Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów (Aktualizacja)

19 maja, na mieszkańców w całej Polsce czeka nie lada gratka – kolejna edycja Nocy Muzeów. Wszystkich czytelników zapraszamy do naszej relacji z zeszłorocznej edycji tego wydarzenia. W tym roku mieszkańców naszych okolic zapraszają placówki w Błoniu, Grodzisku Mazowieckim, Milanówku, Otrębusach, Podkowie Leśnej, Pruszkowie, Radziejowicach i Żyrardowie.


Retro Noc Muzeów w Grodzisku

Tym razem zapraszamy do pięciu zabytkowych miejsc.

Willa Radogoszcz - w godz. 16:00 - 18:30 odbędą się warsztaty z robienia fascynatorów, tworzenia wieży Eiffela dla dzieci, warsztaty makijażu francuskiego, Escaperoom historyczny oraz spotkanie o kulturze i sztuce Francji w latach 20. "Na deser" o 19:00 odbędzie się koncert "Chansons d'Amour" w wykonaniu Lydie Kotliński. O 20:30 po koncercie zapraszamy na francuski poczęstunek.

Dworek Skarbków - godz. 16:00 koncert uczniów PSM, a już o 16:30, 17:00 oraz 17:30 będziecie Państwo mogli zwiedzić obiekt z przewodnikiem.

Izba Tradycji WKD - zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem w godz..16:00-23:00.

Willa Foksal - zapewnia zwiedzanie z przewodnikiem o 16:30, 17:00 oraz 17:30.

Poczekalnia PKP - za radością przyjmie Państwa o 21:00 na Bal Folku oraz umożliwi wykonanie pamiątkowych zdjęć w atelier fotograficznym.


Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie

Muzeum Dulag 121 przygotowało z okazji Nocy Muzeów dla swoich gości wiele atrakcji. W programie:

16:00 - 1.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121

16:00 do zmroku – prezentacja wystawy „'W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski

16:00 - 19:00 Plenerowe gry i zabawy Dwudziestolecia Międzywojennego dla dzieci w wieku 5-11 lat.

17:00; 17:30; 18:00; 18:30, 19:00; 19:30; 21:00; 22:00; 22:30 – Historia jednego obiektu – opowieści dla zainteresowanych przedstawiające historie eksponatów znajdujących się w naszych zbiorach, a tym samym osób, które przeszły przez obóz Dulag 121.

20:00 – Czytanie fragmentów "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, który był więźniem obozu Dulag 121

21:00 - 22:45 ; 23:00 - 00:45 Nocne spacery po terenie byłego obozu z Szymonem Kucharskim


Noc w Muzeum im. Anny  i Jarosława Iwaszkiewiczów  w Stawisku

17.00 Chopin i kobiety – koncert Marii Ludwiki Gabryś, prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Szukając świętego dymu – wystawa grafiki Małgorzaty Stanielewicz.


Noc Muzeów w Galerii Figur Stalowych

Od 14:00 (do 1:00 w nocy). Pruszków, ul. Przejazdowa 17 Dojazd do GFS przygotowany przez Urząd Miejski w Pruszkowie komunikacją z Osiedla Staszica od godziny 19:00.

Noc w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie


Przuszków MSHM - Tajny Detektyw – międzywojenne afery kryminalne

Zapraszamy Państwa na wieczór niesamowitych historii z okresu międzywojnia. Tegoroczna Europejska Noc Muzeów będzie oscylować wokół poważnych spraw. Zapoznamy Państwa z kryminalnymi historiami, zbrodniam z namiętności oraz miejskimi gangami okresu międzywojennego – a to wszystko „z lekkim przymrużeniem oka”. Nasze tajne śledztwo odbędzie się w sobotę, 19 maja, w godzinach: 18:00 – 23:00. Czekamy na Państwa z wystawami, spotkaniami i niezwykłą grą dla rodzin ESCAPE ROOM (pokój zagadek).

Poszczególne elementy programu tegorocznej Nocy Muzeów czerpią inspirację przede wszystkim z przedwojennego Ilustrowanego Tygodnika Kryminalno Sądowego TAJNY DETEKTYW, który ukazywał się przez 4 lata: od 1931 do 1935 roku. W każdym numerze publikowano reportaże dotyczące spraw kryminalnych prowadzonych przez polski wymiar sprawiedliwości. Relacje dotyczyły zarówno świata przestępczego, jak i historii z życia wyższych sfer.

Dodatkowym impulsem do podjęcia tematu kryminalnych historii okresu międzywojennego stała się wystawa czasowa MARJAN FUKS. PIERWSZY FOTOREPORTER II RZECZYPOSPOLITEJ, na której można znaleźć zdjęcia ilustrujące codzienne wydarzenia kryminalne dwudziestolecia międzywojennego.

W programie:

  • 18:00 – 23:00 – gra rodzinna (Escape room) – POMÓŻ ODNALEŹĆ SKRADZIONY SKARB HRABINY POTULICKIEJ;
  • 18:00 – Spotkanie z Krzysztofem Wójcikiem – kuratorem wystawy MARJAN FUKS. PIERWSZY FOTOREPORTER II RZECZYPOSPOLITEJ;
  • 18:00 – 23:00 – ważne sprawy okresu międzywojnia na fotografii. Wystawa: MARJAN FUKS. PIERWSZY FOTOREPORTER II RZECZYPOSPOLITEJ;
  • 20:00 – tylko dla dorosłych: TAJNY DETEKTYW – MIĘDZYWOJENNE AFERY KRYMINALNE – spotkanie z Moniką Piątkowską oraz Mateuszem Rodakiem;

ponadto:

  • 18:00 – 23:00 – zwiedzanie wystawy stałej: PRZEDŚWIT – MAZOWIECKIE CENTRUM METALURGICZNE Z PRZEŁOMU ER.

Szczegółowe informacje na temat programu:

Spotkanie z Krzysztofem Wójcikiem – kuratorem wystawy MARJAN FUKS. PIERWSZY FOTOREPORTER II RZECZYPOSPOLITEJ;
Krzysztof Wójcik (fotograf i współtwórca Polskiej Agencji Fotografów FORUM) swoją przygodę z Marjanem Fuksem rozpoczął od zdjęcia, na które natrafił na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie, przedstawiającego mężczyznę stojącego na stopniu dorożki. Jedną ręką podtrzymywał ogromną drabinę, w drugiej miał tabliczkę z napisem: „Fotografuje Marjan Fuks”.

MARJAN FUKS – PIERWSZY FOTOREPORTER II RP;
Jest to wystawa fotografii dokumentująca najważniejsze wydarzenia odradzającej się Polski, jak również życie codzienne oraz społeczne początków XX wieku i dwudziestolecia międzywojennego. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj: http://mshm.pl/wystawa-czasowa/.

TAJNY DETEKTYW – MIĘDZYWOJENNE AFERY KRYMINALNE – spotkanie z Moniką Piątkowską oraz Mateuszem Rodakiem
Monika Piątkowska – dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka: „Życia przestępczego w przedwojennej Polsce”; „Prus. Śledztwo biograficzne”; powieści „Krakowska żałoba”, zbioru opowiadań „Nikczemne historie” oraz zbiorów felietonów „Talki w wielkim mieście”, „Talki z resztą” (wraz z mężem Leszkiem Talko).

Dr hab. Mateusz Rodak – zajmuje się szeroko rozumianą problematyką marginesu społecznego okresu międzywojennego. Autor monografii poświęconej rekonstrukcji świata skazanych osadzonych w Więzieniu Karnym „Mokotów” w latach 1918–1939 pt. „Pospolitacy, cuwaksi, powrotowcy. Osadzeni w Więzieniu Karnym Warszawa-Mokotów (1918-1939)”. Obecnie pracuje nad książką, której zbiorowym bohaterem stanie się środowisko przestępcze międzywojennej Warszawy.

Gra ESCAPE ROOM (pokój zagadek) dla rodzin
Zasłużona mieszkanka naszego miasta, hrabina Potulicka została okradziona ze swych rodowych klejnotów. Wciel się
w rolę prawdziwego detektywa i pomóż odnaleźć zaginiony skarb!


Inauguracja Muzeum Ziemi Błońskiej


Harcerska Noc Muzeów w Pruszkowie

Filia Muzeum Harcerstwa – Izba Pamięci Hufca ZHP w Pruszkowie zaprasza na pierwszą harcerską odsłonę Nocy Muzeów! Będziemy czekać na Was już w sobotę, 19 maja, w godz. 17:00 – 21:30, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Kościuszki 41 w Pruszkowie, ponieważ właśnie tam znajduje się nasza Izba Pamięci. Harcerskim pozdrowieniem „Czuwaj!” mówimy Wam "do zobaczenia"!

Tegoroczne hasło brzmi: „Niepodległość harcerstwem znaczona”.

W programie:
• Wystawa stała „Dzieje pruszkowskiego harcerstwa”
• Wystawa czasowa „Niepodległość harcerstwem znaczona”
• Historyczne mundury harcerskie
• Harcerska video-kronika – wydarzenia z ostatnich lat współczesnego Hufca ZHP Pruszków
• Wykonywanie pamiątkowych butonów z motywem niepodległościowym
• Harcerskie szyfry – nauka szyfrów harcerskich w praktyce prowadzącego
• Harcerska sprawność „na całe życie” – pierwsza pomoc (RKO)
• Godz. 18:30, 20:00 – emisja filmu „Zdarzyło się w Mafekingu”


Muzeum Motoryzacji w Otrębusach

Muzeum czynne będzie w godzinach 18.30 - 21.00 Wstęp bezpłatny


Radziejowicka Noc Muzeów

W sobotę, 19 maja 2018 r., o godzinie siódmej wieczorem zapraszamy Państwa na wieczór artystyczny inaugurujący Radziejowicką Noc Muzeów. Rozpoczniemy koncertem młodych talentów, w którym wystąpią: Anna Morozowa (skrzypce) oraz Gustaw Bafeltowski (wiolonczela). Przy fortepianie zasiądą prof. Maria Sterczyńska oraz Amiran Zenaishvili. Po koncercie nastąpi otwarcie wystawy Metamorfozy ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, której prezentację kuratorska poprowadzi dr Jarosław Pajek. Gospodarzem wieczoru będzie Jerzy Kisielewski. Po koncercie będzie możliwość nocnego zwiedzania wystawy rzeźb, pałacu oraz Galerii Obrazów Józefa Chełmońskiego.

Serdecznie zapraszamy w sobotę, 19 maja 2018, o godzinie siódmej wieczorem do Nowego Domu Sztuki.

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami.


Milanówek

Noc Muzeów – XX lecie międzywojenne

19 maja 2018 r. godz. 19.00 – 0.30, Willa „Waleria” ul. Spacerowa 20, Milanówek uroczysty wernisaż przewidziany jest na godzinę 20.00

Po raz pierwszy w Milanówku odbędzie się „Noc Muzeów”. Choć w tym mieście nie ma żadne go muzeum, to jego historia związana jest z ludźmi, którzy byli twórcami, lub ludźmi, którzy sztuką się otaczali. Sam Milanówek – w historycznych, przedwojennych granicach został wpisany do rejestru zabytków w 1988 r. jako zespół urbanistyczno – krajobrazowy miasta i stanowi swoiste muzeum architektury.
W sobotnią noc, na kilka godzin w „Walerii” otworzymy namiastkę muzeum polskiej sztuki dwudziestolecia międzywojennego z okresu, który był też najistotniejszy dla twórczości Jana Szczepkowskiego.

W trakcie  Nocy Muzeów w Willi „Waleria” w oryginalnej pracowni Jana  Szczepkowskiego zostanąpokazane:

  • prace malarskie: obrazy olejne, gwasze, pastele znanych, polskich artystów;
  • rzeźby Jana Szczepkowskiego oraz małe formy rzeźbiarskie innych autorów;

Sztuka użytkowa

  • porcelana z wytwórni w Ćmielowie, Wałbrzychu, Włocławku;
  • wyroby szklane z hut „Niemen”, „Hortensja”, Zawiercie” i innych;
  • tkanina artystyczna;
  • meble;
  • drobne przedmioty codziennego użytku.

Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych i kolekcji rzeźb Jana Szczepkowskiego należącej do miasta Milanówka. Serdecznie zapraszamy, nie przegapcie.


Żyrardów - Nocne zwiedzanie dla śmiałków

Czy odważysz się zostać na noc w fabryce? Co zrobisz jak zgaśnie światło? Przyjdź i sprawdź się! Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaprasza na Noc Muzeów.

W sobotę 19 maja rusza kolejna edycja Nocy Muzeów. To świetna okazja by w ciekawy sposób w nietypowych godzinach odwiedzić różne ośrodki kultury. Z roku na rok święto muzeów przyciąga coraz większe grono miłośników zwiedzania. Jaką propozycję dla mieszkańców ma w tym roku Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda?

W jubileusz 15-lecia Nocy Muzeów placówka przygotowała specjalne atrakcje dla tych, którzy mają odwagę obejrzeć zabytkowe maszyny o zmroku i to w absolutnych ciemnościach. I choć w programie znalazło się tylko zwiedzanie obiektu dawnych Zakładów Lniarskich to nie będzie to zwyczajna wycieczka po industrialnych halach. Na śmiałków czekać będzie ponad pięciotysięczna zaciemniona przestrzeń pofabrycznych hal, w której znajdują się nie tylko maszyny oraz wystawy, ale tajemnicze niespodzianki. Przygotowane nocne zwiedzanie 
z przewodnikiem połączone z ciekawymi legendami i historiami Żyrardowa to nie mała gradka dla tych co lubią dreszczyk emocji. Uwierz na słowo, że będzie ciekawie. 

Na nocne zwiedzanie Muzeum Lniarstwa zapraszamy od godziny 21:00 do 23:00 (grupy będą wpuszczane jedynie o każdej pełnej godzinie).

Polub nas na Facebook