Z jednej strony Mazowsze zaostrza uchwałę antysmogową, z drugiej przekazuje znaczne środki na poprawę jakości powietrza. Nowa uchwała antysmogowa wprowadza zakaz spalania węgla w Warszawie od października 2023 r., z kolei w naszym regionie z początkiem 2028 r.
Z problemem zanieczyszczenia powietrza borykamy się od lat i stan ten niewiele się poprawia – Ta sprawa dotyczy nas wszystkich, zarówno mieszkańców wielkich miast, jak i najmniejszych miejscowości, ale także samorządowców. To naszą rolą jest ochrona środowiska oraz zdrowia obywateli. Powietrze nie zna granic, dlatego działania powinniśmy podejmować wspólnie. Aby zbliżyć się do naszego celu, jakim jest poprawa jakości powietrza, zaostrzamy obowiązujące przepisy. Robimy to jednak po dokładnych, drobiazgowych konsultacjach. Projekt to efekt pewnego kompromisu. Jestem jednak przekonany, że to kolejny ważny krok w walce ze smogiem, a jego pozytywne skutki mieszkańcy stolicy odczują już w perspektywie 2-3 lat – mówił marszałek Adam Struzik
Mazowsze ma swoją uchwałę antysmogową już od listopada 2017 r. Zgodnie z jej zapisami wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 11 listopada 2017 r. muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu. Od lipca 2018 roku obowiązuje także zakaz spalania części paliw stałych.
Prace nad uzupełnieniem uchwały antysmogowej trwają od 2020 r. Projekt nowelizacji był poddany w ubiegłym roku dwukrotnym konsultacjom społecznym i opiniowaniu przez właściwe organy. Miesiąc temu projekt uchwały trafił pod obrady sejmiku, jednak został wówczas skierowany do pracy w komisjach. Podczas ostatniego sejmiku radni zagłosowali za przyjęciem uchwały (26 głosów za - kluby radnych KO, PSL; 22 przeciw - klub PiS, 1 głos wstrzymujący, 2 radnych było nieobecnych).
Zakaz spalania węgla na terenie Warszawy ma obowiązywać od 1 października 2023 r. Taki przepis zostanie wprowadzony także w powiatach grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim od 1 stycznia 2028 r. W nowych przepisach przewidziano wyłączenia. Mieszkańcy, którzy do 31 grudnia 2021 zainstalowali kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu będą mogli w nich palić do końca ich żywotności.
Radni zdecydowali też o wsparciu 178 projektów związanych z poprawą jakości powietrza w województwie. Ich łączna wartość dofinansowania to blisko 9 mln zł. W naszej okolicy dofinansowania otrzymali:
- Grodzisk Maz. i Michałowice na zakup mobilnego aboratorium do badań jakości powietrza
- Jaktorów na Kontrolę przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej
- Żabia Wola na zakup urządzeń umożliwiających kontrolę przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej
- Nadarzyn i Raszyn na działania edukacyjno-informacyjne
To może Cię zainteresować: