20 maja, na mieszkańców w całej Polsce czeka nie lada gratka – kolejna edycja Nocy Muzeów. Mieszkańców naszych okolic tego wieczoru zapraszają placówki w Grodzisku Mazowieckim, Otrębusach, Podkowie Leśnej, Pruszkowie, Radziejowicach i Żyrardowie.
Grodzisk pod gwiazdami.
W programie:
- godz. 16.00-19.00 Pokaz maszyn optycznych.. Podczas pokazu zostaną zaprezentowane oryginalne i rekonstruowane urządzenia projekcyjne oraz dawne techniki animacji. Przewodnikami w tej wędrówce będą Mariola i Grzegorz Ptak - artyści plastycy, twórcy teatru Księżyc, lalkarze, wielbiciele i popularyzatorzy dawnych technik animacyjnych.
Sesja fotograficzna w hollywoodzkim stylu - zostań gwiazdą kina w obiektywie Marcina Masalskiego, który przeniesie uczestników sesji w złote lata Hollywood i uwieczni ich blask.
Warsztaty tworzenia rzeczy pięknych – przygotuj dla siebie fascynatory i ozdoby godne Marleny Dietrich i innych gwiazd złtej ery kina.
- godz. 17.00 Objazdowe nieme kino. Bajki – spektakl dla dzieci w wykonaniu zespołu Muzikanty (jurta przy wWlli Radogoszcz) – premierowy spektakl tria słynącego z szalonych improwizacji na dowolnie wybranych, często zaskakujących, własnoręcznie skonstruowanych instrumentach adresowany do dzieci.
- godz. 19.00 Objazdowe nieme kino – spektakl dla młodzieży i dorosłych!
Namiot kinematograficzny proponujący widzom szeroki przekrój kina światowego. Od pierwszych filmów niemych, przez horror, western, współczesne kino akcji, aż po science-fiction – wszystkie filmy w tym objazdowym kinie mają jednak jeden mankament – nie mają dźwięku. Trzech Operatorów – wynalazców, grając na wszystkim, co wpadnie im w ręce, generuje na żywo nie tylko muzykę filmową, ale i dialogi, odgłosy, a nawet (od czasu do czasu) efekty specjalne. Obraz filmowy przenika się z rzeczywistością, a szalone trio sięga od prawdziwych, odrobinę nadgryzionych zębem czasu instrumentów (smyczkowych, szarpanych, dętych, elektronicznych) po własne autorskie konstrukcje i przedmioty życia codziennego. Na żywo, w towarzyszeniu projekcji, z wykorzystaniem technik live loopingu, zaangażowanej publiczności i całego wiaderka mikrofonów. A cała ta, odrobinę postrzelona, filmowa onomatopeja przydarza się w urokliwym wnętrzu, jakby zatrzymanego w czasie namiotu – lunaparkowej jurty.
- godz. 20.00 FiImowy Grodzisk – spacer światłoczuły po mieście śladami filmów i seriali, które powstały w naszym mieście. Na trasie spaceru przewidziane niespodzianki i konkursy z nagrodami oraz opowieści z filmowego podwórka, kręcone na żywo. Start: Willa Radogoszcz.
- Godz. 22.00 Cicha moc: pokaz niemego filmu „Generał” (1926) z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka i odczytem lektorskim Jacka Wolszczaka. Podczas wojny secesyjnej mieszkający na południu USA maszynista bezskutecznie próbuje się dostać do armii. Gdy żołnierze Północy porywają jego pociąg, mężczyzna rusza za nimi w pogoń. (Sala widowiskowa Centrum Kultury).
Noc Muzeów 2017 w Muzeum Dulag 121
20 / 21 maja 2017, godz. 16:00 – 1:00
Program:
- Godz. 16:00 – 24.00
Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121 oraz wystawy czasowej „Kobiety Pistolety”.
Wystawa „Kobiety Pistolety” opowiada o losach 40 sanitariuszek i łączniczek z Mokotowa biorących udział w Powstaniu Warszawskich, które trafiły do obozu Dulag 121, a następnie jako jeńcy wojenni do KL Stutthof.
- 16:00-19:00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci z elementami historii lokalnej
- 16.00, 17.00, 18.00 - Warsztaty dla dzieci Jak powstawał Pruszków.
W ramach warsztatów animatorzy Muzeum Dulag 121 zaproszą dzieci do wspólnej zabawy na mapach oraz odkrywania historii Pruszkowa poprzez gry i konkursy.
- 18.00 – 18.45 - Projekcja filmu dokumentalnego Exodus Warszawy 1944 (2004).
Dokument Exodus Warszawy 1944, w reżyserii Grzegorza Szuplewskiego był pierwszą produkcją, która w rzetelny sposób przedstawiała temat wypędzenia ludności cywilnej ze stolicy podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu. FiIm pokazuje wybuch powstania, wyjście z Warszawy, pobyt w obozach przejściowych w Pruszkowie, Ursusie i Piastowie oraz akcję pomocową, jaką zorganizowały m.in. Rada Główna Opiekuńcza i Armia Krajowa.
- 21.00 – 22:00 Koncert Orkiestry Dętej „Pruszkowianka”.
Podczas koncertu „Pruszkowianki” pod batutą Adama Malcherka, w klimatycznej scenerii wieczoru zabrzmią pieśni i piosenki w aranżacji na instrumenty dęte.
- 21.00 – 22.45 (spacer 1) 23.00 – 00.45 (spacer 2)
Nocny spacer po terenie byłego obozu Dulag 121 poprowadzi Szymon Kucharski.
Niezastąpiony przewodnik, znawca i pasjonat historii Pruszkowa Szymon Kucharski poprowadzi po zakamarkach dawnych Warsztatów Kolejowych, opowiadając o ich burzliwej XIX i XX wiecznej historii.
Podczas Nocy Muzeów częstujemy grochówką – do opróżnienia kotła!
Wstęp wolny.
NOC Z WIKINGAMI w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie pragnie przekazać Państwu wiadomość z ostatniej chwili. Z dalekich mórz kierują się w naszą stronę wikingowie. Zapewniają jednak, że mimo swojej specyficznej historii mają całkowicie pokojowe zamiary. Zapowiedzieli się oni na 20 maja, na godzinę 17:00 w siedzibie Muzeum. Warto pokonać strach przed tymi groźnymi wojownikami i przybyć do naszej siedziby. Gdy wybije północ, wikingowie muszą wyruszyć w dalszą podróż.
Podczas Nocy z Wikingami w ramach Europejskiej Nocy Muzeów nie zabraknie opowieści o ich wyprawach, życiu codziennym i wikińskiej sztuce żeglowania. Dla gości preferujących zajęcia praktyczne przeprowadzone zostaną warsztaty strugania łódek z kory, wiązania węzłów żeglarskich oraz zajęcia z pisania i odczytywania pisma runicznego. Nie zabraknie również pokazu gier planszowych oraz zabaw sprawnościowych.
Kulturę naszych skandynawskich bohaterów będzie można poznać podczas pokazu uzbrojenia, zwyczajów i technik walki. Wiedzę na ich temat zdobędzie się także w trakcie promocji książki Artura Szrejtera - Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach. Sprzedaż publikacji Instytutu Wydawniczego Erika, czy debata naukowa Wikingowie będą bardzo istotnym elementem naszego wieczoru. Jeśli bliski jest Państwu klimat muzyki folkowej, ucieszą się Państwo zapewne z koncertu Kapeli Maliszów.
Przez cały czas trwania Nocy Muzeów będzie możliwe bezpłatne zwiedzanie stałej ekspozycji „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”.
Zapraszamy do nocnej przygody z wikingami w murach naszego Muzeum. Do zobaczenia!
NOC MUZEÓW w Stawisku
- 18.00 Sadzenie drzewa Pani Anny – rajskiej jabłoni
- 18.30 Finisaż wystawy Włodzimierza Jana Zakrzewskiego Co powiedział świerszcz kompozytorom?
- 19.00 Echa paryskiej wystawy Krzemieniec – Ateny Wołyńskie – miasto Juliusza Słowackiego w kolekcji Stanisława Ledóchowskiego w Bibliotece Polskiej w Paryżu
Uwaga! 20 maja muzeum jest nieczynne w godzinach 10.00-16.00.
Zapraszamy na Noc Muzeów!
Noc Muzeów w Galerii Figur Stalowych
Zapraszamy w godzinach19:00 - 0:00 na ulicę Przejazdową 17 w Pruszkowie do jedynej na świecie Galerii Figur Stalowych. Gallery of Steel Figures została założona przez Mariusza “Jose” Olejnika. Galeria prezentuje rzeźby stalowe, wykonane wyłącznie z elementów recyklingu złomu stalowego. Na interaktywnej wystawie, wśród eksponatów znajdują się między innymi rzeźby inspirowane bohaterami z bajek, filmów, postaci świata polityki i show biznesu oraz najbardziej ekskluzywnych samochodów wiodących marek. Grupa wyselekcjonowanych przez Zespół GSF 50 rzemieślników, tworzy rzeźby na całym świecie.
88 lat dookoła świata - historia polskich linii lotniczych w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie
Noc muzeów w pałacu w Radziejowicach
Pałac w Radziejowicach po raz drugi w swej historii będzie dostępny dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja będzie miała miejsce w sobotę 20 maja i rozpocznie się uroczystym koncertem studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wychowanków prof. Janusza Olejniczaka. Młodzi pianiści zaprezentują swe umiejętności na scenie Nowego Domu Sztuki radziejowickiego pałacu o godzinie siódmej wieczorem. Po koncercie zapraszamy do odwiedzenia galerii prac Józefa Chełmońskiego – zapewniamy bezpłatne zwiedzanie aż do północy.
Podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów odwiedziło nas ponad 600 osób, z czego jesteśmy bardzo dumni i mamy nadzieję, iż w tym roku liczba zwiedzających będzie równie imponująca. Serdecznie zapraszamy do spędzenia tego wieczoru razem z dziełami mistrza Chełmońskiego we wnętrzach naszego Pałacu a także zachęcamy do wieczornych spacerów po pałacowym parku, gdyż specjalnie na tę okazję będzie zainstalowana iluminacja świetlna. Tego wieczoru jadalnia pałacowa zakończy pracę o północy, więc można będzie zamówić kawę, ciasto a po pałacowych salach będą oprowadzać Państwa przewodnicy, którzy chętnie przybliżą historię radziejowickiej rezydencji.
Osoby planujące rozpoczęcie Nocy Muzeów uczestnictwem w koncercie uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie kolejność zgłoszeń.mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl,
co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W
odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi
szczegółami. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie
kolejność zgłoszeń.