Święta Wielkanocne w Ukrainie przypadają w tym roku na dzień 24. kwietnia. Są to, obok Świąt Bożego Narodzenia, najważniejsze święta religijne. Wiele tradycji związanych z Wielkanocą, jest bardzo podobnych lub takich samych jak w Polsce. Podobnie w Ukrainie, w czasie świąt Wielkiej Nocy nie może zabraknąć pisanek. Symbolizują one odradzającą się przyrodę oraz mają przynosić szczęście. Tradycyjnie pisanki przygotowuje się rodzinnie.
Niedziela Palmowa to również dzień, który obchodzony jest przed Wielkanocą. Dzieci wraz z rodzicami przygotowują piękne, kolorowe palmy, różniące się nieco od naszych, ponieważ tam robi się je z gałązek wierzbowych, które następnie są święcone. Śmigusa-dyngusa również nie może zabraknąć. Jest to wyjątkowo wesoły dzień, w którym młodzi chłopcy oblewają wodą młode dziewczęta.
Święconka jest ważnym elementem świąt Wielkanocnych. Tradycyjnie w koszyczkach znajduje się masło, jajka, chrzan, kiełbasa, szynka, sól, ocet, twaróg oraz kawałek pieczywa. Zawartość każdego koszyczka jest inna. W każdym znajdziemy jednak jajka, kiełbasę i pieczywo.
Na stole Wielkanocnym odnajdziemy tradycyjnie pokarmy z koszyczka, ale również ciasta i ciasteczka, sękacze, pierogi, bliny ukraińskie oraz inne tradycyjne dania. W Polsce zazwyczaj pieczemy babkę, w Ukrainie natomiast paskę. To słodkie pieczywo, które symbolizuje Ciało Pańskie. W każdym domu jest także słonina ukraińska oraz suszone ryby. Na śniadanie Wielkanocne przyrządzana jest mieszanka wędlin, która czasem jest podsmażana. Dodaje się do niej jajka, tarty chrzan i ocet.
Zadbajmy, by nasze siostry i nasi bracia z Ukrainy przeżyli również z nami swoje Święta Wielkanocne.
A może wraz z osobami z Ukrainy, które gościcie w swoich domach, wybierzecie się na drogę krzyżową, która będzie odprawiona w Warszawie w Wielki Piątek, w intencji pokoju w Ukrainie? Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. W czasie nabożeństwa razem będą modlić się na ulicach Warszawy katolicy łacińscy i greccy, śpiewając pieśni po polsku i po ukraińsku.
To może Cię zainteresować: