W zeszły piątek, 23 września wmurowany został akt erekcyjny przedszkola w regułach. Uroczystość ta była okazją do zobaczenia zaawansowania prac i poznania wyjątkowej technologii, w której powstaje przedszkole.

- Przed nami ciekawa inwestycja, którą zaczęliśmy w trudnym czasie pandemicznym, potem rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Ta sytuacja spowodowała, że możemy w tej radosnej chwili spotkać się dopiero dzisiaj – mówiła na wstępie Małgorzata Pachecka, Wójt Gminy Michałowice. – Jest to budynek, jakiego nie było w powiecie pruszkowskim, jeżeli chodzi o technologie, które są w nim zastosowane. Budynek budujemy z dobrym partnerem, który zna się na budownictwie energoefektywnym. W tym roku zostaliśmy docenieni przez Politechnikę Rzeszowską, która między innymi za ten budynek dała nam wyróżnienie w kategorii „energoefektywnego samorządu”. Mam nadzieję, że kiedy Państwo go obejrzą, przyznają mi rację, że jest to budynek piękny, funkcjonalny i będzie oszczędny.

Nie da się ukryć, że jest to budynek wyjątkowy, przemyślany w najmniejszym detalu. Powstał na rzucie dwóch przenikających się kwadratów, z funkcjonalnym patio wewnątrz bryły. W części parterowej, wokół centralnego patio doświetlającego wnętrze, zaprojektowany został hol wejściowy oraz 9 sal dydaktycznych z zapleczem sanitarnym. Dwie sale przystosowane zostały do pełnienia w przyszłości funkcji sali rekreacyjnej oraz do zajęć ruchowych. Również na parterze zaprojektowana została kuchnia oraz jadalnia. Górna kondygnacja pełni funkcję zaplecza biurowo-administracyjnego i technicznego. Na tej kondygnacji zaprojektowane zostały również sale do zajęć indywidualnych oraz terapeutyczna. Utworzonych zostanie tu 7 oddziałów przedszkolnych dla niemal 200 dzieci.

Przedszkole wykonano w technologii pasywnej, z materiałów przyjaznych dla użytkowników i środowiska. Jako główny materiał na elewacjach oraz we wnętrzu zastosowane zostało drewno. Obiekt wyposażony zostanie w ogrzewanie pompą ciepła ziemia-powietrze, wentylację z odzyskiem ciepła, zaś energia elektryczna uzyskiwana będzie z paneli fotowoltaicznych. Część dachu pokryta została specjalnymi matami z rozchodnikiem, który ma zapewnić ciepło zimą i chłód latem. Zapraszamy do objerzenia galerii zdjęć.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dla pamięci przyszłych pokoleń


To może Cię zainteresować: