W niedzielę, 24 lipca, w Pęcicach odbył się 56. Rajd po Kamienistej Drodze, upamiętniający poświęcenie powstańców z IV i VII Obwodu Ochota AK, którzy chcieli przedostać się do Lasów Chojnowskich w celu przegrupowania i dozbrojenia.

Nad ranem 2 sierpnia 1944 r. starli się oni z siłami niemieckimi na terenie Pęcic. 91 powstańców straciło życie. Część zginęła w walce, innych rozstrzelano po zakończeniu bitwy i pochowano w zbiorowym grobie. Symbolem pamięci o nich jest organizowany od 1967 r. Rajd „Po kamienistej drodze”.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu prowadzonego przez Jakuba Jastrzębskiego, po którym odbyła się msza polowa. Celebrował ją ks. Józef Godlewski ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. Całość zamykał uroczysty Apel Poległych, prowadzony, jak co roku, przez płk. rezerwy Lecha Pietrzaka.

Na miejscu mieliśmy okazję wysłuchać przemówienia Wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła i Starosty powiatu pruszkowskiego Krzysztofa Rymuzy. Głos zabrał także wiceprezes Oddziału Stołecznego PTTK Włodzimierz Majdewicz. Przypomniał historię oraz symbolikę znajdującego się na szczycie pomnika-mauzoleum, orła pęcickiego. Odczytano również listy od Wójt Gminy Michałowice Małgorzaty Pacheckiej, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Tradycją rajdów stało się wręczanie medali „Orzeł Pęcicki”. Są one przyznawane za kultywowanie w społeczeństwie, a szczególnie wśród młodzieży, pamięci o bitwie pęcickiej i Powstaniu Warszawskim. Ceremonii wręczenia medali dokonali członkowie kapituły: Włodzimierz Majdewicz, Jerzy Pamrów – wieloletni prezes Klubu PTTK „Varsovia” i Roman Żuchowski – kierownik Referatu Kultury i Spraw Społecznych Gminy Michałowice. Nagrodzeni to: Halina Jędrzejewska ps. „Sławka” (sanitariuszka w Batalionie „Miotła” w Zgrupowaniu „Radosława”, aktualnie prezes Związku Powstańców Warszawskich), Agnieszka Cubała (pasjonatka historii Powstania Warszawskiego, autorka wielu książek poświęconych tej tematyce), Lidia Kulczyńska-Pilich (mieszkanka Komorowa, społecznik, dziennikarka zajmująca się lokalnymi wątkami Powstania Warszawskiego), Stowarzyszenie Lotników Polskich (stowarzyszenie dba o pamięć o wielkich Polakach, o pamięć Powstańców Warszawy), ksiądz Mieczysław Rzepecki (proboszcz parafii pęcickiej w latach 1979-1991). Warto zaznaczyć, że Jerzy Pamrów i Roman Żuchowski uhonorowani zostali także medalami 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za wkład społeczny w przywracanie pamięci chwalebnego czynu orężnego Powstańców Warszawskich. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Upamiętnili bohaterów - 56. Rajd po Kamienistej Drodze


To może Cię zainteresować: