Gdy tylko na Ukrainie wybuchła wojna, mieszkańcy naszej okolicy, organizacje społeczne i władze samorządowe, zaangażowały się w bezprecedensową akcję wsparcia naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Zamieszczamy tu najważniejsze informacje o dotychczasowych formach pomocy.
Już w czwartek, 24 lutego władze Powiatu Pruszkowskiego zwołały pierwsze spotkanie sztabu kryzysowego – W związku z zaleceniem Wojewody Mazowieckiego, Powiat Pruszkowski przygotował zestawienie miejsc, które mogłyby być wykorzystane na wypadek wojny, wojny która wybuchłą dzisiaj. – mówił nam tego dnia Starosta Pruszkowski, Krzysztof Rymuza - Dysponujemy około 500 miejscami na terenie powiatu, do udostępnienia dla uchodźców z Ukrainy. Warto zaznaczyć, że oprócz tego każda z gmin dysponuje swoimi miejscami.
Władze powiatu skoordynują wsparcie dla dzieci z Hostomelu – gminy partnerskiej Nadarzyna, w której trwają walki - Jesteśmy zdecydowani zapewnić realne wsparcie w niesieniu pomocy naszym ukraińskim sąsiadom. Odbyłem krótką rozmowę telefoniczną z władzami Hostomelu na Ukrainie w obwodzie kijowskim. Zostaliśmy poproszeni o zapewnienie opieki dla grupy ok. 100 dzieci – informował Krzysztof Rymuza.
Jak informuje starostwo, obecnie samorządy są w trakcie organizowania miejsc noclegowych oraz zbierane są informacje na temat zapotrzebowania na różnego rodzaju produkty dla uchodźców z Ukrainy.
Na terenie powiatu pruszkowskiego organizowane są różne formy pomocy m.in. zbiórki funduszy i najpotrzebniejszych rzeczy. Zbiórkę dla mieszkańców Ukrainy prowadzi m.in. Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki Od niedzieli 27.02 potrzebne rzeczy można przynosić w godz. 9:00-18:00, w kolejnych dniach – od 8:00 do 17:00.
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie organizuje akcję pomocy miastu i szkole Zdołbunów na Ukrainie. Zbierana jest żywność o przedłużonym terminie ważności, a także materiały opatrunkowe, leki przeciwbólowe, koce, śpiwory, środki higieny osobistej. Zbiórka trwa od 28.02.
Niestety pomimo napiętej sytuacji za naszą wschodnią granicą w odróżnieniu od Powiatu Pruszkowskiego, na stronach Starostwa w Grodziku nie znajdziemy żadnych informacji dotyczących wsparcia dla naszych sąsiadów. Od piątku próbowaliśmy skontaktować się z władzami powiatu w tej sprawie – niestety nie znalazły czasu by za pośrednictwem mediów poinformować zaniepokojonych mieszkańców o podjętych działaniach. Na szczęście na wysokości zadania stanęły poszczególne gminy.
W organizację zbiórki dla potrzebujących włączyły się prawie wszystkie jednostki OSP z naszej okolicy. W Baranowie zbiórki prowadzi OSP Baranów i Boża Wola. Utworzona zostałą tez grupa dla osób chcacych przyjąć uchodźców.
W Brwinowie zbiórka prowadzona jest w Miejskiej Hali Sportowej. Dodatkowo Gminny Ośrodek Kultury proponuje darmowe zajęcia dla dzieci z Ukrainy.
W Grodzisku Mazowieckim oddział PCK już w sobotę rozpoczął zbiórka żywności z długą datą oraz chemii.
Magazyn PCK OR Grodzisk przy ul. Traugutta 40 czynny jest w pon-pt w godzinach 8.00 - 12.00 oraz sob-nd. 9.00-13.00. PCK OR Grodzisk Maz już wydaje paczki dla osób z Ukrainy.
Władze Grodziska Mazowieckiego zorganizował dwa spotkania w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Miały one na celu przedstawienie radnym propozycji działań oraz zasad przyjmowania rodzin z Ukrainy, jak również zaakceptowanie kosztów związanych z udzieleniem pomocy. Radni jednogłośnie zdecydowali o konieczności wsparcia potrzebujących obywateli Ukrainy. Sołtysi przedstawili możliwości lokalowe w swoich sołectwach.
Gmina Grodzisk Mazowiecki dysponuje 60 miejscami dla przybywających uchodźców. W dalszej kolejności potrzebującym osobom udostępniane będą obiekty użyteczności publicznej m.in. świetlice wiejskie, remizy OSP. Gmina zorganizuje punkt informacyjny oraz zapewni tłumaczy.
Pierwsze osoby z Ukrainy przyjechały do Grodziska w sobotę. Władze gminy spodziewają się przybycia w ten weekend 30 osób. Informacje o zbiórkach w okolicy można znaleźć na profilu https://www.facebook.com/superbohaterki.grodziskmazowiecki
Władze gminy Jaktorów pracują nad przygotowaniem miejsc do ewentualnego przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami Wojewody Mazowieckiego oraz Starosty Grodziskiego.
Od samego początku kryzysy Milanówek bardzo aktywnie włączył się w wsparcie potrzebujących. Już w piątek OSP Milanówek przygotowało miejsca noclegowe dla osób potrzebujących. Obecnie prowadzą też 3 zbiórki: dla Ukraińskich żołnierzy w okopach , dla przyjeżdżających kobiet z dziećmi, zbiórka pieniężna pod adresem https://pomagam.pl/milanowek
Ze zbiórkami ruszyło też Milanowskie Centrum Kultury.
W Nadarzynie powołane zostało Gminne Centrum Pomocy Ukrainie, które będzie koordynować działania na terenie gminy.
tel. 505 417 519;
mail: pomocukrainie@nadarzyn.pl;
osoba koordynująca – Natalia Jakubowska
Utworzono specjalne konto, na które zarówno osoby fizyczne jak i firmy mogą wpłacać środki finansowe, które zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy poszkodowanym podczas wojny. Nr konta: 81 1020 1042 0000 8002 0482 9919 z dopiskiem „Pomoc Ukrainie – Gmina Nadarzyn”
Prowadzone są zbiórki i lista osób chcących przyjąć uchodźców z Ukrainy pod swój dach. Podjęto też decyzję o rezygnacji z planowanych w tym roku Dni Nadarzyna - finanse które mieliśmy przeznaczyć na ten cel zagospodarujemy na pomoc dla uchodźców i Ukrainy.
W Piastowie zbiórkę uruchomili harcerze z Hufca Piastów. W niedzielę 27 lutego 2022 w godz. 19–20 do siedziby hufca (ul. Bohaterów Wolności 25) można przekazać dary, które dołączone zostaną do zbiórki koordynowanej przez Liceum Kościuszki w Pruszkowie
Władze Podkowy Leśnej jako pierwsze w naszej okolicy zorganizowały zapisy osób gotowych przyjąć uciekinierów z Ukrainy. Cały czas prowadzona jest zbiórka zorganizowana przez MOK.
Władze Pruszkowa aktywnie włączyły się w pomoc - W poniedziałek jestem umówiony na spotkanie z ich przedstawicielami, którzy będąc w stałym kontakcie ze swoimi rodzinami, przekażą mi, jakiej pomocy teraz najbardziej od nas potrzebują. Wówczas będziemy organizować, to co jest potrzebne, aby przekazać to bezpośrednio potrzebującym. Część Ukraińców mieszkających w Pruszkowie sprowadza tu swoje rodziny. Jesteśmy przygotowani, aby zapewnić im u nas bezpieczeństwo. – pisał na swoim profilu Paweł Makuch Prezydent Pruszkowa. Urząd Miasta Pruszkowa uruchomił specjalny adres e-mail pomocukrainie@miasto.pruszkow.pl, na który mieszkańcy mogą zgłaszać pomoc w zakwaterowaniu uchodźców.
Zbiórki uruchomiły organizacje społeczne.
WPR w walce o kobiety. Zbiórkę rozpoczyna się w sobotę (26 lutego) od godziny 15 przy Rondzie 100-lecia Praw Kobiet w Pruszkowie (skrzyżowanie ulic Pogodnej i Komorowskiej). 27 lutego w godzinach 11:00-13:00 będzie kontynuowana zbiórka przy Rondzie 100-lecia Praw Kobiet w Pruszkowie.
Na terenie Urzędu miasta ruszyła zbiórka zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspólnie Pruszków Rozwijamy
już we wtorek na granicę wyruszą busy z zebranymi artykułami.
Wiele ważnych informacji można znaleźć na profilu Pruszków sercem z Ukrainą STOP AGRESJI
W gminie Raszyn główna zbiórka prowadzona jest w Hali Sportowej Centrum Sportu Raszyn
Zbiórka prowadzona jest 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 - 22:00
W gminie Żabia Wola zbiórkę dla potrzebujących koordynuje Centrum Usług Społecznych. Wszelkie informacje dla osób chcących udzielić wsparcia publikowane są na bieżąco na profilu FB gminy.
To może Cię zainteresować: