Trwająca kampania wyborcza przykuwa uwagę mediów. Może dlatego bez większego echa przeszła wiadomość, że w minioną środę, 8 lipca, nie doszło na polskich drogach do żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. To pierwszy taki dzień podczas tegorocznych wakacji.
Policjanci chcąc zwrócić uwagę na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach, próbują skłonić do przemyśleń użytkowników dróg. Właśnie dlatego na stronie policja.pl codziennie aktualizują dane na mapie wakacyjnych wypadków. Stan na 10 lipca 2020 roku to: 88 wypadków (70 od początku wakacji) i 9 ofiar śmiertelnych. Szacuje się, że zatrzymań praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h jest o 30% więcej, niż przed rokiem.
Słoneczna pogoda otwiera przed podróżującymi wiele możliwości poznawania nowych miejsc. Niemałą grupę użytkowników dróg stanowią rowerzyści. Według danych z raportu opublikowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, miłośnicy dwóch kółek uczestniczyli w 2019 roku w ponad 4400 wypadkach drogowych. Zginęło w nich blisko 260 rowerzystów. Większość zdarzeń miała miejsce na obszarze zabudowanym. Jak podają policyjni analitycy, kierujący rowerem najczęściej uczestniczyli w wypadkach w czerwcu – 624 i w sierpniu – 601; najwięcej rowerzystów zginęło we wrześniu – 34 i w październiku – 33 osoby. W 2019 roku rowerzyści przyczynili się do powstania 1 626 wypadków, w których zginęły 132 osoby, a 1 555 osób doznało obrażeń ciała.
Autorzy raportu wskazują ponadto, że największe zagrożenie powodują osoby starsze. W 2019 roku rowerzyści powyżej 60 roku życia byli sprawcami 419 wypadków (25,8% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), zginęło w nich 67 osób, a 358 zostało rannych. W co szóstym takim wypadku zginął rowerzysta. Stosunkowo dużą liczbę wypadków powodują dzieci w wieku 7-14 lat. Z ich winy doszło do 244 wypadków (15% ogółu), w wyniku których zginęło 7 osób, a 241 osób doznało obrażeń ciała.
Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez rowerzystów było: nieustąpienie pierwszeństwa (584 wypadki), nieprawidłowo wykonany manewr skrętu (159 wypadków), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (139 wypadków).
– Praktyka policyjna wskazuje, że znajomość przepisów i ich przestrzeganie nie są najmocniejszą stroną tej grupy uczestników ruchu drogowego – mówi asp. sztab. Katarzyna Zych, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Mazowieckim. – Dlatego też przypominamy najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach.
Konkretne wskazówki grodziskich mundurowych dla rowerzystów znajdziecie tutaj.
Ogółem w wypadkach w 2019 roku zostało poszkodowanych 38 386 osób, w tym śmierć poniosło 2 909 użytkowników dróg, a 35 477 zostało rannych. Tylko od nas zależy, czy tegoroczne statystyki będą gorsze. Przedstawione w raporcie dane pochodzą z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK), według stanu na 16 lutego 2020 roku.
Redakcja Obiektywnej ma nadzieję, że dni bez wypadków śmiertelnych będzie w te wakacje znacznie więcej.