28 maja setki mieszkańców Międzyborowa, a także ich goście spędzili czas w niezwykłej atmosferze – wśród przyjaciół, sąsiadów i znajomych. Okazją była tradycyjna – coroczna impreza „Dni Międzyborowa”. Jak co roku – na dziedzińcu Zespołu Szkół w Międzyborowie społeczność szkolna, stowarzyszenia i instytucje współpracujące z tą placówką oświatową – przygotowały szereg atrakcji i realizowano fantastyczne pomysły. Tegoroczne przedsięwzięcie kulturalno-artystyczne i rekreacyjne przebiegało pod hasłem realizowanym przez cały rok – „100-lecie Szkoły w Międzyborowie”.
Niedzielna impreza – „XXIII Dni Międzyborowa”, niewątpliwie spełniło oczekiwania wszystkich, którzy popołudnie spędzili na rozległym terenie szkoły noszącej imię Józefa Jagielskiego, odchodzącej w tym roku 100-lecie aktywności oświatowej i edukacyjnej na terenie Międzyborowa.
Orkiestra i przyjaciele szkoły
Niedzielne, tradycyjne „Dni Międzyborowa” rozpoczęto od mszy św. w miejscowym kościele. Wzorem minionych lat – Orkiestra pod batutą Szczepana Bieszczada, obchodząca w tym roku 15-lecie – duma międzyborowian, zaprezentowała się podczas kilkunastominutowego koncertu, wprowadzając w klimat świętowania. Uroczystości i zarazem miedzyborowskie świętowanie – rozpoczął dyrektor szkoły Dariusz Grabowski, który z wicedyrektor Renatą Brańską i przewodniczącym rady gminy Jaktorów Mirosławem Byczakiem oraz Małgorzatą Skórzyńską ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wydm Międzyborowskich wręczyli tytułu „Przyjaciel szkoły”. Wśród uczestniczących w „Dniach Międzyborowa” byli” Przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego – Sławomir Kamiński, sekretarz gminy Kamil Cegliński oraz radni.
Muzyka poruszyła serca
Przez ponad trzy godziny na festynowej scenie mogliśmy podziwiać prezentację dorobku artystycznego szkoły. Prowadzącymi były: Katarzyna Kęsicka i Magdalena Kęsicka, które zaczarowały piękną słoneczną pogodę i zachęcały do wspólnego radowania się. Dyrektor Dariusz Grabowski wiele słów poświęcił na podziękowania osobom, które przyczyniły się do przygotowania tej wielopokoleniowej imprezy. Gospodarz zachęcał, aby włączać się do zabawy i aktywnie spędzić to niedziele popołudnie. Tak właśnie robiono i działo się bardzo dużo – w kilkunastu miejscach, a najwięcej na scenie. Okazało się, że muzyka jest najlepszym językiem do poruszania ludzkich serc, co udowodnili laureaci XIX Festiwalu Piosenki Międzynarodowej „Piosenka nie zna granic”. Na scenie zobaczyliśmy jego laureatów, którzy przenieśli nas do świata śpiewu i tańca. W nimiplaybacku show prezentowali się również najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej, którzy do „Dni Międzyborowa” wnieśli wiele radości. Publiczność oklaskiwała również wykonawców ze starszych klas, którzy wraz z rodzicami przenieśli publiczność w atmosferę muzyki i śpiewu. Zaprezentowały się także grupy taneczne z miedzyborowskiego przedszkola. Koncertowe „Dni Międzyborowa” zakończył występ „Orkiestry z Chmielnej”, w której gwiazdą jest znany muzyk z gminy Jaktorów Jan Stokowski.
Ekologia jest bardzo ważna
W stoisku samorządowym prowadzono m.in. kampanię: „Zróbmy dobry klimat w Gminie Jaktorów”. Tutaj można było się dowiedzieć o możliwościach dotacji do wymiany źródeł energii i innych środkach pomocowych. Podczas Pikniku wiele uwagi poświęcono ekologii, m.in. również w stoisku firmy HETMAN, zajmującej się zagospodarowaniem odpadów na terenie Gminy Jaktorów. Odbywał się również Piknik Ekologiczny sfinansowany i zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Tutaj na gości – w każdym wieku – czekało kilkanaście stoisk, gdzie było wspólne sadzenie roślin antysmogowych, wykonywanie eko biżuterii i bawełnianych toreb, domków dla owadów, a na uczestników gier i konkursów czekały nagrody. W tym roku podczas „Dni Międzyborowa” było bardzo dużo miejsca dla ekologii i ochrony środowiska.
Działo się bardzo dużo
Wszędzie było radośnie i ciekawie, a wszystkie festynowe miejsca zwracały i przyciągały szczególną uwagę, a przed szkolnym oknem, gdzie Rada Rodziców zorganizowała loterię z blisko tysiącem losów – cały czas stała kolejka. Było także kilka kawiarenek ze słodyczami, napojami, przygotowanymi przez poszczególne klasy. Nie można było nie zwrócić uwagi na plenerowe laboratorium, gdzie uczniowie prezentowali wiele zadziwiających doświadczeń pod hasłem: Jak ciekawa może być nauka? Jak zawsze międzyborowska OSP zaprezentowała swój sprzęt pożarniczy oraz prowadzono pokazy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie mogło zabraknąć pysznej strażackiej grochówki, której wydano ponad tysiąc porcji i wystarczyło jej dla wszystkich. Biblioteka w Międzyborowie zorganizowała kiermasz książek dla dzieci i dorosłych, a także prowadzono akcję „Książka za książkę” i funkcjonował mobilny zapis do czytelni oraz szereg ciekawych innowacji. Jak zawsze w punkcie medycznym można było wykonać podstawowe badania. Dużym zainteresowaniem cieszył się turniej szachowy. Podobnie jak w minionych latach była prezentacja skansenu maszyn rolniczych w Budach Starych i pokaz pojazdów elektrycznych. Wiele atrakcji i zawodów sprawnościowych przygotowali harcerze z Hufca Jaktorów, którzy wydaje się, że są już przygotowani do harcerskiego lata. Atrakcyjną nowością była ściana wspinaczkowa zorganizowana przez Kumite Active Travel – Rafała Drązikowskiego, znanego sportowca i trenera Klubu Sportowego KUMITE.
To może Cię zainteresować: