Nie tylko święconka

Przed nami Święta Wielkanocne. To najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan. To również szczególny czas, w którym spotykamy się z rodziną i bliskimi, aby upamiętnić mękę i śmierć Jezusa Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie, symbolizujące odkupienie naszych win. I choć w tym roku, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie,  Wielkanoc będzie odbywać się nieco inaczej niż dotychczas, warto przypomnieć sobie kilka najważniejszych tradycji i zwyczajów związanych z tym Świętem.

Przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się już na 40 dni przed Wielką Niedzielą, przypadającą w tym roku na 12 kwietnia. Jest to czas Wielkiego Postu, podczas którego wierni muszą powstrzymać się od hucznych zabaw i zanurzyć w modlitwie. Tradycją jest również, aby w tym czasie nie spożywać mięsa, które królować ma dopiero na wielkanocnym stole. Tak naprawdę jednak to Niedziela Palmowa, zwana dawniej wierzbną lub kwietną, jest takim wyraźnym sygnałem zbliżającego się odnowienia. Na tydzień przed Wielkanocą wierni jednoczą się w kościele, aby poświęcić palemki. Te gałązki ozdobione m.in. ziołami, kwiatami i piórkami miały dawniej zapewniać szczęście rodzinne i urodzaj, ale także chronić przed chorobami czy zapewnić bezpieczeństwo podczas burzy. Dziś Palemka jest symbolem odradzającego się życia.

Podstawą stały się również wiosenne porządki, które powinny zakończyć się do wtorku. Ma to przygotować dom nie tylko na przyjęcie nowego życia, ale także wymieść z głów wszelkie złe myśli. Od środy zaś powinniśmy skupić się na malowaniu pisanek i przygotowywaniu ciast oraz na spędzeniu czasu z rodziną.

 Najważniejszą i najsilniej zakorzenioną tradycją Wielkiej Nocy jest święcenie pokarmów. Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które spożywane były w niedzielny poranek. Dziś w koszyczku znajdują się tylko symboliczne. W wiklinowym koszyczku, przykrytym haftowaną chusteczką,  powinny się jednak znaleźć: jajka – symbol życia, sól – chroniąca przed zepsuciem, chleb – gwarantujący dobrobyt i pomyślność, baranek z masła lub cukru – symbolizujący Zmartwychwstałego Jezusa, mięso i wędliny na znak zakończenia postu oraz chrzan – symbol krzepy fizycznej i kawałek domowego ciasta.

Na samym stole przy uroczystym śniadaniu nie powinno zabraknąć jajek – to one, jako symbol narodzenia, płodności i wieczności, święcą tego dnia triumfy. Jajka powinny być częścią naszej codziennej, zbilansowanej diety – są składnikiem wielu potraw, które goszczą na naszych stołach, ciast, makaronów, czy pierogów. W Wielkanoc objawiają się pod różnymi postaciami – dekorowane, faszerowane i w majonezie. Łączą się z nimi również zabawy, jak turlanie jajek czy stukanie się nimi – ten, którego skorupka nie pęknie będzie miał zapewniony szczęśliwy rok aż do kolejnej Wielkanocy.  Warto również z dziećmi zabawić się w malowanie pisanek, które mogą przybierać różne kolory farbek, być ozdabiane wycinankami i włóczką lub gotowane w specjalnym wywarze z łupin cebuli i orzechów włoskich czy soku z buraka.

Ważne, aby tego dnia oprócz pieczenia ciast, malowania pisanek i składania sobie życzeń, znaleźć również czas na przemyślenia o życiu i śmierci, by ta chwila pojednania z Bogiem była jeszcze radośniejsza. My mamy nadzieję, że podczas tej Wielkanocy znajdziecie szczęście, pokój i  spokój ducha. Życzymy też wszystkim naszym Czytelnikom zdrowia i wszelkiej pomyślności na co dzień i od święta.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: