Koniec sierpnia to czas, kiedy tradycyjnie organizowane jest Święto Plonów i podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę. Dlatego też Dożynki, na których promowane są lokalne zwyczaje i wyroby, są tradycyjnym sierpniowym świętem wśród mieszkańców okolicznych gmin.
W Brwinowie dożynki gminne odbywały się najwcześniej – w dniach 20 i 21 sierpnia. Były zabawy, koncerty i dzielenie chleba przez burmistrza. Tegoroczne uroczystości dożynkowe w Brwinowie odbywały się według zmienionej formuły. Dożynki rozpoczęły się w sobotę 20 sierpnia. Na placu przy ul. Przejazd, zorganizowany został piknik rozrywkowy. Od godz. 17.00 najmłodsi uczestnicy dożynek mieli okazję nauczyć się wyplatania wianków podczas warsztatów prowadzonej przez ciocię Emilkę, a także wziąć udział w zabawach. Dużą popularnością cieszyło się robienie gigantycznych baniek mydlanych, a także przejażdżki kucykiem. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zapoznawali dzieci z podstawowymi zasadami poruszania się po drodze. Zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy mogli zapoznać się także z zasadami resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz sprawdzić to w praktyce na fantomie.
Dla starszych uczestników zorganizowany został blok koncertowy, który rozpoczął występ grupy Kwiaty Żółwina działającej w ramach Klubu Senior+ przy Środowiskowym Ośrodku Pomocy Społecznej. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka tradycyjnych pieśni ludowych. Po występie seniorów przyszedł czas na mocniejsze rockowe granie. W ubiegłym roku podczas koncertów dożynkowych wystąpił brwinowski zespół „No i dobrze”, który w swoim repertuarze ma wiele światowych hitów we własnej aranżacji. Podobnie jak w ubiegłym roku, był to świetny koncert. Ogromna energia, bardzo dobre zgranie i Kinga – kobieta wulkan, która nie zwalnia nawet na sekundę, a jej charyzmatyczny głos wprawia publiczność w zachwyt.
Gwiazdą tegorocznych dożynek był jazz-pop-rockowy zespół „Golec uOrkiestra”. W wykonaniu kapeli usłyszeliśmy wiele doskonale znanych wszystkim hitów. Nie zbrakło więc takich utworów jak „Ściernisko”, „Życie jest muzyką”, „Słodycze”, „Crazy is my life” i wiele innych będących przekrojem całej twórczości zespołu. Była też okazja poznania najnowszego przeboju zespołu „Do Brwinowa wróć”. Występ przyciągnął do Brwinowa wielu fanów z okolic bliższych i dalszych, którzy śpiewali niektóre utwory razem z zespołem, tworząc ogromny chór.
Tegoroczne uroczystości dożynkowe zakończyła msza dziękczynna, która odprawiona została w niedzielę o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Floriana w Brwinowie, podczas której złożone zostało podziękowanie rolnikom za włożony trud oraz plon ich pracy. Po mszy, zgodnie z tradycją, Burmistrz Arkadiusz Kosiński podzielił się z mieszkańcami chlebem.
Za tegoroczne zbiory podziękowano w Gminie Żabia Wola, gdzie tradycyjne Święto Chleba połączone zostało z pięknym jubileuszem 120-lecia OSP Żelechów. Tym razem jednak, choć zazwyczaj świętowano przy Domu Kultury w Żabiej Woli, nie mogło być inaczej i święto zorganizowano właśnie na terenie nowo wyremontowanej strażnicy. Inauguracja wydarzenia miała miejsce na boisku przy szkole w Ojrzanowie, gdzie rozpoczęła się historia strażaków ochotników z Żelechowa. Tam odbyła się polowa msza św. z udziałem orkiestry strażackiej z OSP Nadarzyn. Stamtąd w kolorowym korowodzie wieńców dożynkowych i wozów strażackich przemaszerowano już na docelowe miejsce uroczystości. Podczas jego oficjalnej części, dh Krzysztof Zegarski złożył meldunek dh Zbigniewowi Kaliszowi Członkowi Zarządu Głównego ZOSP RP oraz wręczone zostały odznaki zasłużonym strażakom. Proboszcz parafii Jerzy Król dokonał także poświęcenia pierwszego sztandaru MDP Żelechów zakupionego w ramach zbiórki internetowej wśród mieszkańców, a także figurkę patrona strażaków Św. Floriana i tablicy pamiątkowej ufundowanej w większej części przez radnych gminy. Prezes OSP dh Mariusz Pałasz wraz z proboszczem, Posłem Zdzisławem Sipierą, Wójtem Piotrem Rybką i Przewodniczą Rady Anną Filipowicz dokonali także oficjalnego przecięcia wstęgi i symbolicznego otwarcia strażnicy. To jednak nie był koniec ważnych uroczystości. Wójt Piotr Rybka wręczył swojemu mentorowi i przyjacielowi Gminy – Burmistrzowi Mszczonowa Józefowi Grzegorzowi Kurkowi tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Żabia Wola”. Nie zabrakło także atrakcji dla małych i dużych. Po oficjalnej części rozstrzygnięto konkurs na wieńce dożynkowe, a na scenie wystąpiły zespoły ćwiczące przy Domu Kultury – DoReMiRe i Wesołe Rzępoły. W czasie imprezy można było skorzystać z dmuchańców, animacji dla dzieci, zabaw i gier, stoisk z regionalnymi przysmakami i rękodziełem. Wieczorem zaś odbywały się koncerty DISCOBOYS, TOPKY i BUENOS, a na zakończenie odbyła się potańcówka z Dj Maxem i Dj Miśkiem.
Również i w Gminie Baranów nie zabrakło rodzinnej atmosfery, którą zapewniły uroczystości w Cegłowie. Rozpoczęły się od barwnego korowodu spod gminnego przedszkola w kierunku ołtarza polowego, gdzie odbyła się tradycyjna polowa msza św., podczas której rolnicy i zaproszeni goście modlili się za pomyślność i dziękowali za tegoroczne zbiory. Gości powitała Wójt Gminy Baranów Agata Trzop-Szczypiorska, która wygłosiła okolicznościowe przemówienie i oddała głos Radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego Dorocie Stalińskiej, Staroście Powiatu Grodziskiego Markowi Wieżbickiemu oraz reprezentującej Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Genowefie Wacławek. Po mszy starostowie tegorocznych Dożynek – Irena Bagińska i Marek Praski uroczyście wręczyli poświęcony chleb Pani Wójt, aby rozdzieliła go mądrze i sprawiedliwie. Pod sceną zaś prezentowały się piękne wieńce, które przygotowali mieszkańcy 15 sołectw. Po oficjalnej części rozpoczęła się dobra zabawa, a tą zapewniły m.in. przysmaki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, strażacka grochówka, dmuchańce i foodtrucki. Na scenie prezentowały się za to Młodzieżowa Orkiestra OSP Kaski, Koło Gospodyń Wiejskich z Baranowa, Zespół Drzewiczanki i Mawilena. Gwiazdami spotkania byli zaś Ryszard Wagner – finalista programu The Voice Senior, Zespół Muzyczny BRAVO oraz ikona muzyki cygańskiej – DON VASYL. Integracja mieszkańców była zatem bardzo udana i pozwoliła choć na chwilę zapomnieć o trudach i troskach dnia codziennego. Na twarzach widać było uśmiechy, a o wiszącej nad głowami wizji wysiedleń związanych z projektem CPK świadczył jedynie słomiany miś, niczym wyciągnięty wprost ze słynnego filmu Stanisława Barei.
Nadarzyńskie uroczystości dożynkowe odbywały się 28 sierpnia w parku im. Janusza Grzyba w Młochowie. Rozpoczęła je msza dziękczynna, po której Wójt Gminy Dariusz Zwoliński podzielił między mieszkańców poświęcony podczas mszy chleb.
Po mszy mieszkańcy zaproszeni zostali do udziału w pikniku, gdzie czekało na uczestników wiele atrakcji, takich jak: dmuchańce i przejażdżki kucykiem, pokazy ratownictwa przez strażaków, gorąca grochówka i dania z grilla, a także koncerty Orkiestry OSP Nadarzyn oraz koncert zespołu DesOrient kończący tegoroczny cykl koncertów „Zaparkuj w Młochowie”.
Odbył się również tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęła Maria Kołecka z Nadarzyna, która od wielu lat niestrudzenie plecie wieńce dożynkowe, które prezentuje na konkursach gminnych oraz powiatowych, zajmując na ogół wysokie miejsca. Na dożynkach Gminy Nadarzyn mogliśmy podziwiać dwa okazałe wieńce autorstwa pani Marii, jeden upleciony na dożynki gminne, drugi zaś na powiatowe. Uplecenie jednego, to ogromna praca, ale dwa...? No cóż – praktyka czyni mistrza.
Dożynki grodziskie odbyły się 4 września. Miały jednocześnie charakter dożynek powiatowych. W tym roku przeszły całkowitą przemianę i trzeba przyznać, że bardzo dobrze! W odróżnieniu od wcześniejszych lat nie były zorganizowane na targowisku, a na polach na terenie Książenic. Choć w tej chwili trudno w tej grodziskiej wsi szukać rolników, zarówno uroczystości jak i jarmark przyciągnęły nadspodziewanie dużo mieszkańców. Z sukcesem udało się oddzielić też sferę sacrum od profanum, co było bardzo trudne na targowisku, a osoby zainteresowane jarmarkiem i darmową grochówką bardzo często przeszkadzały tym, co pod jednym dachem chciały uczestniczyć w nabożeństwie. W tym roku nie było takich konfliktów. Jarmark odbywał się na polu dożynkowym, a uroczystości religijne – w kościele.
Oprócz wielu atrakcji dożynkowych dostępnych przez większość dnia, czas umilały liczne koncerty. Rozpoczął je zespół Nicponie, po których mogliśmy wysłuchać zespół śpiewu białego, podziwiać występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz gorący występ Reya Ceballo & Tripulacion Cubana. Uroczystości zakończyła zabawa z DJ’em.