Znaczenie pracy zdalnej i jej popularność wzrastają cały czas. Z wielu względów. Dostęp do technologii informatycznych, niższe koszty dla firm, a w ostatnim czasie także know how firm, które nauczyły się zatrudniać zdalnie w związku z sytuacją epidemii.
Praca zdalna
Zdalne pracowanie nadal nie jest u nas aż tak popularne jak na Zachodzie, jednak powoli nadchodzi czas pracy zdalnej także w kraju nad Wisłą. Połączenie z internetem, niezbędne programy i komunikatory, dzięki którym pozostajemy w stałym kontakcie z biurem bez wychodzenia z domu - to wystarczy, aby pracować zdalnie. Oczywiście nie każdy może pracować zdalnie. Potrzebne jest jeszcze urządzenie miejsca pracy w domu (home office), a także pewne kwalifikacje i umiejętności. Zwraca się również uwagę na konieczną samodyscyplinę i obowiązkowość pracowników zdalnych, którzy w pełni zarządzają swoim czasem pracy.
Jak można pracować przez internet?
Zdalna praca w Warszawie może przebiegać tak samo jak w Singapurze lub innej części świata. Jakie zawody można wykonywać pracując zdalnie?
Na pewno zdalnie pracować mogą informatycy, pozycjonerzy i graficy. W zaciszach swoich domów tworzą grafiki, kod, dbają o systemy informatyczne - często pracując zdalnie są bardziej produktywni niż w biurach.
Są to także wszystkie prace związane z edycją i tłumaczeniem tekstów. Jeżeli nawet w dużych redakcjach prasowych teksty dziennikarze wysyłają przez internet, to dlaczego by nie pisać tekstu po prostu w domu, skoro z jego dostarczeniem nie ma problemu? Tak pracują tłumacze, copywriterzy, publicyści.
Także wiele usług - na przykład księgowość - może być z powodzeniem świadczona jako praca zdalna. W serwisach z ogłoszeniami znajdziemy zresztą wiele ofert pracy zdalnej, czasem będą to oferty dość niezwykłe, ale głównie spotkamy się z zapotrzebowaniem na pracę zdalną w wymienionych wyżej zawodach i profesjach.
Czy praca zdalna jest dla każdego?
Powiedzmy sobie jasno: praca zdalna nie jest dla każdego. Nie wszystkie czynności zawodowe można wykonać za pośrednictwem internetu. Poza tym, aby rzetelnie i profesjonalnie spełniać obowiązki zawodowe w pracy zdalnej, trzeba trochę wiedzieć o działaniu internetu, posiadać pewne cechy osobowości, sprawnie poruszać się w świecie cyfrowym.
Jednakże korzyści z pracy zdalnej odnosi i pracodawca, który oszczędza przestrzeń w biurze i wychodzi na swoje pod względem finansowym, i pracownik, który w spokoju zacisza domowego może przygotować dobrą aplikację, świetny tekst, itd. Pracownik nie musi tracić czasu na dojazdy do miejsca pracy, zatem więcej czasu może tej pracy poświęcić.
Praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna. Pracodawcy zaczynają zauważać zalety tej formy zatrudnienia, a pracownicy wręcz o nią proszą. Młode matki z pewnością mają tu olbrzymie szanse na nie wypadanie z rynku pracy, tak samo każdy, kto potrafi zaproponować swoje umiejętności, z których lepiej skorzysta na swoim własnym komputerze, z dala od biurowego zgiełku. Wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie przyspieszał i ilość pracowników zdalnych będzie stale rosła.
art. sponsorowany