1 marca w całej Polsce obchodzony był dzień upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił Prezydent RP w 2010 roku. Tego dnia w godzinach porannych władze Grodziska Maz., przedstawiciele Ośrodka Kultury oraz Środowiska „Osa” Armii Krajowej złożyli kwiaty pod obeliskiem na cmentarzu parafialnym oraz pod tablicą pamiątkową w miejscu straceń na Placu Wolności. Następnie odsłonięto tablicę, dedykowaną żołnierzom podziemia niepodległościowego z oddziału „Krzysztofa”,  na budynku przy ulicy Traugutta 19.

Jak mówi lokalny historyk, Łukasz Nowacki  - budynek po zakończeniu II wojny światowej został opanowany przez NKWD i przeznaczony na Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Piwnice kamienicy służyły jako przejściowe cele więzienne dla żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz dla każdego kto był podejrzewany o związki z Armią Krajową lub jakąś inną formą konspiracji antykomunistycznej. Tutaj odbywały się przesłuchania. Do dnia dzisiejszego piwnice niewiele się zmieniły, co daje niezwykłe świadectwo naszej lokalnej historii.

W przyszłości planowane jest utworzenie w budynku miejsca upamiętniającego żołnierzy wyklętych.

3 marca, w sobotę o godz. 18.30 odbędzie się msza św. w kościele św. Anny, a następnie koncert artystów z Mińska Białoruskiego.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Uczczono Pamięć Żołnierzy Wyklętych