W miniony piątek uczestniczyliśmy w pierwszym ze spotkań realizowanych w ramach projektu „Historyczne 15 minut”. W okres II Wojny Światowej zabrał nas Pan Janusz Sobieraj. Przypominając ten wykład, zapraszamy na kolejne spotkania.

Projekt realizowany jest przez grodziską Bibliotekę Publiczną wspólnie z Willą Radogoszcz i Radiem Bogoria. Adresowany jest do seniorów, którzy do tej pory nie mieli związku z dziennikarstwem.  –  Zachęceni świetną współpracą z dyrektor grodziskiej Biblioteki Publicznej Dorotą Olejnik i Redaktorem Naczelnym Radia Bogoria, Markiem Karczewskim przy okazji realizacji „Dźwiękoksiążki”, naszego pierwszego projektu, w ramach którego stworzyliśmy słuchowiska z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, moja żona stwierdziła, że warto zrobić coś wspólnie z seniorami. – mówił nam Jacek Wolszczak, jeden z pomysłodawców projektu – Uważamy, że seniorzy są niedoceniani i spychani na margines, a mają niesamowitą energię i potencjał. Właśnie to chcemy wykorzystać.

Projekt podzielony jest na kilka etapów. Najpierw uczestnicy dowiadują się, czym jest praca dziennikarza – zajęcia te prowadzi Jacek Wolszczak. Zadaniem seniorów jest zebranie jak największej ilości informacji o danym miejscu w Grodzisku. Potem nagrywają reportaż w miejscu związanym z tematem danej audycji. Uczestnicy wymyślają też – pod czujnym okiem Dominiki Wysmułek-Wolszczak – tekst „zajawki”, czyli zapowiedzi audycji. W ramach warsztatów radiowych z Mieczysławem Osiadaczem, dziennikarzem Radia Bogoria, przygotowują pytania do wywiadu ze specjalnie zaproszonym historykiem w Willi Radogoszcz, który podzieli się z nimi swoją wiedzą. Wspólnie z panem Mieczysławem nagrywają też audycje, których wspólny tytuł brzmi: „Historyczne 15 minut”.

Nagrane w ramach projektu programy, będą emitowane na antenie Radia Bogoria w listopadowe środy o 13:30, a powtarzane w niedziele o godz. 9:30. Każdy z nich zostanie nagrany na płytę CD i trafi do grodziskich szkół ponadgimnazjalnych.

Zachęcamy wszystkich do słuchania audycji stworzonych przez uczestników projektu oraz do udziału w otwartych dla wszystkich spotkaniach historycznych w Willi Radogoszcz.

Pierwszym prelegentem był Pan Janusz Sobieraj. Mówił o życiu w Grodzisku w okresie II Wojny Światowej. Przypomniał też, jak żyło się tutaj przed wojną.

Wspominał o pierwszych dniach wojny i przygotowaniach do obrony. Mówił o bombardowaniach, wejściu wojsk niemieckich 8 września, o pierwszych prześladowaniach, egzekucjach i walkach w okolicy Grodziska.

Jako ciekawostkę przypomniał, powtarzaną w wielu książkach informację, że Adolf Hitler przed wizytą w zdobytej Warszawie był w Grodzisku. Zaznaczył, że na podstawie przeprowadzonych przez niego rozmów, nie można tego potwierdzić.

Niemałą część swojej prelekcji poświęcił losom ludności żydowskiej, likwidacji getta i  pomocy udzielanej im przez mieszkańców Grodziska. Mówił też o wielu aspektach codziennego życia poruszanych w „Dzienniku okupacyjnym” Stanisława Rembeka.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także o powstawaniu organizacji konspiracyjnych i działalności grodziskiego obwodu Armii Krajowej, między innymi o akcjach małego sabotażu, kolportażu podziemnych gazetek, jak i śmiałych działaniach w naszej okolicy, między innymi: ataku na kino w Milanówku, spaleniu tartaku w Brwinowie, czy ataku na grodziską radiostację.

Mogliśmy dowiedzieć się o organizowanych w okolicy Grodziska zrzutowiskach, ich zabezpieczeniach, oraz samych zrzutach Cichociemnych. Wspomniano również o napięciu, jakie było wyczuwalne w 1944 roku, niemal w przeddzień Powstania Warszawskiego.

Pan Janusz Sobieraj mówił o udziale mieszkańców Grodziska w Powstaniu Warszawskim, a także o działaniach grodziskich żołnierzy w ramach grupy Kampinos, grodziskich szpitalach i mieszkańcach grodziska przyjmujących i ukrywających mieszkańców Warszawy, w tym o wielu osobach sławnych i zasłużonych.

Spotkanie zakończył wspomnieniami o najtragiczniejszym epizodzie podczas II wojny światowej – bombardowaniu z 16 stycznia 1945 r., poprzedzonym z resztą innym – tuż przed Wigilią, 22 grudnia 1944.

Po wykładzie, uczestnicy pytali  o wiele aspektów związanych z tym okresem, a seniorzy razem z Panem Mieczysławem Osiadaczem przeprowadzili wywiad z prelegentem, który wykorzystają w swojej audycji.
Zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach w Willi Radogoszcz.


Projekt "Historyczne 15 minut" został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Zapraszamy na „Historyczne 15 minut”