Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów (aktualizacja)

18 maja, na mieszkańców w całej Polsce czeka nie lada gratka – kolejna edycja Nocy Muzeów. Prezentujemy program najciekawszych wydarzeń w naszej okolicy z Grodziska Mazowieckiego, Milanówka i Pruszkowa, Podkowy Leśnej i Radziejowic. Zachęcamy też do przypomnienia naszej relacji z zeszłorocznej Nocy Muzeów.

Noc Muzeów w Milanówku (aktualizacja)

Zapraszamy w najbliższą sobotę do sali konferencyjnej Urzędu Miasta w godzinach 20.00-24.00 na wystawę wczesnej twórczości Jana Szczepkowskiego, która odbędzie się w ramach Nocy Muzeów.
To wyjątkowa okazja by zobaczyć na co dzień nie eksponowane dzieła rzeźbiarza

Grodzisk Mazowiecki - WIELCY ARTYŚCI, WIELKIE DZIEŁA

W tegoroczną Noc Muzeów, zawita do Grodziska między innymi teatr tańca Dyemotion ze spektaklem Materia. Rozbudzające wyobraźnię i zmysły przedstawienie o niezwykłych wręcz walorach plastycznych. Ruch, ludzkie ciało, luminescencyjne farby, bodypainting. Historia opowiedziana ruchem, muzyką, światłem, wywoływała niezwykłe emocje, zapraszamy!

Grodzisk Mazowiecki - Noc Muzeów w Izbie Tradycji EKD/WKD

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Nocy Muzeów z Warszawską Koleją Dojazdową i Stowarzyszeniem Klub Miłośników EKD /WKD.

Już 18 maja (sobota) w godz. 16-23 czekamy na wszystkich zainteresowanych w Grodzisku Mazowieckim. W programie uwzględniono:

  • zwiedzanie Izby Tradycji EKD /WKD (historyczne zdjęcia, pamiątki, plany i dokumenty, pulpit EN94 I wnętrze wagonu EN80),
  • wystawę taboru kolejowego zarówno historycznego jak i współczesnego :
    • EN80-16,
    • EN94-40,
    • EN95-01

Wstęp Wolny. Wejście od strony peronu stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska.
Współorganizatorzy: SSKS - Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej, Komunikacyjny Grodzisk, społeczność "Po Szynach Mazowsza".

Pruszków - Jednodniowe Muzeum Żbikowa z Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na tegoroczną edycję Nocy Muzeów. 18 maja przestrzeń Muzeum zmieni się w „Jednodniowe Muzeum Żbikowa”, a placyk przed naszą siedzibą w kawiarnię historyczno-literacką „Warsztatowa”. W ten specjalny dzień Muzeum czynne będzie w godzinach od 15.00 do 01.00 w nocy! Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przestrzeń Muzeum Dulag 121 zamieni się w Jednodniowe Muzeum Żbikowa. Na specjalnie przygotowanej wspólnie z mieszkańcami wystawie przedstawimy historię najstarszej dzielnicy Pruszkowa. Posiłkując się archiwalnymi fotografiami, dokumentami i artefaktami przedstawimy dzieje żbikowskich zakładów i przedsiębiorstw, parafii, szkół, organizacji i towarzystw, a także pokażemy codzienność Żbikowian w kilku ostatnich dekadach. Na wystawie znajdą się nie tylko materiały zebrane przez Muzeum Dulag 121 w ramach projektu Pruskoviana oraz fotografie ze zbiorów Książnicy Pruszkowskiej, która jest partnerem projektu, ale również z prywatnych zbiorów mieszkańców Pruszkowa i Żbikowa, którzy zgodzili się na udostępnienie swoich rodzinnych albumów. Podczas zwiedzania wystawy będzie także można posłuchać opowieści związanych z udostępnionymi fotografiami.

Pruszków - Celtycka Noc Muzeów w MSHM

Motywem przewodnim będzie życie codzienne niezwykłego ludu, jakim byli CELTOWIE oraz rola, jaką odegrali oni w rozwoju cywilizacyjnym ziem Polski. Muzeum stanie się na tę Noc areną dyskusji, wykładów, zajęć warsztatowych, pokazów, gier i zabaw dla różnych grup wiekowych, a nad wszystkim czuwać będzie celtycki duch.

Uczestnicy dowiedzą się czy plemiona celtyckie zasiedlały dzisiejsze ziemie Polski, a jeśli tak, to gdzie można się natknąć na ich ślady; czy miały wpływ na rozwój metalurgii żelaza na Mazowszu i w jakim zakresie ich innowacyjność mogła zmienić poziom cywilizacyjny plemion zamieszkujących nasze ziemie.

Ponadto, będzie można poznać ciekawostki z życia codziennego Celtów – czy modne było ubranie w kratkę, czy to prawda, że wojownicy walczyli nago?

Uczestnicy dowiedzą się także co zawdzięczamy Celtom oprócz nożyc, kleszczy czy koła garncarskiego. Będzie można oglądać wyroby rzemieślników oraz… UWAGA! – przyjrzeć się walkom niezrównanych w boju celtyckim wojownikom.

PROGRAM: 

  • GODZ. 17-22 POKAZY, WARSZTATY, GRY
  • GODZ. 18  DEBATA – „Celtowie w Polsce”
  • GODZ. 17-21 GRA terenowa – „Odkryj tajemnice celtyckiego świata”
  • MINIWYKŁADY – „Celtowie”
    • Kim byli? godz. 17.30, 20.30
    • Jak się ubierali? godz. 18.30, 21.30
    • Jaką rolę pełniły kobiety? godz. 19.30
  • GODZ. 17-23 ZWIEDZANIE STAŁEJ WYSTAWY „Przedświt. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”.

Żyrardowska Noc Muzeów

W sobotę, 18 maja, muzea w całej Europie otworzą swoje podwoje, kusząc zwiedzających swoją ofertą. Tak będzie również w Żyrardowie. Miejskie i powiatowe placówki kulturalne przygotowały na tę okoliczność wiele atrakcji.

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie oferuje zwiedzanie Muzeum z pracownikami dawnej fabryki lnu oraz warsztaty, które pozwolą zaznajomić nas z tajnikami tkactwa czy technik sitodrukowych, jak również warsztaty rękodzielnicze. Tego wieczoru Muzeum Lniarstwa zaplanowało także premierę filmu ,,Wspomnienia tkaczy”.

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, którego siedziba jest w trakcie remontu, zaprasza w gościnne progi Muzeum Lniarstwa na projekcję filmu ,,Ryngraf” o losach żołnierza Armii Krajowej, żyrardowianina Stanisława Olszewskiego. Po projekcji będzie można porozmawiać z autorką filmu, Dorotą Kanią. Miłośników lokalnej historii placówka zaprasza również na pierwsze urodziny założonego i prowadzonego przez Muzeum fanepage na Facebook Echo Żyrardowskie.

W Galerii Resursa odbędzie się otwarcie wystawy patchworków ,,Raz na ludowo”. Do późnych godzin wieczornych będzie też można zwiedzać wystawę stałą w Kręgielni ,,Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów”.

Centrum Kultury w Żyrardowie serdecznie zaprasza na koncert ,,Wesele Boryny” w wykonaniu amatorskiego zespołu regionalnego im. Wł. St. Reymonta.

Do akcji Noc Muzeów w Żyrardowie po raz pierwszy przyłącza się otwarta kilka miesięcy temu Galeria FOPA, proponując wystawę fotografii Kuby Stępnia ,,MANA”.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej wyjątkowej oferty przygotowanej na Noc Muzeów przez miejskie i powiatowe placówki kulturalne. Zapraszamy w imieniu Starosty Powiatu Żyrardowskiego Beaty Sznajder oraz Prezydenta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny! Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/407952659786660/

Noc Muzeów w Stawisku

  • 17.00 – Kupcy i Fabrykanci – pokaz filmu w reżyserii Artura Jaworskiego
    Film o historii warszawskiej przedsiębiorczości, historii rodziny i zakładach Lilpop oraz innych warszawskich przemysłowcach
  • 18.00 – Rozmowa na temat filmu z reżyserem i historykami
  • 19.00 – Stawiska porcelana – wernisaż wystawy z zasobów Muzeum
  • 19.15 – Pejzaże kultury – wernisaż wystawy Iriny i Jana Malińskich z Kudowy Zdroju
  • 19.30 – 24.00 – zwiedzanie muzeum

Radziejowicka Noc Muzeów

W sobotę, 18 maja 2019 r., zapraszamy Państwa na kolejną edycję Nocy Muzeów. Także i w tym roku Pałac w Radziejowicach przygotował dla Państwa wiele ciekawych propozycji, ich szczegółowy plan przedstawia się następująco:

  • 20.00 – recital fortepianowy Pawła Kowalskiego – namiot festiwalowy
  • 21.00 – 24.00 – prezentacja galerii obrazów Józefa Chełmońskiego w salach muzealnych Pałacu
  • 21.30 – oprowadzanie z przewodnikiem po galerii portretów rzeźbiarskich rozmieszczonych w radziejowickim parku z towarzyszeniem zespołu Brass Federacja pod kier. Piotra Wróbla
  • 21.30 – projekcja filmu „Jerzy Waldorff na Radziejowicach” – sala Katharsis.

Specjalnie dla Państwa w godzinach 20.00 – 24.00 czynna będzie restauracja pałacowa.

Serdecznie zapraszamy na powyższe wydarzenia!

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: