W niedzielę 11 czerwca o godzinie 12:30 odbędzie się wernisaż wystawy „Grodzisk w fotoplastykonie”. Wybrane we współpracy z Willą Radogoszcz przedwojenne zdjęcia Grodziska i jego mieszkańców zostały częściowo przerobione w technologii trójwymiarowej i zostaną zaprojektowane w fotoplastykonie zainstalowanym w Parku Skarbków.
Magia stereoskopu, czyli jak to działa
W 1866 r. Alois Polanecky zbudował maszynę, w którą wbudował 25 stereoskopów.
Z tym „Salonem Stereoskopowym”, który stał się absolutnym hitem, występował na jarmarkach. Tak powstał fotoplastykon, dzięki któremu magia wspólnego oglądania zdjęć stała się ogólnie dostępna. Pragniemy przywrócić blask temu magicznemu urządzeniu i zaprosić mieszkańców Grodziska do podglądania historii miasta przez „dziurkę od klucza”, czyli okulary stereoskopowe.
Fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem – z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty i osoby. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych.
25 archiwalnych zdjęć Grodziska zostało przerobionych przez Fundację Koncept Kultura na pary stereoskopowe i zostanie wyeksponowanych w specjalnie wykonanym fotoplastykonie.
Do oglądania fotografii stereoskopowych, które nazywamy stereoparami, wykorzystywano niegdyś rodzaj okularów złożony z dwóch lekko powiększających
i ułożonych obok siebie soczewek dających efekt przestrzennego widzenia obiektu – tak zwanego stereoskopu. Wykonując projekt fotoplastykonu,jego autor - Zygmunt Fit, starał się połączyć tradycję z nowoczesnością, dlatego stworzone przez niegourządzenie wykorzystuje nieco odmienną od oryginalnej formę prezentacji samych zdjęć.W nowoczesnej wersji wykorzystane są multimedia jako nośniki obrazu, a dzięki zastosowaniu systemu luster, postrzeganie trójwymiarowości jest jeszcze głębsze.
Grodzisk, jakiego nie znamy
Co zobaczymy na wystawie? Zaprezentowanych zostanie 25 par stereoskopowych (trójwymiarowych zdjęć). Widzowie będą mogli pospacerować po ulicy Błońskiej w 1912 roku (dziś11 Listopada), obejrzą zdjęcie Kaplicy pw. Św. Krzyża wykonane w latach 20-tych XX wieku i poznają jej historię (zapewne niewiele osób wie, że została wystawiona w 1713 r. jako votum dziękczynne po ustaniu epidemii cholery).
Spotkająówczesnych mieszkańców Grodziska, spędzą popołudnie przy kartach w roku 1920 na podwórku jednego z domów letniskowych na terenie wsi Jordanowice wraz z członkami zacnych grodziskich rodzin: Andruszkiewiczów, Bolejków, Elwartów
i Radgowskich. Odwiedząstrażaków z Przemysłowej Straży Pożarnej w II połowie lat 30-tych XX wieku na podwórku Zakładów Chemicznych „Grodzisk”. Podejrzą grodziskie dzieci podczas zabaw w szkolnej świetlicy w roku 1932.
Zachęcamy Państwa do odwiedzenia wystawy, rozpoznawania miejsc ze zdjęć udostępnionych na niej i porównania z ich dzisiejszym wyglądem. Poznawanie historii w tak atrakcyjnej formie na pewno spodoba się wszystkim bez względu na wiek.
Fundacja składa serdeczne podziękowania Panu Jackowi Jarkowskiemu, którego wsparcie umożliwiło zbudowanie fotoplastykonu.