Możesz uratować komuś życie

Automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED) to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w naszym otoczeniu. Również jaktorowski samorząd zakupił i zainstalował na terenie swojej gminy takowe urządzenia. Kiedy i jak ich użyć? Gdzie się znajdują? O tym przeczytają Państwo w niniejszym artykule.

Defibrylatory to urządzenie ratujące życie. Kiedyś stosowane wyłącznie przez personel medyczny, teraz dostępne są w miejscach publicznych, a ich sposób działania umożliwia obsługę przez każdą osobę. Wykorzystywane są przede wszystkim w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. W praktyce, gdy znajdziemy się w sytuacji pomocy osobie nieprzytomnej pierwszymi czynnościami, które wykonujemy to powiadomienie służb ratunkowych pod numerem 112 oraz sprawdzenie tętna poszkodowanego. Jeżeli nie możemy go wyczuć to znaczy, że prawdopodobnie nastąpiło zatrzymanie pracy serca i to jest już podstawą do użycia defibrylatora. W czasie jego dostarczania wykonujemy resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli uciski klatki piersiowej połączone z oddechami ratowniczymi. Przypomnijmy, że wykonuje się je w stosunku 30 uciśnięć do 2 oddechów, a same uciśnięcia powinny być wykonywane około 2 razy na sekundę.

Gdy będziemy mieli już defibrylator w rękach włączamy go i postępujemy zgodnie z jego instrukcjami głosowymi. Obecnie już prawie wszystkie urządzenia ogólnodostępne posiadają taką funkcjonalność. AED kieruje nas krok po kroku… „odsłoń klatkę piersiową poszkodowanego… wyjmij elektrodę nr 1 z opakowania i przyklej ją do klatki piersiowej poszkodowanego… wyjmij elektrodę nr 2 z opakowania…” itd. Po podłączeniu urządzenia do ciała osoby poszkodowanej sprawdza ono stan pacjenta i samo stwierdza, czy defibrylacja, tzn. wstrząs elektryczny jest wskazany, czy też nie. Ważna jest w tym miejscu uwaga, że jeżeli nie będzie wymagane wyładowanie elektryczne, to urządzenie nie pozwoli na jego wykonanie.

Większość defibrylatorów nie kończy swojej roli na wyładowaniu elektrycznym. Tak jak urządzenia zakupione przez jaktorowski samorząd, które po wyładowaniu dalej kontrolują stan poszkodowanego i na przykład podają instrukcje pomagające wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Czyli tempo ucisków i momenty, w których należy wykonywać oddech ratowniczy. Urządzenie może również „zadecydować” o konieczności wykonania kolejnej defibrylacji. O tym również informuje osobę udzielającą pomocy.

Gdzie znajdują się automatyczne defibrylatory zewnętrzne na terenie gminy Jaktorów?

Na razie są trzy lokalizacje:

  • przy wejściu do budynku Urzędu Gminy Jaktorów – ul. Warszawska 33, Jaktorów,
  • przy wejściu do przedszkola w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie – ul. Warszawska 88, Jaktorów,
  • przy wejściu do przedszkola w budynku Zespołu Szkół Podstawowych w Międzyborowie – ul. Staszica 5, Międzyborów.

Co ważne są one ogólnie dostępne, aby każdy w przypadku konieczność ratowania czyjegoś życia mógł ich użyć.

Maciej Kowalski
Kierownik Referatu Bezpieczeństwa,
Informatyki i Monitoringu
w jaktorowskim Urzędzie Gminy

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: