Policjanci „drogówki” codziennie mają „ręce pełne roboty”. Pomimo licznych apeli i próśb o respektowanie przepisów ruchu drogowego nadal nie brakuje lekkomyślnych kierujących, którzy lekceważą ograniczenia prędkości.
Warszawska grupa SPEED, w skład której wchodzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego, powstała, aby zwalczać agresywne zachowania na drogach. Funkcjonariusze pełnią służbę przeważnie w nieoznakowanych radiowozach. Dlatego też wielu kierujących nie mając świadomości, że dany odcinek drogi patroluje Policja pozwala sobie na rażące łamanie przepisów. W tym przypadku było to przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym. Kierujący, którzy dopuścili się tego wykroczenia otrzymali wysokie grzywny w postaci mandatu karnego i powiększyli sobie stan konta o 10 punktów karnych. Ponadto zostało im zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Wczoraj policjanci garnizonu stołecznego prowadzili działania prewencyjno – kontrolne pod nazwą „BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ 2021”. Nadrzędnym celem działań jest zmniejszenie ryzyka powstawania wypadków drogowych przez egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.W ramach akcji na drogach powiatu grodziskiego funkcjonariusze ujawnili łącznie 43 wykroczenia popełnione w tym zakresie przez kierowców.
W czasie zeszłotygodniowych działań grodziscy policjanci prowadzili kontrole na wielu odcinkach dróg w całym powiecie. Niestety nie wszyscy kierujący przestrzegali tak ważnego elementu bezpieczeństwa, jakim jest właściwa prędkość. Funkcjonariusze ujawnili łącznie 43 wykroczenia dotyczące nie przestrzegania ograniczeń w tym zakresie. Jeden z kierowców przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h i stracił prawo jazdy. Policjantów bardzo zaniepokoił fakt, że 19 z tych wykroczeń zostało popełnionych przez kierowców w rejonach przejść dla pieszych.
Należy pamiętać, że kierujący, który nie stosuje się do określonych przepisami ograniczeń prędkości, a także porusza się z prędkością niezapewniającą panowania nad pojazdem lub z prędkością niedostosowaną do warunków na drodze zagraża nie tylko sobie, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zdarzenia z udziałem pieszego, dla którego nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierującego zmniejsza jego szanse na przeżycie. Policjanci podczas każdej służby zwracają uwagę na bezpieczną prędkość kierujących, a podobne specjalne działania w tym zakresie będą prowadzone w tym roku jeszcze wielokrotnie.