W miniony weekend mieszkańcy Grodziska i okolic mogli obejrzeć w kinie „Wolność” 6 filmów, które premierę miały podczas 17-tej edycji festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity. Nie pierwszy już raz kameralna placówka, w której nie zjemy popcornu i nie zobaczymy reklam przed projekcją, dostarczyła bogatego materiału do przemyśleń.

Millennium Docs Against Gravity (wcześniej: Planete Doc Review) to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. W tym roku 65 000 widzów w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie wybrało się na seanse i wydarzenia towarzyszące imprezie.

Plakat tegorocznej edycji zaprojektowała Marta Lissowska, graficzka, ilustratorka oraz projektantka książek współpracująca z Festiwalem od czterech lat, która stworzyła także całą identyfikację wizualną Festiwalu. To kolaż trzech kobiecych twarzy z filmów: „Woman” Yanna Arthusa-Bertranda i Anastazji Mikowej, „Co nas nie zabije” Alexe Poukine oraz „W obiektywnie popkultury” Luki Severiego. – Dobór wyłącznie kobiecych twarzy nie jest przypadkiem – od lat Millennium Docs Against Gravity promuje twórczynie. W tym roku filmów wyreżyserowanych przez kobiety jest jeszcze więcej niż kiedykolwiek, podobnie jak filmów z żeńskimi bohaterkami – twierdzili organizatorzy przed imprezą.

Tę prawdę potwierdza choćby „Woman”, film, który jest zbiorem przejmujących opowieści. Kobiety mówią o wszystkim: pierwszej pracy, tęsknotach, marzeniach, kondycji psychicznej po stracie męża, uprzedzeniach, wyzwaniach uwarunkowanych płcią, nierównościach w traktowaniu mężczyzn i kobiet, a także o krzywdzących i zwyczajnie głupich stereotypach (jest ich naprawdę całkiem sporo i mają się dobrze). Patrzymy na twarze wyrażające smutek, radość, spełnienie, a także dziewczyny, kobiety i staruszki mówiące o tym, co dla nich istotne. Mamy również okazję usłyszeć fascynujące opowieści o kobiecym spełnieniu i odkrywaniu potrzeb własnego ciała. Yann Arhus-Bertrand i Anastazia Milkowa pokazali przez te zwykłe-niezwykłe rozmowy z ponad 2000 kobietami z 50 krajów świata, że pewne doświadczenia są uniwersalne i nie dają się zamknąć w konkretnej szerokości geograficznej. Millennium Docs Against Gravity to zachęta, aby choć niektóre dokumenty obejrzeć wspólnie z dziećmi, córkami, synami? A może uczniami? To chyba najlepszy sposób na zrozumienie, dlaczego kreowany w mediach obraz kobiet jest… no właśnie, jaki?

Filmy takie jak „Woman” są papierkiem lakmusowym naszego prawdziwego podejścia do przekonań mających niewiele wspólnego z rzeczywistością. – Pojawiają się dwie różne kwestie. Faktyczna przemoc, którą powinno się zająć i próbować powstrzymać oraz te nieustanne postrzeganie kobiet jako tych, które zawsze powinny być eleganckie, gdyż kobiecie nie wypada zachować się agresywnie i wulgarnie, gdy sytuacja zmusi ją do tego – pisze o dziewczynach atakujących swoich szkolnych kolegów Paweł Lęcki, nauczyciel języka polskiego w jednym z sopockich liceów. – Nie do końca rozumiemy nawet dwie płcie, być może mamy dlatego taki problem ze zrozumieniem jakiejkolwiek innej różnorodności.

To właśnie w malutkim grodziskim kinie „Wolność” obejrzałem ten dokument, zresztą, nie tylko ten. To jedno z najbardziej kameralnych miejsc, gdzie obcować można z kulturą przez duże „K”. Ważne, aby w przyszłości było dobrze promowane przez grodziski Ośrodek Kultury. „Wolność” przy odpowiednim wsparciu ma szansę stać się nie tylko kinem, ale także ważnym miejscem tak potrzebnego namysłu i debaty. Mam nadzieję, że festiwal Millennium Docs Against Gravity w „Wolności” nie zniknie nam z oczu w zalewie  zwykłych eventów, a będzie zwiastunem kolejnych spotkań z tematami zaangażowanymi społecznie. Przecież właśnie to buduje społeczeństwo obywatelskie, na którego brak często narzekamy.

Od dzisiaj do 4 października możemy obejrzeć ponad 100 produkcji festiwalowych online. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Millennium Docs Against Gravity.

W kinie „Wolność” od 26 września do 4 października odbędą się projekcje w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Kino Dzieci”. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Z czułości do kobiet


To może Cię zainteresować: