Przykładowy mit: „Chcą nas wykurzyć z domów. Strażacy podpalili budynki na budowie CPK” – tak pisała m.in. Wirtualna Polska. Informacje te, o rzekomym „podpalaniu domostw” i „zastraszaniu ludności” to oczywiście nieprawda. Fakty są takie, że na początku września Państwowa Straż Pożarna z Grodziska Mazowieckiego i Ochotnicza Straży Pożarna z powiatu grodziskiego wzięli udział w ćwiczeniach prowadzonych z Centralnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym „BOA”. Ogień był cały czas pod kontrolą i stanowił element ćwiczeń odzwierciedlających działanie w warunkach pożaru.
O możliwość przeprowadzenia ćwiczeń i szkoleń zabiegała sama policja już ponad rok temu. Ponieważ nabyte nieruchomości przez CPK i tak zostaną rozebrane, policja chciała skorzystać z unikalnej możliwości. O ćwiczeniach zostali uprzedzeni włodarze gmin i mieszkańcy.
Wiele mitów pojawiło się podczas obrad komisji Sejmiku Województwa Mazowieckiego ds. planowanej budowy CPK. Przytoczmy chociażby jeden. Podczas posiedzenia Karina Kozłowska z Zielonych powtarzała tezę o tym, że decyzja środowiskowa CPK to bubel prawny, który niszczy prawo własności, szacunek do obywateli, prawo międzynarodowe, przyrodę, zdrowy rozsądek i zaufanie do państwa”.
To jest kolejna nieprawda. Po pierwsze, decyzja środowiskowa nie daje wnioskodawcy prawa do dysponowania nieruchomościami. Dokument ten określa wyłącznie warunki środowiskowe, pod jakimi inwestycja może być w przyszłości realizowana. Po drugie, raport o oddziaływaniu na środowisko, który liczył prawie 20 tys. stron, został przygotowany według najlepszych praktyk, z zachowaniem przepisów przewidzianych prawem krajowym i międzynarodowym. I wreszcie po trzecie, jeśli chodzi o wybór lokalizacji lotniska, to był on poparty analizami. Lokalizacja została dobrana tak, żeby uniknąć kolizji z cennymi terenami zielonymi np. z rezerwatami, parkami narodowymi, obszarami Natura 2000 i użytkami ekologicznymi.