Za nami kolejny tydzień obchodów 500-lecia Grodziska Maz. Tym razem był on poświęcony Wielkim Grodziszczanom, którzy swoimi działaniami, twórczością i pasjami rozsławili miasto w kraju i na świecie.

Mieszkańcy mieli okazję poznać sylwetki i życiorysy zasłużonych dla Grodziska, a także współczesnych wybitnych artystów, których talenty na wielu polach przyczyniają się do rozwoju miasta. – Jubileusz 500-lecia to znakomita okazja, żeby wskazać ludzi, którzy swoim życiem, twórczością i dokonaniami dołożyli cegiełkę do rozwoju i rozsławienia Grodziska na świecie, pozostawili tutaj swój ślad. Oczywiście ten panteon Wielkich Grodziszczan jest ogromny, ale wybraliśmy te postaci, które reprezentują różne kierunki, drogi życiowe i zawodowe. Postaci takie, jak Tadeusz Łapiński, Leonid Teliga, Tadeusz Baird czy Mieczysław Najdorf rozsławiali miasto na całym świecie, a tym, co ich łączy, jest właśnie Grodzisk Maz. – mówi Łukasz Nowacki. – Staraliśmy się pokazać, że każdy z nas, patrząc na tych „gigantów” grodziskich, może odcisnąć swój ślad w historii miasta, mniejszy lub większy. I to jest idea Tygodnia Wielkich Grodziszczan.

Tydzień rozpoczął finisaż wystawy prac Szczepana Brozycha, który uświetniony został koncertem zespołu Trio do Kwartetu. Był też dzień poświęcony Józefowi Chełmońskiemu. Wydarzenie odbywało się w Dworku w Adamowiźnie, gdzie uczestnicy brali udział w plenerze malarskim z historykiem sztuki oraz mogli spróbować kuchni dworskiej. Natomiast w grodziskim Centrum Kultury można było spróbować swoich sił w grze w szachy, czym wspominano Mieczysława Najdorfa. Wystawa grafik oraz spotkanie z Krzysztofem Wasilewskim było uznaniem dla działalności Tadeusza Łapińskiego, a koncert w wykonaniu grodziskiej Państwowej Szkoły Muzycznej poświęcony został patronowi Szkoły – Tadeuszowi Bairdowi. Leonid Teliga to kolejny bohater tygodnia. Na jego cześć przygotowano regaty żeglarskie i przedstawienie w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5.

Na zakończenie tego i początek nowego tygodnia atrakcji, w Parku Skarbków odbył się piknik ekologiczny z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Mieszkańcy brali udział w m.in. warsztatach recyklingowych, festiwalu gier i zabaw podwórkowych oraz terenowej grze rowerowej. Na scenie zaś wystąpili młodzi artyści z ludowym repertuarem z Państwowej Szkoły Muzycznej, a także Bogdan Wiśniewski i zespół Lock Down. Tak wspominano o życiu i twórczości Feliksa Dzierżanowskiego.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Piknik ekologiczny z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska


To może Cię zainteresować: