostownika. Wystarczy złożyć wniosek i rozpocząć przygodę z kompostowaniem!
Kompostowanie to najbardziej ekologiczna metoda postępowania z odpadami zielonymi. Odpady organiczne, czyli roślinne resztki z ogrodów i kuchni mogą być niezwykle użyteczne - wystarczy je kompostować. Odzyskany z bioodpadów ekologiczny humus jest doskonałym nawozem organicznym, który wzbogaca podłoże w niezbędne składniki odżywcze, bakterie i grzyby oraz poprawia jego strukturę. Może być stosowany do wielu roślin, również uprawianych w domu, i co najważniejsze - bez ryzyka przenawożenia gleby. Ponadto kompost świetnie nadaje się do ściółkowania gleby pod roślinami.
W tym roku mieszkańcy gminy mają możliwość pozyskania gminnej dotacji (do 800 zł) na zakup przydomowego kompostownika lub kompostowników. W budżecie gminy są jeszcze środki na ten cel. Zachęcamy Państwa do złożenia wniosku dotacyjnego. Można go złożyć na trzy sposoby:
- osobiście na biurze podawczym Urzędu Gminy Michałowice;
- pocztą - wyślij na adres: Urząd Gminy Michałowice, Reguły, ul. Aleja Powstańców Warszawy 1, 05-816 Michałowice;
- elektronicznie - za pomocą systemu ePUAP lub obywatel.gov.pl na elektroniczną skrzynkę podawczą.
Szczegóły dotyczące programu „Kompostownik” znajdują się na stronie: www.michalowice.pl/kompostownik. Informacji można również zasięgnąć pod nr tel. 22 350 91 91 wew. 295 lub pisząc na maila: kompostownik@michalowice.pl.
10 korzyści z kompostowania:
- ograniczamy ilość oddawanych odpadów;
- wiemy, co dzieje się z naszymi bioodpadami;
- samodzielnie wytwarzamy najtańszy i najbardziej ekologiczny nawóz organiczny;
- wiemy, jak powstał nasz kompost;
- nie stosujemy chemicznych nawozów;
- samodzielnie wytworzonym kompostem użyźniamy glebę, dostarczmy jej składników odżywczych i zapobiegamy wysychaniu;
- wspomagamy lepszy wzrost naszych roślin;
- nie bierzemy udziału w rabunkowej eksploatacji naturalnych zasobów próchnicy i torfu;
- zwiększamy świadomość na temat racjonalnej konsumpcji;
- jesteśmy EKO!
To może Cię zainteresować: