Turystyka rowerowa lub piesza znów powraca do łask. Zwłaszcza ta po sowim regionie. Okolice podwarszawskich miejscowości np. takich jak Grodzisk Maz. są różnorodne i ciekawe krajobrazowo, zasobne w zabytki kultury i przyrody. Aby lepiej je poznać, wartko skorzystać z map, ale niekoniecznie drogowych, tylko turystycznych. Ich walor jest taki, że są jedyne w swoim rodzaju, unikatowe, niezwykle precyzyjne i sporządzone przez pasjonata takich okolicznych wędrówek – czternastoletniego Bartosza Krupę.
Bartosz Krupa, mieszkaniec Grodziska Maz. i uczeń drugiej klasy Społecznego Gimnazjum w Milanówku od kilku lat wraz z tatą zwiedza szlaki turystyczne okolic Grodziska Maz., a potem sam je opisuje, nanosząc na własnoręcznie tworzone mapy trasy szlaków niegdyś przez działające PTTK wyznaczonych, teraz często zapomnianych, niedrożnych, nieoznaczonych wcale lub bardzo kiepsko.
Wiele ze szlaków, jakie odnaleźli wraz z tatą i jakimi się poruszali, wymagało i wciąż wymaga udrożnienia, odświeżenia turystycznych znaków informacyjnych, „odkrycia na nowo”. Tym także zajęli się Bartosz i jego tato. Są to szlaki przeważnie źle oznaczone na mapach, a w terenie trudne do odnalezienia. Podczas swych regularnych, sezonowych wypraw rowerowych, trwających zwykle od wiosny do jesieni, Bartosz wraz z tatą od kilku lat wykonują i zawieszają na trasach szlaków turystycznych potrzebne tabliczki kierunkowe oraz malują dodatkowe znaki, rekonstruując ciągłość tych szlaków. Znaki takie niestety, często są niszczone lub po prostu usuwane, np. przy wymianie słupów energetycznych. Jak ważną pracę społeczną wykonują Bartosz i jego tato, nie trzeba chyba podkreślać.
Bartosz nie tylko ułatwia turystykę regionalną, także ją promuje. Jego unikatowe mapy i przewodniki po okolicach opatrzone licznymi fotografiami można znaleźć na jego własnej stronie okolicegrodziska.mazowsze.pl.
Oprócz szczegółowo opisanych tras, przewodniki te zawierają także wiele ciekawostek związanych z historią różnych miejsc, z zabytkami leżących na trasach miejscowości, a także z usługami oferowanymi przez mieszkańców okolic. Dla nowych osadników okolicznych gmin, pragnących poznać i popodziwiać okolicę niekoniecznie z perspektywy czterech kółek, mapy i przewodniki Bartosza mogą okazać się najlepszym drogowskazem.
Elżbieta Tryburcy-Kubacka
fot. ze zbiorów Bartosza Krupy