Żyrardowskie Radio FAMA jest obecne na falach eteru jest od 4 lat. Owszem, to nie 25-lecie, owszem, to nawet nie okrągły jubileusz, ale to dobra okazja do przyjrzenia się rozgłośni, która z kompletnie nieznanej lokalnej stacji stała się ważnym pośrednikiem między samorządem, a mieszkańcami. I to bez finansowego zaplecza gwarantowanego przez burmistrza czy radę miejską.
Rozgłośnia w Żyrardowie to najmłodsze radio w sieci FAMY. Pierwszy oddział wystartował w Kielcach, we wrześniu 1995 roku. Potem były rozgłośnie w Tomaszowie (2006 rok), Wołominie (2011) i Słupsku (2011 rok).
FAMA w Żyrardowie rozpoczęła nadawanie sygnału testowego (jingle i muzyka) 6 marca 2015 roku, by 30 marca ruszyć z programem wypełnionym nie tylko najnowszymi hitami muzycznymi, ale również bogatym programem lokalnym. Ze względu na duży zasięg, skierowanym do słuchaczy Żyrardowa, Grodziska Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Milanówka, Puszczy Mariańskiej, Mszczonowa i wielu, wielu innych. Z pierwszego zespołu do dzisiaj na 104,1 fm można usłyszeć Barbarę Chlewicką, dziennikarkę, prezenterkę i redaktor naczelną oddziału żyrardowskiego, a także Jacka Wolszczaka i Artura Chmielewskiego, którzy przeszli do FAMY z grodziskiego radia Bogoria, z którym związani byli jako prezenterzy. To w Bogorii za czasów, kiedy redaktorem naczelnym był Jacek Grabowski, obaj panowie stawiali swoje pierwsze antenowe kroki.
- Do Bogorii trafiłem wprost z ulicy i zacząłem jako autor programu – zaproponowałem redaktorowi naczelnemu nową audycję pod tytułem „Muzyczny Batyskaf”, w której chciałem prezentować polskie piosenki, które łączyłaby jakaś opowieść. W domu nagrałem próbny materiał, a pan Grabowski tego posłuchał i dał mi zielone światło. - mówi Jacek Wolszczak. - Po pewnym czasie, jeden z prezenterów – Adam Waleszyński – zapytał, czy chciałbym sam siebie realizować? Gdy odpowiedziałem, że tak, trafiłem pod skrzydła Janusza Andrzejewskiego, pod którego czujnym okiem poznawałem możliwości konsolety, a po samodzielnym zrealizowaniu kilkudziesięciu minut programu, stałem się samodzielnym prezenterem. Dlatego też Januszowi Andrzejewskiemu i Jackowi Grabowskiemu chciałbym bardzo serdecznie za te pierwsze radiowe lekcje podziękować, bo to dzięki nim – już w FAMIE mogę się dalej rozwijać, wierzę, że z pożytkiem dla słuchaczy w Żyrardowie. Nie jestem już tylko prezenterem, ale również dziennikarzem, a za zaszczyt poczytuję sobie fakt, że razem z Arturem Chmielewskim staliśmy się grodziskimi korespondentami FAMY i możemy informować słuchaczy FAMY o tym, co dzieje się w mieście, w którym mieszkam. Tym bardziej, że dzieje się bardzo dużo, zwłaszcza w Centrum Kultury, Mediatece, czy Willi Niespodzianka. Nie mogę nie wspomnieć o Aldonie Józefowicz i Łukaszu Nowackim z Ośrodka Kultury, którzy za każdym razem, gdy pojawiam się z mikrofonem w Grodzisku, służą mi pomocą. Praca w Bogorii to była prawdziwa szkoła życia, a teraz w FAMIE całymi garściami czerpię z rad udzielanych mi przez Mieczysława Osiadacza z grodziskiego radia. Mieczysław to dziennikarz i serwisant, kosmiczny wręcz specjalista od tego, jak dobrze konstruować news na antenę. Szkoda, że teraz jest go mniej na antenie, bo to świetny specjalista, a prywatnie super człowiek.
- Pierwszy skład redakcji nieźle się trzyma [Jacek Wolszczak, Artur Chmielewski, Barbara Chlewicka – przyp. red.]. Dotarły do nas także kolejne osoby, których można słuchać na 104,1 fm od 6:00 rano każdego dnia. Są to Mateusz Urbaniak, Przemek Wójcik, czy ostatnio Wojtek Cieślak. – mówi Barbara Chlewicka, redaktor naczelna Radia FAMA w Żyrardowie. – Cieszę się, że Jacek i Artur mają tak dobre rozeznanie w tym, co dzieje się w Grodzisku, czyli po sąsiedzku. To bardzo ułatwia im pracę, a dla nas jest gwarancją, że materiały reporterskie – również te spoza Żyrardowa – są na najwyższym poziomie. Przez to, że w Grodzisku nasi dziennikarze są znani, mogą szybko dotrzeć do osób z samorządu, dlatego cieszę się, że na przykład rozmowa z burmistrzem czy radnym z Grodziska może trafić bezpośrednio na naszej antenie. Oczywiście, wszystkie materiały dźwiękowe trafiają do Iwony Weroniki Sadowskiej, szefowej Działu Informacji. To Iwona słucha wszystkich materiałów, które trafiają do newsroomu i to ona podejmuje decyzje nie tylko o emisji, ale również o tym, czy materiał jest zbyt długi, czy może powinien być uzupełniony. Nie możemy sobie pozwolić na zarzut nieobiektywności. Równie ważną częścią zespołu jest Agnieszka Adamska z Działu Reklamy. Sami musimy na siebie zarobić, a nie jest tajemnicą, że w radiu pieniądze przynoszą reklamy. Gdy startowaliśmy byliśmy zupełnie nieznani, z perspektywy tych czterech lat mogę powiedzieć, że nasz dział reklamy i cały zespół wykonał naprawdę gigantyczną pracę, byśmy byli postrzegani, jako radio obiektywne, a także atrakcyjne dla reklamodawców. Wierzę, że muzyka, którą proponujemy naszym słuchaczom, profesjonalizm naszych dziennikarzy i prezenterów, a także zasięg sprawia, że nasi potencjalni klienci wiedzą, że kampania reklamowa w radiu FAMA przyniesie im realne korzyści, tym bardziej, że wielokrotnie wchodząc do sklepu czy kawiarni słyszę nasze radio. Wiem, że jesteśmy chętnie słuchani. Dlatego wiem, że nasza antena może pomóc nowym firmom w zaistnieniu na lokalnym rynku, a tym dobrze znanym dać szansę na promocję i rozwój. Cieszymy się również z nawiązania współpracy z Obiektywną Gazetą Internetową. Dzięki obecności tego tytułu w naszych porannych przeglądach prasy, słuchacze mogą się dowiedzieć niejako z pierwszej ręki o tym, co dzieje się w Milanówku, Podkowie i innych miejscach. To wartościowy, profesjonalnie prowadzony serwis, dlatego też z chęcią korzystamy z informacji tam zawartych. Nasza współpraca była bardzo dobrze widoczna np. przy okazji Festiwalu Sploty. To właśnie tam pojawiały się artykuły, które uzupełniały nasze radiowe relacje z tego wydarzenia. Za tę współpracę, przy okazji naszej skromnej rocznicy, bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję również naszym Słuchaczom, którzy przez te 4 lata nie tylko nas słuchają, ale również aktywnie z nami korespondują mailowo, czy też przez naszą stronę na Facebooku.4
Radiu FAMA gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych wspaniaych i pełnych pasji lat w eterze. Zachęcamy też do wysłuchania informacji o jubileuszu na stronach Radia FAMA