Pisząc „pszczoły” mamy na myśli nie tylko pszczoły miodne, ale również puchate trzmiele czy pszczoły samotnice. Wszystkie one 8 sierpnia obchodzą swoje święto w Polsce – Wielki Dzień Pszczół. W 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły. To oznacza, że od 2018 roku owady te świętują dwukrotnie w ciągu roku.

W Polsce mamy kilkaset gatunków tych owadów. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Zapylają jednocześnie odwiedzane rośliny. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) oraz Komisja Europejska, oceniają, że w Europie, blisko jednemu gatunkowi pszczół na dziesięć grozi wyginięcie, zaś liczebność populacji 37% gatunków maleje. Przy czym statystyka ta nie uwzględnia 56,7% gatunków, ponieważ brakuje na ich temat szczegółowych danych. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, liczebność owadów maleje na całym świecie. Zespół Masowego Ginięcia Pszczoły Miodnej opisano po raz pierwszy w USA jako zespół chorobowy o nieustalonych przyczynach.

Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (w skrócie: FAO) 100 gatunków roślin uprawnych zapewnia około 90% żywności na całym świecie. Jednocześnie aż 75 z nich wymaga zapylania przez pszczoły. Owadom tym zawdzięczamy aż 4 000 odmian warzyw. Badania w których ekonomiści przekładają produkty będące efektem zapylania na konkretne pieniądze wskazują, że globalna wartość zapylania szacowana jest na od 235 mld dolarów do nawet pół tryliona (!) dolarów. Pośrednio dzięki pszczołom mamy również mięso, mleko i inne produkty - zwierzęta hodowlane również karmi się roślinami zapylanymi przez te owady.

Aby Polska była przyjazna pszczołom, potrzebne są również decyzje polityczne. Strategie, ustawy, rozporządzenia. Dzięki akcji „Adoptuj Pszczołę”, jesteśmy przygotowani do tego, żeby zadbać o potrzeby owadów zapylających w pracy z politykami w Polsce i Europie. W ten sposób – również dzięki wam – staramy się zapewnić zapylaczom dobrą przyszłość – mówią o swym sztandarowym projekcie działacze Greenpeace Polska.

W najbliższym, papierowym wydaniu „Obiektywnej” przeczytacie artykuł o tym, jak to się stało, że przenosimy pszczoły na tereny zurbanizowane, czy to zdrowe, bezpieczne i co to może zmienić w życiu tych owadów i mieszkańców miast. Będzie można również o tym POSŁUCHAĆ.

W Wielkim Dniu Pszczół składamy życzenia wspaniałych pożytków wszystkim pszczelarzom. Wiemy, że osób zajmujących się pszczołami jest w powiecie grodziskim całkiem sporo.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: